Back to top
Obraz
czas future simple, budowa i zastosowanie
Przeczytasz w
6 minut
Nauka angielskiego
Autor
SITA

Czas future simple – jak mówić o przyszłości?

Jeśli chcesz porozmawiać o czymś, co dopiero się wydarzy, potrzebny Ci będzie Future Simple. Jaki to czas? Po polsku nazywamy go czasem przyszłym prostym. Nie jest to jednak jedyny sposób na mówienie o przyszłości w języku angielskim. Kiedy używać tej konstrukcji czasowej? Jak ją budować? Przeczytaj, by zrozumieć zastosowanie i schemat tworzenia zdań w Future Simple. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje dotyczące tego czasu.

Future simple – kiedy używać?

Jeśli podejmiesz spontaniczną decyzję i chcesz poinformować o tym innych, użyj konstrukcji czasowej Future Simple. Wykorzystaj ją także wtedy, gdy masz zamiar wyrazić swoje subiektywne przypuszczenie lub zagrozić komuś, np. I will tell your teacher, if you cheat again.

To wciąż nie wszystko. Angielski czas Future Simple może także służyć składaniu obietnic, propozycji oraz formułowaniu próśb, np. Will you help me with my homework?

Trudno o prostszy sposób na mówienie o przyszłości, niż czas Future Simple. Angielski odpowiednik polskiego czasu przyszłego znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach życia codziennego. Użyj go, by zapytać o wskazówkę lub wyrazić swoją niechęć.

CZAS FUTURE SIMPLE I JEGO BUDOWA

Konstruowanie zdań w czasie Future Simple to nic trudnego nawet dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim. Aby zbudować dotyczące przyszłości twierdzenie, niezbędny będzie operator will. Zobacz, jak wygląda czas Future Simple na przykładzie: I will close the window.

Jak widzisz, zdanie twierdzące rozpoczyna się podmiotem w liczbie pojedynczej (I/you/he/she/it) lub mnogiej (we/you/they). Następnie przychodzi pora na operator will, który nie podlega odmianie. O czym należy pamiętać tworząc zdanie w czasie Future Simple? Angielski czasownik modalny will nie powinien być używany wraz z innymi czasownikami tego typu. Konstrukcje typu: will must lub can will są niewłaściwe i należy ich unikać. Wróćmy jednak do budowy zdania. Za słówkiem will wstawiamy czasownik główny w podstawowej formie, a następnie resztę potrzebnych wyrazów.

Future simple w pytaniach i zaprzeczeniach

Aby zadać pytanie w czasie przyszłym prostym, niezbędna będzie inwersja. Zamiast podmiotu tym razem na początku znajdzie się operator will, chyba że istnieje konieczność użycia pytajnika, np. what, where, when lub who. Sprawdźmy, jak wygląda czas Future Simple w pytaniach na przykładach: What will you eat for dinner? Will you open the window?

Aby stworzyć zaprzeczenie w Future Simple użyj słówka not bezpośrednio po czasowniku modalnym will. Z połączenia tych wyrazów powstaje skrócona forma won’t. Oto przykład: I won’t eat my breakfast now.

Jeśli użyjesz pełnej formy will not zamiast skróconej won’t, wzmocnisz efekt swojej wypowiedzi i podkreślisz swój sprzeciw. Zwróć uwagę na to, że pytania w czasie Future Simple nie zawierają czasowników posiłkowych do, does lub did, charakterystycznych dla konstrukcji czasowych Present Simple oraz Past Simple.

Szybka i efektywna nauka angielskiego metodą SITA

 

CZAS FUTURE SIMPLE – CIEKAWOSTKI

Nie tylko w zaprzeczeniach można używać skrótów. Operator will warto też połączyć z podmiotem, tworząc formę” I’ll, you’ll, he’ll, she’ll, it’ll, we’ll, they’ll. Co jeszcze warto wiedzieć o Future Simple? Zdania w tej konstrukcji często zawierają takie określenia, jak:

  • tomorrow,
  • soon,
  • next week,
  • in ten minutes,
  • in an hour.

W przypadku zaprzeczeń zawierających wyraz never nie ma już potrzeby stosowania słowa not. Czas Future Simple nie zawsze wymaga wykorzystania operatora will. W niektórych przypadkach może zastąpić go shall. Mimo że ta forma uważana jest niekiedy za przestarzałą, nadal występuje w twierdzeniach i pytaniach z zaimkami lub we. W Wielkiej Brytanii shall traktowane jest jako forma grzecznościowa i służy m.in. do grzecznego oferowania pomocy w Future Simple, np. Shall I close the door?

To wszystko, co musisz wiedzieć o Future Simple, by móc swobodnie posługiwać się tą nieskomplikowaną konstrukcją czasową. Zdobyte informacje utrwalisz poprzez ćwiczenia gramatyczne oraz podczas rozmów w języku angielskim. Powodzenia!

ANGIELSKI METODĄ SITA W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj nowy kurs języka angielskiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym dostępny w formie subskrypcji w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
aplikacja

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
6 minut
Czy wiesz, że metodą SITA możesz uczyć się dowolnych, własnych materiałów? Nagranie odpowiednio przygotowanego tekstu znacznie ułatwi pracę nad nim i zapamiętywaniem go. Obojętne, czy przygotowujesz się do egzaminu czy do publicznego wystąpienia, uczysz się roli czy utrwalasz w pamięci skomplikowane sformułowania – stosując metodę SITA, nauczysz się szybo i skutecznie.
Przeczytasz w
2 minut
Trening Jacobsona nazywany jest inaczej Progresywną Relaksacją Mięśni. Technika ta została opracowana przez amerykańskiego psychiatrę, Edmunda Jacobsona w latach 30. XX wieku. Edmund Jacobson był nie tylko psychiatrą, ale także specjalistą od chorób wewnętrznych na Uniwersytecie w Chicago. Twierdził on, że „zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele”. Metoda, którą stosował w terapii, mówiąc w skrócie, polega na stopniowym rozluźnianiu całego ciała. A rozluźnione i odprężone ciało pozytywnie wpływa na umysł.
Przeczytasz w
3 minut
Pytania pośrednie w języku angielskim stosowane są bardzo często w codziennej rozmowie. Właściwie niegrzeczne jest zadawanie pytań wprost. Jeżeli zależy nam na tym, żeby dobrze wypaść i nawiązać pozytywny kontakt, a przede wszystkim, żeby uzyskać odpowiedź, powinniśmy włączyć pytania pośrednie do użytku jak najszybciej i stosować je jak najczęściej.