Czas present continous- jak tworzyć i kiedy stosować
Nazywany w języku polskim czasem teraźniejszym ciągłym Present Continous stanowi jeden z podstawowych sposobów wyrażania aktualnych sytuacji oraz wykonywanych w danym momencie czynności. Tworzenie zdań z jego użyciem nie jest trudne i nie powinno sprawić Ci problemu. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, kiedy stosować czas Present Continous i jak budować zdania w tej konstrukcji gramatycznej.
Present continous – jaki to czas?
Mimo że podstawowym, a jednocześnie najprostszym sposobem mówienia o teraźniejszości jest czas Present Simple, Present Continous stanowi jedno z pierwszych zagadnień na lekcjach gramatyki języka angielskiego. Czas ten służy do wyrażania czynności o charakterze ciągłym, które mają miejsce w danej chwili, w teraźniejszości, np.
I am reading a book at the moment.
Zdania w czasie Present Continous często zawierają takie słowa, jak at the moment (w tym momencie) lub now (teraz). Podkreślają one, że dana czynność ma miejsce właśnie w tej chwili. Kiedy jeszcze można wykorzystać Present Continous? Wtedy, gdy chcemy powiedzieć o dłuższej czynności, która nie odbywa się w chwili mówienia, lecz dotyczy teraźniejszości, np.
I am travelling a lot these days.
Jeśli chcesz wyrazić plany, ustalone wydarzenia lub dotyczące przyszłości zamierzenia, użyj zdania w czasie Present Continous, np.
He is cleaning the house tomorrow.
To wciąż nie wszystko. Istnieje jeszcze kilka innych przypadków, w których warto sięgnąć po Present Continous. Zdaniawyrażające irytację powtarzającą się sytuacją lub zachowaniem także tworzone są w tej konstrukcji, często wraz z charakterystycznym dla czasu Present Simple słówkiem always. Oto przykład:
You are always singing that song at the shower.
Czas ten stosowany jest także do wyrażania stanów chwilowych, np.
I am staying at the hotel until they finish home renovation.
Czas present continous – budowa twierdzenia
Aby zbudować zdanie twierdzące w Present Continous, potrzebny Ci będzie czasownik posiłkowy to be we właściwej dla danej osoby formie oraz czasownik główny z końcówką –ing, który nie podlega odmianie. Zdanie zaczynamy podmiotem, następnie wstawiamy operator to be, zaraz za nim czasownik główny z końcówką –ing oraz resztę zdania. Jak widzisz, budowa czasu Present Continous nie jest skomplikowana. Oto kilka przykładów:
I am learning geography now.
She is reading a book at the moment.
They are dancing right now.
Podmiot oraz czasownik posiłkowy można skrócić. Uzyskasz wówczas formy: I’m, you’re, he’s, she’s, it’s, we’re, they’re. Pamiętaj, że nie każdy czasownik używany jest w czasie Present Continous. Zwykle słówka, które nie wyrażają czynności, lecz stany oraz uczucia nie występują z końcówką –ing. Należą do nich takie czasowniki, jak: desire, believe, understand, need itp.
Present continous – budowa pytania
Aby zapytać o wykonywaną w danej chwili czynność, trzeba zastosować inwersję, czyli przestawić szyk wyrazów. Na początku należy umieścić czasownik posiłkowy, następnie podmiot, czasownik główny oraz resztę zdania. Czas Present Continous w pytaniach zamkniętych wygląda więc następująco:
Are you eating your breakfast at the moment?
Jeśli jednak chcesz zadać pytanie otwarte, będzie Ci potrzebne odpowiednie słówko pytające, np. where, what, who, how. Wstaw je przed operatorem to be, np.
Where are you going now?
Present Continous – przykłady zdań przeczących
Aby zaprzeczyć w tej konstrukcji czasowej, niezbędne będzie słówko not. Należy je wstawić za czasownik posiłkowy to be, który podlega odmianie. Przeczenie rozpoczyna się więc podmiotem, następnie umieszczamy operator to be we właściwej formie, słówko not, czasownik główny oraz resztę zdania. Sprawdź na przykładzie, jak wygląda czas Present Continous w zdaniach przeczących.
I am not drinking coffee at the moment.
She isn’t learning for her exam.
Jak widzisz, czasownik to be oraz słówko not możesz skrócić, uzyskując aren’t i isn’t.
Określniki czasu i przykładowe zdania –present continous
Poza charakterystyczną konstrukcją, czas Present Continous możesz poznać po często występujących określnikach czasu, do których należą: now (teraz), at the moment (w tym momencie), today (dzisiaj), at present (obecnie). Przyjrzyj się przykładom:
I am leaving Budapest today.
You are working at the moment.
At present, he is washing the dishes.
To już wszystko co musisz wiedzieć o czasie teraźniejszym ciągłym, by swobodnie budować zdania. Present Continous z pewnością przyda Ci się w prowadzonych po angielsku rozmowach, a jego opanowanie nie zajmie Ci dużo czasu, zwłaszcza przy nauce metodą SITA. Skoro znasz już zasady tworzenia tej konstrukcji czasowej oraz jej zastosowanie, let’s practice!
Nowy poziom relaksu z SITA Calm!
Odkryj wszystkie korzyści płynące z dobroczynnego stanu głębokiego odprężenia.