Back to top
Obraz
Dni tygodnia po angielsku
Przeczytasz w
3 minut
Nauka angielskiego
Autor
SITA

Dni tygodnia po angielsku

Opanuj do perfekcji znajomość nazw dni tygodnia po angielsku. Są one bardzo proste do nauki – wystarczy odrobina skupienia, osłuchanie się oraz powtarzanie, a staniesz się mistrzem kalendarza. Nie odkładaj tego na później i zabierz się za naukę lub powtórki już teraz.

Dni tygodnia po angielsku po kolei

Bardzo często można spotkać się z reakcją, że choć dni tygodnia jest zaledwie siedem, to wprowadzają one wiele zamieszania w głowach osób, które uczą się języka angielskiego. Niektóre dni mają podobne brzmienie, przez co się mylą, inne wywołują zbliżone skojarzenia związane z zapisem, w jeszcze kolejnych przypadkach zjadamy pojedyncze literki. Utrwal sobie i zapamiętaj, jak wygląda angielska wersja kalendarza!

 1. Poniedziałek – Monday
 2. Wtorek – Tuesday
 3. Środa – Wednesday
 4. Czwartek – Thursday
 5. Piątek – Friday
 6. Sobota – Saturday
 7. Niedziela – Sunday

Zwróć uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. W języku angielskim wszystkie nazwy dni tygodnia zapisujemy zawsze wielką literą. Dlatego, gdy chcesz napisać komuś, że robisz, coś w piątek, będzie to wyglądało: on Friday.

Skróty dni tygodnia po angielsku

Chyba nie jest zaskakujące, że zarówno jak w języku polskim, tak i w języku angielskim używamy różnorodnych skrótów dla nazw dni tygodnia. Ułatwia to komunikację, czyni ją bardziej nieformalną. Dlatego najczęściej można spotkać właśnie takie warianty w smsach czy e-mailach. Warto zapamiętać, również i skróty dni, aby stać się ekspertem od kalendarza.

 1. Monday – Mo.; Mon.
 2. Tuesday – Tu.; Tue.; Tues.
 3. Wednesday – We.; Wed.
 4. Thursday – Th.; Thu.; Thur.; Thurs.
 5. Friday – Fr.; Fri.
 6. Saturday – Sa.; Sat.
 7. Sunday – Su.; Sun.

Jak widzisz, istnieje wiele różnych sposobów, w jaki możesz zapisać nazwy poszczególnych dni tygodnia. Ich zapis nie jest jednolity, przez co masz pełen wachlarz możliwości.

Dni tygodnia po angielsku wymowa

Kolejnym wyzwaniem, przed którym stają wszystkie osoby, które uczą się nazwy dni tygodnia po angielsku, jest poprawna wymowa. Jeśli już opanujesz sztukę zapisu, nauczysz się rozpoznawać znaczenie każdej nazwy, nie pomijaj ważnej kwestii, jaką jest nauka wymawiania w poprawny sposób. To Ci się z pewnością przyda:

 1. Monday: /ˈmʌn.deɪ/
 2. Tuesday: /ˈtjuːzdeɪ/
 3. Wednesday: /ˈwɛdənzdeɪ/
 4. Thursday: /ˈθɜːzdeɪ/
 5. Friday: /ˈfɹaɪdeɪ/
 6. Saturday: /ˈsætədeɪ/
 7. Sunday: /ˈsʌndeɪ/
Szybka i efektywna nauka angielskiego metodą SITA

Jak nauczyć się dni tygodnia po angielsku?

Przede wszystkim pamiętaj, żeby uczyć się na głos i powtarzać. W taki sposób nauczysz się poprawnej wymowy oraz osłuchasz się z językiem obcym. Jeśli bierzesz udział w lekcjach z lektorem, powtarzaj po nim za każdym razem poszczególne daty – nie lekceważ tego, a pracuj w skupieniu. Z kolei jeśli jesteś samoukiem, to bardzo dobrym sposobem na naukę nazw dni tygodnia oraz na skuteczne zapamiętanie jest powtarzanie ich w różnorodnej kolejności. O ile w kalendarzu spotykamy się z układem od poniedziałku do niedzieli, o tyle w życiu rzadko wymieniamy kolejno wszystkie dni tygodnia. Naucz się ich w naturalnych warunkach.

Dni tygodnia po angielsku piosenka

Są jednak sposoby, które znacznie uprzyjemniają naukę języka angielskiego. Zarówno dla małych, jak i dużych uczniów polecamy uczenie się dni tygodnia przy wykorzystaniu radosnych, prostych do zapamiętania piosenek czy rymowanek. Oto nasze dwie propozycje:

 1. On Monday alone, (w poniedziałek samemu)
  on Tuesday together, (we wtorek razem)
  on Wednesday we walk in windy weather, (we środę spacerujemy w wietrzną pogodę)
  on Thursday we climb, on Friday we run (w czwartek się wspinamy, w piątek biegamy)
  and on Saturday and Sunday we play and have fun! (w sobotę i niedzielę gramy i się bawimy)
   
 2. Monday, Mommy baked a cake. (W poniedziałek mama upiekła ciasto)
  Tuesday, Daddy ate a steak. (We wtorek tata zjadł stek)
  Wednesday, Brother waved, “Good-bye.” (W środę brat pomachał na do widzenia)
  Thursday, Uncle made a pie. (W czwartek wujek upiekł placek)
  Friday, Sister cooked the meat, (W piątek siostra ugotowała mięso)
  Then we all sat down to eat. (Wtedy usiedliśmy wszyscy do jedzenia)
  Saturday, we welcomed guests. (W sobotę powitaliśmy gości)
  Sunday, we all took our rests. (W niedzielę odpoczywaliśmy)
  Monday, we began anew. (W poniedziałek zaczęliśmy wszystko od nowa)

Potoczne powiedzenia z dniami tygodnia

Z pewnością spotkałeś się wiele razy z różnorodnymi nieformalnymi powiedzeniami, jakie dotyczyły polskich nazw dni tygodnia. Funkcjonują one również w języku angielskim. Naucz się ich i swobodnie wykorzystuj w konwersacji, aby nadal jej jeszcze więcej luzu, a sobie pewności siebie.

 • Tuesday is the new Monday. (Wtorek jest nowym poniedziałkiem)
 • Whoever laughs on Friday, will cry on Sunday. (Kto się śmieje w piątek, będzie płakał w niedzielę)
 • Wednesdays are like Mondays in the middle of the week! (Środy są jak poniedziałki w środku tygodnia!)
 • Beter days are just around the corner. They are called Friday, Saturday and Sunday! (Lepsze dni są tuż za rogiem. Nazywają się piątek, sobota i niedziela!)

ANGIELSKI METODĄ SITA W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj nowy kurs języka angielskiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym dostępny w formie subskrypcji w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
aplikacja

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!