Dopełniacz saksoński w języku angielskim
Przypadki w języku angielskim praktycznie nie istnieją, na pewno nie w formie tak rozbudowanej deklinacji, jak to ma miejsce w języku polskim. Wyjątkiem są zaimki osobowe, które odmieniają się przez trzy przypadki: nominative case – mianownik, genitive case – dopełniacz oraz objective case – celownik lub biernik. W przypadku zaimków osobowych odmiana wygląda następująco:
- Nominative case – I, you, he/she/it, we, you, they
- Genitive case – my/mine, your, his/her/its, our, your, their
- Objective case – me, you, him/her/it, us, you, them
Czym jest dopełniacz saksoński?
Istnieje natomiast konstrukcja zdania, która nosi nazwę dopełniacza saksońskiego. Dopełniacz saksoński to jedyny przypadek, który zachował się w gramatyce języka angielskiego – mowa jest o przypadku dzierżawczym, czyli possessive „s”. W skrócie chodzi o końcówkę „s”, którą dodajemy po apostrofie i w ten sposób tworzymy formę wyrazu, która wskazuje na to, że coś do czego lub kogoś należy. Użycie dopełniacza saksońskiego jest równoważne ze zdaniem opartym na konstrukcji ze spójnikiem „of”.
Przykłady:
- my brother’s car – samochód mojego brata. Inaczej można powiedzieć: car of my brother
- my sister’s pencil – długopis mojej siostry, inaczej po angielsku: pencil of my sister
- cat’s bowl – miska kota, inaczej po angielsku: bowl of cat
- yesterday’s news – wczorajsze wiadomości, w tym przypadku nie stosuje się konstrukcji z „of”
- Poland’s area – obszar Polski, inaczej po angielsku: area of Poland
- the company’s name – nazwa firmy, inaczej po angielsku: name of the company
Angielski dopełniacz – budowa
Aby poprawnie skonstruować zdanie z użyciem dopełniacza saksońskiego, najpierw stawiamy osobę lub przedmiot, do której coś należy, apostrof „s”, a następnie podmiot w zdaniu. W przypadku liczby mnogiej, która kończy się literką „s”, apostrof stawiamy na końcu wyrazu. Kiedy dodajemy „s”? Wtedy, gdy coś należy do kogoś lub czegoś.
Dopełniacz saksoński – liczba mnoga – przykłady:
- my parents’ house – dom moich rodziców
- boys’ room – pokój chłopców
- your friends’ flat – mieszkanie twoich przyjaciół
- girls’ flowers – kwiaty dziewczyn
W przypadku słów, które kończą się na „s” obydwie formy są poprawne – zarówno Max’ wife – żona Maksa, jak i Max’s wife , Mr. Jones’ bicycle – rower pana Jones oraz Mr. Jones’s bicycle. Gdy rzeczownik jest nieregularny, jak w przypadku słowa children, dodajemy apostrof i „s”, czyli children’s toys – zabawki dzieci. Jeśli rzeczownik jest złożony, s possessive dodajemy tylko do ostatniego wyrazu, np. My mother in low’s cheesecake – sernik mojej teściowej. Jeżeli podmiot w zdaniu należy do dwóch osób „s” angielskie stawiamy tylko za drugim członem, np. Tommy and Jerry’s home – dom Tommy’ego i Jerry’ego.
Dopełniacz saksoński – ćwiczenia
Konstrukcje angielskie z użyciem apostrofu saksońskiego najlepiej ćwiczyć tworząc całe zdania. Zdania mogą dotyczyć przedmiotów i osób z najbliższego otoczenia. Na przykład:
- Barbara’s mug has yellow dots. – Kubek Basi ma żółte kropki.
- Ania’s pen is on the table. – Długopis Ani leży na stole
- Boss’s car is parked at the end of the street. – Samochód szefa jest zaparkowany na końcu ulicy.
S for possessive – ciekawostki
W przypadku niektórych nazw sklepów forma w dopełniaczu może istnieć bez podmiotu, tzn. podmiot jest domyślny, na przykład:
- the butcher’s – sklep mięsny, słówko shop jest domyślne
- the florist’s – kwiaciarnia
- the doctor’s – gabinet lekarski
Jak widać, konstrukcje z użyciem dopełniacza saksońskiego nie są skomplikowane. Najważniejszą zasadą, która różni się od polskiej składni jest odwrócona w stosunku do polskiej kolejność. W języku polskim powiedzielibyśmy „To jest książka Kasi”, w angielskim składnia będzie następująca: This is Kasia’s book. Najpierw stawiamy wyraz w angielskim dopełniaczu, czyli osobę do której coś należy, apostrof „s”, a potem podmiot. Rzeczownik w dopełniaczu saksońskim może też kończyć zdanie, na przykład:
- This book is not mine, it’s Tommy’s. – Ta książka nie jest moja, jest Tommy’ego.
- It’s Leon’s.– To jest Leona.
To wszystko. Życzymy owocnej nauki!
ANGIELSKI METODĄ SITA W APLIKACJI MOBILNEJ
Odkryj nowy kurs języka angielskiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym dostępny w formie subskrypcji w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi.