Back to top
Obraz
Fale mózgowe alfa a nauka
Przeczytasz w
5 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Fale mózgowe alfa a nauka

Nasza kreatywność i zdolności do przyswajania wiedzy w dużym stopniu uzależnione są od częstotliwości fal mózgowych. Szybkiej i wydajnej nauce sprzyjają fale Bergera, nazywane także falami alfa. Dzięki nim mamy możliwość odrzucania szablonowych rozwiązań, sprzyjając tym samym powstawaniu nowatorskich, kreatywnych pomysłów. Choć fale alfa są charakterystyczne dla stanu relaksu, coraz częściej wykorzystuje się je w celu zwiększenia swoich możliwości umysłowych.

Fale alfa w mózgu

Pojawiają się w prawej półkuli podczas rozwiązywania matematycznych zadań. Ich emisja w lewej półkuli rośnie w trakcie dobierania kolorów i kształtów. Jeśli szukasz nieoczywistych rozwiązań i starasz się sięgnąć do swojej kreatywności, fale Bergera pojawią się w okolicy skroniowej, po prawej stronie mózgu. Ich częstotliwość to 8-12 Hz. Ich poziom rośnie nie tylko podczas kreatywnych zadań, ale też w stanie relaksu. Pobudzają marzenia i sprzyjają inspiracji.

Wyostrzone fale alfa w okolicy potylicznej oznaczają głębokie odprężenie, lecz w płacie czołowym mogą wywoływać niepokój. Zbyt niski poziom fal Bergera może powodować problemy ze snem, generować lęk i niepokój. Gdy fale Bergera są z kolei zbyt wysokie, mamy trudności z koncentracją oraz poczucie braku energii. Ich emisja zachodzi u osób powyżej 3. roku życia. Liczne badania donoszą, że rytm alfa w dużym stopniu zależy od wieku oraz płci. Wraz z wiekiem amplituda fal alfa spada, co może oznaczać obniżoną kreatywność wśród osób starszych oraz spadek umiejętności relaksowania się.

Fale alfa do nauki

Fale alfa nazywane są także falami Bergera, od nazwiska niemieckiego psychiatry i twórcy EEG, który opisał rodzaje fal i ich rytmy. Zgodnie z aktualnymi wynikami badań to właśnie te fale tworzą najlepsze warunki do przyswajania wiedzy. Dzięki nim mamy ułatwiony dostęp do obu półkul, co pozwala na uruchomienie wyobraźni i myślenia, opartego na skojarzeniach. Jak wyglądają fale alfa? EEG umożliwia nam obserwowanie ich struktury. Fale te zwykle są szczególnie widoczne w odprowadzeniach potylicznych. Ich amplituda rośnie, gdy zamykamy oczy. Spadek rytmu fal alfa może świadczyć o chorobach metabolicznych lub otępiennych.

W związku z tym, że fale Bergera są odpowiedzialne za aktywowanie ośrodków emocji, intuicji i twórczości, sprzyjają wydajnej i szybkiej nauce oraz niekonwencjonalnym pomysłom. Powtarzanie materiału w charakterystycznym dla fal alfa stanie relaksu ułatwia jego zapamiętywanie i zwiększa efektywność wysiłku umysłowego. Przykładem może być nauka języków obcych metodą SITA, która łączy wypoczynek z przyswajaniem nowych słów i zwrotów. Jej skuteczność jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnego uczenia się.

 

Fale bergera a trening biofeedback

Aby mózg generował sprzyjające kreatywności fale alfa, należy wprowadzić ciało w stan relaksu i skupić uwagę na swoim wnętrzu. Można to osiągnąć poprzez biofeedback, czyli technikę usprawniania pracy mózgu, wykorzystującą mechanizm biologicznego sprzężenia zwrotnego. Fale Bergera odgrywają dużą rolę w treningu biofeedback. Skupiając się na wyświetlanej grze, a także manipulując oddechem, mamy szansę na zwiększenie poziomu fal alfa w naszym mózgu, a tym samym zwalczenie stresu oraz pobudzenie kreatywności.

Trening EEG biofeedback polecany jest osobom cierpiącym na zaburzenia koncentracji. Przynosi efekty także przy nadmiernym zmęczeniu i przewlekłym stresie. Wykorzystując fale alfa do nauki mamy szanse na zwiększenie swojej wydajności, a także wzmocnienie innowacyjności. Możliwość kontrolowania aktywności mózgu wciąż jednak niesie za sobą wiele pytań, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi.

Ucz się szybciej z SITA Calm!

Dzięki nowemu urządzeniu SITA Calm nowy język przyswoisz do 5 razy szybciej niż metodą tradycyjną. Sprawdź jak przyjemna może być nauka języka obcego.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!