Back to top
Obraz
Fale mózgowe delta – co się dzieje gdy głęboko śpisz?
Przeczytasz w
5 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Fale mózgowe delta – co się dzieje gdy głęboko śpisz?

Wyróżniamy 5 rodzajów fal mózgowych, a najwolniejsze wśród nich są fale o częstotliwości 0,5-4 Hz, nazywane falami delta. Pojawiają się w trakcie głębokiego, pozbawionego marzeń snu. Co o nich wiemy? Co dzieje się z organizmem, gdy aktywność fal delta rośnie? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.

Fale delta w mózgu

Ich częstotliwość jest najniższa, a amplituda najwyższa z wszystkich poznanych dotychczas rodzajów fal mózgowych. Ich emisja rośnie, gdy głęboko śpimy. W wolnofalowej fazie snu dochodzi do spowolnienia procesów starzenia się organizmu, a także jego regeneracji. Fale mózgowe delta sprzyjają utrwalaniu śladów pamięciowych i wspomaganiu układu odpornościowego. Jeśli ich aktywność wzrasta, zmniejszeniu ulega dostęp do informacji oraz świadomość świata fizycznego.

Fale mózgowe o tej częstotliwości dominują u niemowląt. Wraz z wiekiem ich poziom spada, a po osiągnięciu 75. roku życia często zanikają, co oznacza brak fazy głębokiego snu. Fale delta w mózgu kobiety osiągają wyższy stopień emisji niż w przypadku mężczyzn. Działają stymulująco na układ hormonalny, ograniczając wydzielanie TSH, a wzmagając produkcję prolaktyny i somatoliberyny.

Stan delta – medytacja

Mimo że fale mózgowe delta pojawiają się głównie w fazie głębokiego snu, ich aktywność może wzrastać także podczas medytacji. Osiągnięcie stanu delta możliwe jest jednak wyłącznie w przypadku zaawansowanych w praktykowaniu medytowania osób, które potrafią do tego stopnia spowolnić oddech i wpłynąć na bicie serca, by ich wykrycie stało się niemal niemożliwe. Jak wygląda stan delta? Medytacja na tej częstotliwości fal mózgowych porównywana jest często do przebywania w pustce i przywodzi na myśl próżnię białego światła. Medytujący zawieszony jest w bezczasie, a otaczająca go rzeczywistość jest bezkształtna. Doświadcza tzw. „zawieszenia animacji”, w którym czas upływa, a otoczenie nie ulega zmianom.

Fale delta – choroby

Wysoki poziom fal delta może wskazywać na choroby, np. uszkodzenia mózgu u małych dzieci lub zaburzenia uwagi u dorosłych. Jeśli ich emisja jest zbyt mała, mogą pojawiać się problemy ze snem. Fale mózgowe o niskiej częstotliwości i wysokim stopniu aktywności sprzyjają lunatykowaniu, mówieniu przez sen oraz innym zachowaniom o charakterze parasomnii.

Fale mózgowe delta wykazują podniesioną aktywność w ciężkich postaciach schizofrenii. Nieregularne fale delta zaobserwowano u cukrzyków oraz osób cierpiących na padaczkę. Wysoka emisja fal delta występuje również w przypadku depresji. Wiedzę o wpływie częstotliwości fal mózgowych na możliwości poznawcze i stan psychiczny człowieka można wykorzystać w alternatywnych sposobach uczenia się, np. metodą SITA, która – ze względu na swoją skuteczność – od lat cieszy się popularnością wśród osób, które chcą opanować język obcy.

Nowy poziom relaksu z SITA Calm!

Odkryj wszystkie korzyści płynące z dobroczynnego stanu głębokiego odprężenia.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!