Back to top
Obraz
Fale mózgowe gamma – koncentracja i zwiększona kreatywność
Przeczytasz w
3 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Fale mózgowe gamma – koncentracja i zwiększona kreatywność

Generowane w mózgu fale o największej częstotliwości nazywane są gamma i odpowiadają za przetwarzanie informacji, integracyjne myślenie i procesy skojarzeniowe. Fale mózgowe gamma mają częstotliwość 36-44 Hz i świadczą o wydajnym funkcjonowaniu umysłu. Poddawane licznym badaniom, coraz częściej uważane są za ważny element mechanizmu pracy mózgu, służący komunikacji pomiędzy poszczególnymi jego regionami.

Fale gamma w mózgu – co im zawdzięczamy?

Fale o wysokiej częstotliwości umożliwiają nam przetwarzanie poznawcze, synchronizując ze sobą części mózgu, których zadaniem jest generowanie myśli, zapamiętywanie oraz funkcje motoryczne. Fale mózgowe gamma pozwalają umysłowi pracować wydajnie. Dzięki nim możemy przyswajać nowe informacje i przetwarzać je. Ich wysoka aktywność cechuje ludzi inteligentnych. Uważa się także, że fale gamma odpowiedzialne są za świadomą percepcję. Ta teza wciąż jednak nie znalazła potwierdzenia w badaniach. Fale gamma w mózgu sprzyjają większej samokontroli, a także wzmacniają odbiór bodźców ze świata zewnętrznego. Dodatkowo ułatwiają koncentrację i wspierają pamięć.

Fale mózgowe gamma i ich emisja

Zwiększona emisja fal gamma przekłada się na poczucie szczęścia. U osób cierpiących na depresję zaobserwowano niską aktywność fal o wysokiej częstotliwości. Ponadto, niski poziom fal mózgowych gamma wpływa negatywnie na zdolność przyswajania wiedzy. Może też przynosić rezultat w postaci zaburzeń przetwarzania mentalnego.

Zarówno dorośli, jak i dzieci, u których fale mózgowe gamma wykazują dużą aktywność potrafią efektywnie rozwiązywać problemy. Percepcja poszczególnych zmysłów jest u nich wzmocniona. Są także w większym stopniu zdolni do współczucia oraz odczuwania miłości. Fale mózgowe o częstotliwości 25-100 Hz mogą stanowić pomoc dla osób cierpiących na autyzm oraz chorobę Alzheimera. Ich stymulacja w mózgu może przynieść efekty w postaci poprawy stanu chorych.

Fale gamma a pamięć

Wysoki poziom fal gamma pozytywnie wpływa na pamięć krótkotrwałą oraz długotrwałą. Stymulacja tych fal w mózgu jest możliwa nie tylko poprzez wykorzystanie metody biofeedback, ale także poprzez medytację. Fale mózgowe gamma u mnichów buddyjskich wyróżniają się bowiem większą aktywnością niż u innych osób. Ich pobudzanie sprzyja m.in. nauce języków obcych, zwiększając możliwości poznawcze i sprzyjając zapamiętywaniu nowego słownictwa. Aktualna wiedza o falach mózgowych wykorzystywana jest obecnie w alternatywnych metodach uczenia się, takich jak nauka języków obcych metodą SITA, która przynosi znacznie lepsze efekty niż w przypadku stosowania tradycyjnych metod.

Ucz się szybciej z SITA Calm!

Dzięki nowemu urządzeniu SITA Calm nowy język przyswoisz do 5 razy szybciej niż metodą tradycyjną. Sprawdź jak przyjemna może być nauka języka obcego.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych to wspaniała przygoda, która może trwać przez całe życie. Wielu osobom możliwość obcowania z mową inną niż ojczysta sprawia mnóstwo radości. Niekoniecznie zależy im na jak najszybszym zakończeniu nauki, gdy tylko poczują, że ich poziom można uznać za komunikatywny.
Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych może być fascynującą przygodą. Pozwala przybliżyć się do kultury kraju, w którym jest on na co dzień używany, lepiej ją zrozumieć, a także spojrzeć na otaczający świat z nieco innej perspektywy. Zazwyczaj bardzo satysfakcjonujący jest etap, w którym potrafimy już swobodnie, niejako bezwiednie, odmieniać czasowniki przez osoby, nie zastanawiając się nad wymaganą końcówką fleksyjną. W takich momentach źródłem dyskomfortu bywają czasowniki nieregularne, wobec których nie można zastosować używanych już w nieuświadomiony sposób zasad, a jedynym wyjściem jest nauczenie się ich na pamięć.
Przeczytasz w
3 minut
Szybkie tempo życia, konieczność nadążania za kolejnymi zmianami, napięte grafiki i ograniczony czas na odpoczynek – to tylko kilka elementów sprawiających, że wielu z nas żyje w ciągłej niepewności, napięciu i stresie. Czynniki te mogą negatywnie oddziaływać na różne sfery życia oraz dobrostan organizmu. Odpowiedzią na narzucane przez współczesny świat nowe normy stają się różne formy poszukiwania równowagi i spowolnienia.