Back to top
Obraz
Fale theta – jak obniżyć ich emisję?
Przeczytasz w
4 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Fale theta – jak obniżyć ich emisję?

Charakterystyczne dla pracy mózgu fale mózgowe obrazują jego aktywność elektryczną. Wśród rodzajów fal mózgowych wyróżniamy fale theta, występujące w częstotliwości 4-8 Hz. Fale theta pojawiają się w czasie głębokiego relaksu, wspomagają pamięć i kreatywność. Ich zbyt wysoki poziom może jednak być przyczyną zaburzeń uwagi. Jak go obniżyć, a tym samym wpłynąć pozytywnie na zdolność zapamiętywania i koncentracji?

Fale wolne theta – między jawą a snem

Towarzyszą stanom głębokiego rozluźnienia, medytacji lub snu. Ich aktywność zwiększa się także podczas wykonywanych automatycznie zadań, które nie wymagają skupienia, np. mycia się. Fale wolne theta sprzyjają kreatywności i nierzadko przynoszą inspirację. Gdy ich poziom jest wysoki, pojawiające się spontanicznie przed oczami wyobraźni obrazy nierzadko skutkują innowacyjnymi pomysłami. Fale theta w mózgu dziecka wyróżniają się większą aktywnością niż w przypadku osób dorosłych. Są charakterystyczne dla stanu czuwania u przedszkolaków.

U dorosłych z kolei ich wysoki poziom występuje na jawie niezwykle rzadko. Sprzyja wówczas snuciu marzeń, wspominaniu, a u artystów wywołuje natchnienie. Fale theta nazywane są wolnymi ze względu na swoją częstotliwość. Udowodniono, że umożliwiają one wydobywanie informacji z pamięci, a także pozwalają kontrolować swoje reakcje na bodźce.

Fale theta – medytacja

Aktywność fal o częstotliwości 4-8 Hz zwiększa się w fazie snu REM, podczas transu lub głębokiej medytacji. Na pograniczu snu dochodzi do konsolidacji pamięci. Percepcja ulega wyostrzeniu, a osoba medytująca zyskuje szansę na dokonanie duchowego wglądu, doświadczanie wizji i wyjście poza swoje ciało. Fale wolne theta pozwalają na pominięcie świadomych mechanizmów obronnych, co umożliwia nam dostęp do swojej podświadomości. Dzięki nim jesteśmy w stanie osiągnąć spokój i wprowadzić ciało w stan głębokiego rozluźnienia.

Fale theta wykorzystywane są także w trakcie terapii, ułatwiając zmianę przekonań pacjenta lub jego zachowań. Wysoki poziom fal o tej częstotliwości sprzyja bowiem zwiększonej podatności na sugestie. Fale theta w mózgu nie zawsze jednak mają pozytywny wpływ na organizm. Jeśli ich aktywność jest nadmierna, mogą stać się powodem podejmowania błędnych decyzji, spowolnić czas reakcji na bodźce i wspierać impulsywność. Zbyt wysoki poziom fal theta u dzieci skutkuje trudnościami w skupieniu uwagi, zaburzeniami koncentracji oraz wysoką pobudliwością. Stan aktywności umysłowej obniża się, co może stać się przyczyną problemów z nauką.

Jak obniżyć fale theta?

Aby wyeliminować problemy z koncentracją należy ograniczyć emisję fal theta. Jak to zrobić? Poprzez wykorzystanie metody neuro biofeedback. Hamowanie fal theta w płacie czołowym może skutkować wyeliminowaniem objawów ADHD. Celem terapii jest zmniejszenie amplitudy fal. Treningi neuro biofeedback opierają się na wykorzystaniu bodźców wzrokowych i dźwiękowych oraz na kreowaniu obrazów przy użyciu siły umysłu. Aby poprawić koncentrację należy nie tylko zmniejszyć emisję odpowiedzialnych za jej zaburzenia fal theta w mózgu, ale też ćwiczyć rodzaje fal mózgowych, które ułatwiają skupienie uwagi, np. beta 1.

 

Wiedza o aktywności elektrycznej mózgu coraz częściej wykorzystywana jest obecnie nie tylko w celu rozwiązywania problemów z koncentracją, lecz także na przykład zwiększenia efektywności procesu uczenia się. Aby przyspieszyć naukę nowych treści i poprawić zdolność zapamiętywania warto wypróbować metodę SITA, która opiera się na pobudzeniu sprzyjających koncentracji fal mózgowych poprzez odpowiednie bodźce dźwiękowe i wzrokowe.

Ucz się szybciej z SITA Calm!

Dzięki nowemu urządzeniu SITA Calm nowy język przyswoisz do 5 razy szybciej niż metodą tradycyjną. Sprawdź jak przyjemna może być nauka języka obcego.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!