Back to top
Obraz
Fale theta – jak obniżyć ich emisję?
Przeczytasz w
4 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Fale theta – jak obniżyć ich emisję?

Charakterystyczne dla pracy mózgu fale mózgowe obrazują jego aktywność elektryczną. Wśród rodzajów fal mózgowych wyróżniamy fale theta, występujące w częstotliwości 4-8 Hz. Fale theta pojawiają się w czasie głębokiego relaksu, wspomagają pamięć i kreatywność. Ich zbyt wysoki poziom może jednak być przyczyną zaburzeń uwagi. Jak go obniżyć, a tym samym wpłynąć pozytywnie na zdolność zapamiętywania i koncentracji?

Fale wolne theta – między jawą a snem

Towarzyszą stanom głębokiego rozluźnienia, medytacji lub snu. Ich aktywność zwiększa się także podczas wykonywanych automatycznie zadań, które nie wymagają skupienia, np. mycia się. Fale wolne theta sprzyjają kreatywności i nierzadko przynoszą inspirację. Gdy ich poziom jest wysoki, pojawiające się spontanicznie przed oczami wyobraźni obrazy nierzadko skutkują innowacyjnymi pomysłami. Fale theta w mózgu dziecka wyróżniają się większą aktywnością niż w przypadku osób dorosłych. Są charakterystyczne dla stanu czuwania u przedszkolaków.

U dorosłych z kolei ich wysoki poziom występuje na jawie niezwykle rzadko. Sprzyja wówczas snuciu marzeń, wspominaniu, a u artystów wywołuje natchnienie. Fale theta nazywane są wolnymi ze względu na swoją częstotliwość. Udowodniono, że umożliwiają one wydobywanie informacji z pamięci, a także pozwalają kontrolować swoje reakcje na bodźce.

Fale theta – medytacja

Aktywność fal o częstotliwości 4-8 Hz zwiększa się w fazie snu REM, podczas transu lub głębokiej medytacji. Na pograniczu snu dochodzi do konsolidacji pamięci. Percepcja ulega wyostrzeniu, a osoba medytująca zyskuje szansę na dokonanie duchowego wglądu, doświadczanie wizji i wyjście poza swoje ciało. Fale wolne theta pozwalają na pominięcie świadomych mechanizmów obronnych, co umożliwia nam dostęp do swojej podświadomości. Dzięki nim jesteśmy w stanie osiągnąć spokój i wprowadzić ciało w stan głębokiego rozluźnienia.

Fale theta wykorzystywane są także w trakcie terapii, ułatwiając zmianę przekonań pacjenta lub jego zachowań. Wysoki poziom fal o tej częstotliwości sprzyja bowiem zwiększonej podatności na sugestie. Fale theta w mózgu nie zawsze jednak mają pozytywny wpływ na organizm. Jeśli ich aktywność jest nadmierna, mogą stać się powodem podejmowania błędnych decyzji, spowolnić czas reakcji na bodźce i wspierać impulsywność. Zbyt wysoki poziom fal theta u dzieci skutkuje trudnościami w skupieniu uwagi, zaburzeniami koncentracji oraz wysoką pobudliwością. Stan aktywności umysłowej obniża się, co może stać się przyczyną problemów z nauką.

Jak obniżyć fale theta?

Aby wyeliminować problemy z koncentracją należy ograniczyć emisję fal theta. Jak to zrobić? Poprzez wykorzystanie metody neuro biofeedback. Hamowanie fal theta w płacie czołowym może skutkować wyeliminowaniem objawów ADHD. Celem terapii jest zmniejszenie amplitudy fal. Treningi neuro biofeedback opierają się na wykorzystaniu bodźców wzrokowych i dźwiękowych oraz na kreowaniu obrazów przy użyciu siły umysłu. Aby poprawić koncentrację należy nie tylko zmniejszyć emisję odpowiedzialnych za jej zaburzenia fal theta w mózgu, ale też ćwiczyć rodzaje fal mózgowych, które ułatwiają skupienie uwagi, np. beta 1.

 

Wiedza o aktywności elektrycznej mózgu coraz częściej wykorzystywana jest obecnie nie tylko w celu rozwiązywania problemów z koncentracją, lecz także na przykład zwiększenia efektywności procesu uczenia się. Aby przyspieszyć naukę nowych treści i poprawić zdolność zapamiętywania warto wypróbować metodę SITA, która opiera się na pobudzeniu sprzyjających koncentracji fal mózgowych poprzez odpowiednie bodźce dźwiękowe i wzrokowe.

Ucz się szybciej z SITA Calm!

Dzięki nowemu urządzeniu SITA Calm nowy język przyswoisz do 5 razy szybciej niż metodą tradycyjną. Sprawdź jak przyjemna może być nauka języka obcego.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych to wspaniała przygoda, która może trwać przez całe życie. Wielu osobom możliwość obcowania z mową inną niż ojczysta sprawia mnóstwo radości. Niekoniecznie zależy im na jak najszybszym zakończeniu nauki, gdy tylko poczują, że ich poziom można uznać za komunikatywny.
Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych może być fascynującą przygodą. Pozwala przybliżyć się do kultury kraju, w którym jest on na co dzień używany, lepiej ją zrozumieć, a także spojrzeć na otaczający świat z nieco innej perspektywy. Zazwyczaj bardzo satysfakcjonujący jest etap, w którym potrafimy już swobodnie, niejako bezwiednie, odmieniać czasowniki przez osoby, nie zastanawiając się nad wymaganą końcówką fleksyjną. W takich momentach źródłem dyskomfortu bywają czasowniki nieregularne, wobec których nie można zastosować używanych już w nieuświadomiony sposób zasad, a jedynym wyjściem jest nauczenie się ich na pamięć.
Przeczytasz w
3 minut
Szybkie tempo życia, konieczność nadążania za kolejnymi zmianami, napięte grafiki i ograniczony czas na odpoczynek – to tylko kilka elementów sprawiających, że wielu z nas żyje w ciągłej niepewności, napięciu i stresie. Czynniki te mogą negatywnie oddziaływać na różne sfery życia oraz dobrostan organizmu. Odpowiedzią na narzucane przez współczesny świat nowe normy stają się różne formy poszukiwania równowagi i spowolnienia.