Back to top
Obraz
nauka z fiszek
Przeczytasz w
3 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Jak korzystać z fiszek, aby skutecznie nauczyć się języka?

Jedną z metod przyswajania innego języka, a przede wszystkim słówek, jest wykorzystanie do tego celu fiszek. Czy rzeczywiście ten sposób pomoże Ci uczyć się szybciej i efektywniej? Jak robić to dobrze? Przeczytaj nasze podpowiedzi! Metoda, którą omówimy w tym wpisie, ma wielu zwolenników. Są jednak osoby, które wciąż zastanawiają się, czy warto ją wypróbować i jak uczyć się z fiszek, żeby faktycznie robić to z sukcesami. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na kluczowe pytania z tego zakresu. Zapraszamy do czytania!

 

Jak wygląda nauka języka z pomocą fiszek?

Na początku warto wyjaśnić, na czym polega nauka z fiszek, czyli inaczej mówiąc, metoda Leitnera. Odbywa się ona z pomocą kartoników, na których napisane są konkretne słowa do zapamiętania. Z jednej strony karteczki widnieje dowolny wyraz w języku już znanym, a z drugiej przetłumaczony na język obcy. Często słowa umieszcza się też w zdaniu, by dać lepszy wgląd w to, jak ich używać. Nauka języka z fiszek może być też prowadzona z użyciem odpowiedniego programu. Wiele zależy tutaj od potrzeb, preferencji i możliwości ucznia. Kartoniki można samodzielnie podzielić na kategorie, np. tematyczne lub zgodne z poziomem zaawansowania osoby uczącej się. Do tej metody potrzebne będzie też pudełko z przegródkami, w których umieszcza się słówka do nauczenia, powtórzenia oraz te, które są już zapamiętane.

nauka metodą SITA - sposób na szybką naukę

Fiszki – jak wykonać je samodzielnie?

Wiele osób zastanawia się, czy można i jak samemu zrobić fiszki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki materiał edukacyjny przygotować samodzielnie! Nie trzeba mieć do tego żadnego specjalnego sprzętu. Co w takim razie jest potrzebne, aby zrobić fiszki do angielskiego lub jakiegokolwiek innego języka, w którym chcesz się poprawnie i swobodnie porozumiewać? Wystarczy, że przygotujesz sobie karteczki (ręcznie lub na komputerze), na których z jednej strony napiszesz słowo w języku polskim, a z drugiej w wybranym języku obcym. W przypadku przygotowywania materiału na komputerze naukę języka z fiszek możesz wzbogacić o ułatwiające zapamiętywanie zdjęcia lub symbole, a nawet nagrania, dzięki którym poznasz ich wymowę. Warto też podać przykładowe zdania, które wskażą, w jaki sposób używać danego wyrazu. Możliwości jest naprawdę wiele!

Metoda nauki z fiszek – o czym warto pamiętać?

Jeśli wiesz już, jak fiszki zrobić samemu i na czym polega nauka z fiszek, pora na przystąpienie do działania. Trzeba je jednak odpowiednio zaplanować. Kluczowa jest systematyczność. Do nauki lepiej przygotować mniejsze partie fiszek, dzięki czemu język obcy będzie przyswajany etapami, bez presji. Cały proces przeprowadza się samemu. Warto wcześniej zrobić harmonogram, który później będzie ściśle przestrzegany. Bez względu na to, czy chcesz się uczyć mówić po angielsku, porozumiewać się z Francuzami, Włochami, Niemcami czy przedstawicielami innych krajów, zadbaj o odpowiednie warunki do nauki i przestrzegaj wcześniej ustalonego planu. Fiszki, których uczysz się samemu, włóż do właściwej przegródki. Jeśli wrócisz do nich i będziesz już lepiej radzić sobie z odgadywaniem znaczenia słów, powtarzaj je tak długo, aż zyskasz pewność, że wszystko umiesz na pamięć.

 

Korzyści nauki z fiszek

Dlaczego warto w taki sposób uczyć się angielskiego i każdego innego języka? Dzięki temu możesz poznawać znaczenie tych wyrazów, na których znajomości szczególnie Ci zależy, np. ze względu na charakter Twojej pracy czy innych potrzeb związanych z życiem codziennym. To efektywna nauka, która się sprawdza. Potwierdzają to opinie osób, które skorzystały z tej metody i teraz swobodnie posługują się językami obcymi. To sposób, który możesz uzupełnić o to, czego potrzebujesz, np. odmianę słów czy zestawianie z przyimkami, które mogą zupełnie zmieniać ich znaczenie.

 

​Nauka języka z fiszek – wady

Jak każda metoda, tak i nauka języka z fiszek oprócz zalet, posiada również wady. Jako minus z pewnością należy potraktować przede wszystkim fakt, że w taki sposób niemożliwe jest utrwalanie bardziej złożonych konstrukcji składniowych. Nie jest tajemnicą, że aby płynnie porozumiewać się z w danym języku, należy się z nim doskonale osłuchać, a następnie samodzielnie budować dłuższe wypowiedzi. Fiszki niejako zaprzeczają takiemu podejściu, wymuszając wielokrotne powtarzanie tych samych słów lub zdań, co wiele osób postrzega jako nudne i nieefektywne. Konieczność przekładania kartoników zdecydowanie utrudnia również odprężenie. Wiele osób doskonali kompetencje językowe po całym dniu rozmaitych aktywności. Z tej perspektywy możliwość łączenia przyjemnego z pożytecznym, a więc nauki z relaksem, wyciszeniem i odpoczynkiem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Właśnie dlatego metoda SITA od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Polega bowiem na osiąganiu głębokiego stanu odprężenia i podświadomym wykorzystaniu oddechu towarzyszącym wzmożonej pracy prawej półkuli mózgu. Dzięki temu znacznie zwiększone zostają możliwości percepcyjne mózgu, a co za tym idzie – rosną szansę na skuteczną naukę języka obcego. 

 

Warto wybierać metody dostosowane do swoich potrzeb i preferencji!

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!