Back to top
Obraz
jak mózg uczy się języków
Przeczytasz w
3 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Jak mózg uczy się języka?

Znajomość języków obcych stanowi obecnie obowiązkową pozycję w CV. Ich nauka wymaga jednak sporo czasu i wytrwałości. Wiedząc, jak działa mózg człowieka można jednak wpłynąć na efektywność przyswajania nowego słownictwa i wspomóc pamięć. Nowoczesne metody uczenia się języków obcych wykorzystują aktualne wyniki badań, dotyczących aktywności mózgu i jego poszczególnych struktur. Sprawdź, co dzieje się w Twoim mózgu, gdy uczysz się języka obcego i wykorzystaj tę wiedzę, by zwiększyć swoją wydajność.

Jak pracuje mózg człowieka, gdy uczymy się języków?

Choć badań dotyczących aktywności mózgu nie brakuje, organ ten wciąż stanowi dla nas zagadkę. Wiemy jednak o nim coraz więcej, co pozwala nam uczyć się szybciej i efektywniej. Przyswajając nowe informacje, stymulujemy neurony do tworzenia nowych połączeń. To właśnie one sprawiają, że pamiętamy. Techniki uczenia języków w dużej mierze opierają się na aktualnej wiedzy o mózgu i sposobach stymulowania pamięci.

 

Wiemy już, że aby zapamiętać, nie wystarczy powtarzać nowego słownictwa. Należy zaangażować także inne zmysły, by utrwalić przyswajany materiał w pamięci. Jak działa mózg człowieka, gdy uczysz się języka? Organ ten tworzony jest przez 90-200 miliardów neuronów, które funkcjonują jako skomplikowana sieć połączeń. Gdy się uczymy, ilość połączeń rośnie. Przekazywanie impulsów nerwowych odbywa się poprzez synapsy. Im silniejsze są połączenia pomiędzy neuronami, tym lepsza pamięć osoby uczącej się. Sieć synaptyczna ulega licznym przebudowaniom w trakcie życia ludzkiego. Warto więc ćwiczyć umysł, by zachować dobrą jakość połączeń między neuronami.

Jak działa mózg człowieka i jego poszczególne części?

Mózg dzieli się na dwie półkule, a te z kolei na płaty. Każda część mózgowia pełni inną funkcję. Znajdujące się w lewej półkuli ośrodki Broki i Wernickiego odgrywają w nauce języka najważniejszą rolę. Aby jednak uczyć się wydajnie, niezbędna jest synchronizacja półkul. Płat czołowy w mózgu odpowiada za rozwiązywanie problemów, regulację emocji, planowanie i rozumowanie. Płat ciemieniowy uczestniczy w przetwarzaniu bólu i dotykowych wrażeń. Bierze także udział w procesach poznawczych. Płat skroniowy odgrywa ważną rolę w zarządzaniu pamięcią i emocjami, a potyliczny przetwarza to, co widzimy.

Skoro wiesz już, która część mózgu za co odpowiada, dowiedz się, co zrobić, by stymulować tworzenie się połączeń między nimi. Liczy się nieustanny rozwój. Należy dostarczać umysłowi sporo pobudzających do myślenia bodźców, nie zapominając przy tym o wypoczynku. Przemęczenie bowiem źle wpływa na naszą sprawność umysłową, a co za tym idzie, zdolność do przyswajania nowej wiedzy.

Synchronizacja półkul – o co tu chodzi?

Dobra współpraca pomiędzy półkulami mózgowymi skutkuje szybkim i sprawnym przetwarzaniem informacji, co sprzyja efektywnej nauce. Zwykle w zależności od charakteru danego działania dominuje jedna z półkul mózgowych. Szybka nauka języków obcych jest możliwa dzięki ich synchronizacji, która może poprawić koncentrację, kreatywność, spostrzegawczość oraz pamięć. Jak ćwiczyć synchronizację? Warto słuchać muzyki klasycznej, żonglować i pisać lub rysować obiema rękami.

Synchronizacja półkul jest także możliwa, gdy popuścimy wodze fantazji i będziemy tworzyć przed oczami wyobraźni sugestywne obrazy. Wizualizacja współpracujących ze sobą w harmonii półkul mózgowych przynosi fantastyczne efekty. Pomocny może okazać się także alfabet Games. Jest to ćwiczenie umysłu, polegające na odczytywaniu kolejnych liter alfabetu i jednoczesnym wykonywaniu określonych gestów.

Techniki uczenia języków – co wybrać?

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, liczy się motywacja do nauki języka obcego oraz wytrwałość w poszerzaniu językowej wiedzy. Bez nich nie ma mowy o efektywności. Gdy wzbudzisz je w sobie, znajdź metodę, która będzie odpowiednia dla Ciebie. Tradycyjna nauka może okazać się nieco monotonna, a przy tym mało wydajna. Na szczęście istnieją dla niej alternatywy. Nauka angielskiego przez sen to rozwiązanie dla leniwych. Czy skuteczne? Tylko wtedy, gdy chcemy utrwalić zdobyte w ciągu dnia informacje.

Przyswajanie nowego słownictwa podczas snu nie przyniesie spodziewanych efektów. Znacznie lepszy wybór stanowią techniki uczenia się języka angielskiego oparte na przyswajaniu wiedzy w stanie relaksu. Należy do nich SITA, która pozwala szybko i trwale opanować język, a przy tym wypocząć i zniwelować napięcie. Gdy jesteśmy odprężeni, nasza pamięć jest znacznie lepsza, dzięki czemu rezultat nauki widoczny jest po krótszym czasie niż w przypadku stosowania tradycyjnych metod. Brzmi obiecująco? Być może będzie to idealny sposób na naukę języka obcego dla Ciebie.

Ucz się szybciej z SITA Calm!

Dzięki nowemu urządzeniu SITA Calm nowy język przyswoisz do 5 razy szybciej niż metodą tradycyjną. Sprawdź jak przyjemna może być nauka języka obcego.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!