Back to top
Obraz
jak napisać cv po angielsku
Przeczytasz w
6 minut
Nauka angielskiego
Autor
SITA

Jak napisać cv po angielsku?

W języku angielskim istnieją dwie nazwy – CV oraz Resume. CV, w znaczeniu, którego używamy w Polsce, tak samo funkcjonuje w UK, Australii oraz Europie. W USA oraz Kanadzie nie wysyła się CV, tylko ResumeResume to skrócony opis doświadczeń oraz umiejętności osoby ubiegającej się o pracę. Pisząc Resume, nie uwzględniamy całego doświadczenia i wszystkich kursów, które ukończyliśmy. Wymieniamy i opisujemy tylko te doświadczenia, które związane są ze stanowiskiem, na które aplikujemy.

Cv po angielsku

Curriculum vitae w języku angielskim to skrócony życiorys, w którym w porządku chronologicznym (w odwróconej chronologii) wypisujemy doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności i zainteresowania. W curriculum vitae po angielsku będą to następujące kategorie:

  • Personal Data lub inaczej Contact Information – czyli miejsce na dane osobowe i informacje kontaktowe – najczęściej jest to tabelka z lewej strony CV. W angielskim CV nie zamieszczamy zdjęcia, płci, miejsca urodzenia oraz stanu cywilnego – są to dane poufne, których zamieszczenie dyskryminuje CV ze względów formalnych. Pisząc CV po angielsku, nie używamy polskich znaków. Pracodawca, która korzysta z systemów do wstępnej selekcji CV, już na tym etapie odrzuci CV z polskimi znakami. Nie tłumaczymy także nazw własnych – używamy polskich imion, tylko bez polskich znaków – Anna, Mikolaj, Emilia, Jan, Michal, a nie: Ann, Mike, Emily, John czy Michael.
  • Summary lub Objective –to podsumowanie zawodowe – sekcja, która właściwie nie istnieje w polskim curriculum vitae. Powinna znaleźć się na samej górze CV. Opisujemy w niej nasze doświadczenie zawodowe, które jest stricte związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Następnie przechodzimy do całego Experience, czyli doświadczenia zawodowego. Wypisujemy kolejno stanowiska, na których pracowaliśmy – od ostatniego wstecz.
  • Education –w tej sekcji musimy pamiętać o odpowiednim przetłumaczeniu polskich szczebli edukacji na angielskie odpowiedniki. Magister to po angielsku Master, licencjat – Bachelor.W języku angielskim należy rozróżnić studia humanistyczne od nauk ścisłych, możemy być – Master of Arts, w skrócie MA (USA) lub M.A (UK) lub Master of Science, w skrócie MSc (USA) lub M.Sc (UK).
  • Skills – umiejętności. Możemy użyć podziału na umiejętności twarde oraz umiejętności miękkie. Możemy też wyróżnić pomniejsze nagłówki, takie jak: Accomplishments – osiągnięcia, Certifications and licenses –certyfikaty, potwierdzające ukończone kursy, Languages –języki obce, Publications –publikacje, Awards – nagrody, Hobbies and interests –hobby i zainteresowania, Volunteer work – wolontariat, Conferences and training –konferencje i szkolenia, Testimonials –referencje. Referencje są bardzo ważne dla angielskiego pracodawcy. W CV można wymienić od kogo posiadamy referencje i przesłać je w załączniku. Wystarczy także adnotacja – References available upon request –co oznacza, że posiadamy referencje i, jeśli jest taka potrzeba, możemy je przesłać lub przynieść na spotkanie rekrutacyjne.
Szybka i efektywna nauka angielskiego metodą SITA

Curriculum vitae – wzór po angielsku

Angielskie CV podzielone jest na dwie sekcje:

  1. Lewa kolumna – jest węższa i zamieszczamy w niej dane osobowe oraz skrócony opis naszych umiejętności, które zwiększą nasze szanse podjęcia pracy na aplikowane stanowisko.
  2. Prawa kolumna – zaczyna się od podsumowania doświadczenia zawodowego – wystarczą 2-3 zdania, które będą kwintesencją dotychczasowej kariery. Następnie przechodzimy do Work Experience –doświadczenia zawodowego, edukacji, umiejętności i zainteresowań.

Cały dokument powinien zmieścić się na 1-2 stronach. Musi być przejrzysty i czytelny. Doświadczenie, które jest dla nas ważne oraz największe atuty możemy wyróżnić pogrubioną czcionką.

ZESTAW DO NAUKI ANGIELSKIEGO METODĄ SITA W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj kurs języka angielskiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym dostępem dożywotnim w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
szynka nauka angielskiego SITA

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!