Back to top
Obraz
Liczby po angielsku jak to powiedzieć?
Przeczytasz w
6 minut
Autor
SITA

Liczby po angielsku – jak to powiedzieć?

Jeśli Twoja przygoda z językiem angielskim dopiero się zaczyna, znajomość słownictwa związanego z liczbami z pewnością okaże się pomocna w dalszej nauce. Liczby po angielsku stanowią jeden z podstawowych tematów, poruszanych na lekcjach języka. Sprawdź, jak brzmią angielskie słowa, określające liczby i liczebniki porządkowe.

Liczby po angielsku do 20

Zacznijmy od podstaw, czyli od liczb od 1 do 20. Nie ma innego wyjścia, niż nauczyć się początkowych liczb na pamięć, zwłaszcza 1-12. Ich tworzeniem nie rządzą bowiem żadne zasady, a dodatkowo liczby po angielsku do 20 służą jako baza w przypadku dalszych liczb. Przy ich użyciu możesz poinformować rozmówcę o godzinie lub udzielić innych informacji, dotyczących ilości.

0 – zero

1 – one

2 – two

3 – three

4 – four

5 – five

6 – six

7 –seven

8 – eight

9 – nine

10 – ten

11 – eleven

12 – twelve

Kolejne liczebniki po angielsku tworzy się, dodając końcówkę –teen. Trzon wyrazu pochodzi z liczb początkowych:

13 – thirteen

14 – fourteen

15 – fifteen

16 – sixteen

17 – seventeen

18 – eighteen

19 – nineteen

Tak wyglądają liczebniki po angielsku do 20. Jak tworzyć kolejne dziesiątki? To nic trudnego. Wystarczy dodać końcówkę –ty.

Liczebniki po angielsku – dziesiątki

20 – twenty

30 – thirty

40 – forty

50 – fifty

60 – sixty

70 – seventy

80 – eighty

90- ninety

Jak można zauważyć, dziesiątki po angielsku brzmią podobnie, jak odpowiadające im cyfry. Nie trzeba więc uczyć się ich na pamięć. Jeśli zapamiętasz, jaką końcówkę należy dodać, z pewnością użyjesz właściwego określenia. Cyfry po angielsku mogą jednak mieć nieco inny zapis, niż tworzone na ich podstawie dziesiątki. Przyjrzyj się liczebnikowi forty. Brakuje w nim litery u, o czym warto pamiętać, by uniknąć błędów w zapisie. Jak wyglądają kolejne liczby po angielsku od 1 do 100? Tworzy się je, wypowiadając odpowiednią liczbę dziesiątek oraz jedności. Zapisując liczebnik, należy użyć myślnika.

21 – twenty-one

22 – twenty-two

23 – twenty-three

24 – twenty-four

25 – twenty-five

26 – twenty-six

27 – twenty-seven

28 – twenty-eight

29 – twenty-nine

Aby stworzyć kolejne liczby po angielsku do 100, należy zastąpić określenie dziesiątki twenty innym. Ta zasada obowiązuje aż do liczebnika 100, który brzmi one hundred.

Cyfry po angielsku powyżej 100

Jak tworzyć kolejne setki? Mimo że liczba mnoga w języku angielskim wymaga dodania końcówki –s, ta reguła tutaj nie obowiązuje. Oto przykład:

100 – one hundred

200 – two hundred

300 – three hundred

400 – four hundred

500 – five hundred

600 – six hundred

700 – seven hundred

800 – eight hundred

900 – nine hundred

1000 – one thousand

Kolejne tysiące tworzy się analogicznie do setek. Warto pamiętać, że sposób czytania liczb różni się w brytyjskim i amerykańskim angielskim. Liczby po angielsku w Wielkiej Brytanii wymawia się, dodając słowo and po słowie hundred. W USA ta zasada nie obowiązuje. Oto przykład:

136 – one hundred thirty-six / one hundred and thirty-six

Znasz już liczebniki po angielsku do 100. Umiesz też tworzyć liczby do 1000. Co dalej? W przypadku większych liczb, będą Ci potrzebne takie słowa, jak:

thousand – tysiąc

million – milion

billion – miliard

trillion – bilion

Podobnie jak w przypadku setek, mówiąc o tysiącach czy milionach, zawsze używaj liczby pojedynczej, np.

7000 – seven thousand

2000 000 – two million

Liczebniki porządkowe – angielski

Dzięki zdobytej wiedzy bez trudu podasz odpowiednią cenę w sklepie lub wagę produktów, które zamierzasz kupić. Pozostały Ci jeszcze tylko liczby porządkowe. Angielski nie wymaga w tym przypadku zapisu z kropką, tak jak ma to miejsce w języku polskim. Należy jednak dodać do wyrazu odpowiednią końcówkę. Zwykle jest to –th, lecz istnieją wyjątki.

1. – first

2. – second

3. – third

4. – fourth

5. – fifth

6. – sixth

7. – seventh

8. – eighth

9. – ninth

10. – tenth

Oto początkowe liczebniki porządkowe. Angielski pozwala na ich skrótowy zapis, np. 1st, 2nd, 3rd, 4th itd. W liczbach większych niż 20, zmianie liczebnika głównego na porządkowy podlega wyłącznie liczba jedności.

Ćwicz liczby po angielsku, by przyswoić świeżo nabytą wiedzę. Zasady ich tworzenia nie są skomplikowane, więc z pewnością ich zapamiętanie nie zajmie Ci dużo czasu. Powodzenia!

Nowy poziom relaksu z SITA Calm!

Odkryj wszystkie korzyści płynące z dobroczynnego stanu głębokiego odprężenia.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!