Back to top
Obraz
liczby-po-niemiecku
Przeczytasz w
3 minut
Nauka niemieckiego
Autor
SITA

Liczby po niemiecku – jak liczyć w języku naszych sąsiadów?

Znajomość niemieckich liczb jest przydatna podczas zakupów, w pracy oraz w wielu innych sytuacjach życia codziennego. Cyfry po niemiecku poznają już początkujący uczniowie, a ich przyswojenie nie stanowi zwykle dla nich problemu. Jak liczyć w języku niemieckim? Poznaj zasady tworzenia liczb i brzmienie popularnych liczebników. Zaczynamy!

Liczby po niemiecku – 0-12

Mimo że tworzenie niemieckich liczebników podporządkowane jest pewnym zasadom, nie obowiązują one liczb 0-12. Jeśli więc rozpoczynasz swoją przygodę z językiem niemieckim, nie pozostaje Ci nic innego, jak nauczyć się ich na pamięć. Oto początkowe cyfry po niemiecku:

 • 0 – null
 • 1 – eins
 • 2 – zwei
 • 3 – drei
 • 4 – vier
 • 5 – fünf
 • 6 – sechs
 • 7 – sieben
 • 8 – acht
 • 9 – neun
 • 10 – zehn
 • 11 – elf
 • 12 – zwölf

Aby ułatwić sobie zapamiętywanie i błyskawicznie opanować liczby po niemiecku, warto skorzystać z alternatywnych metod uczenia się, takich jak SITA. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego urządzenia, nauka odbywa się w stanie relaksu, a to znacznie zwiększa zdolności poznawcze ucznia. Wykorzystanie wiedzy o długości poszczególnych fal mózgowych oraz ich wpływie na nasze możliwości umysłowe to rozwiązanie dla tych, którym przyswajanie słówek przychodzi z trudem.

Superszybka nauka niemieckiego metodą SITA

Liczby po niemiecku do 20

Nauka kolejnych liczb jest nieco prostsza. Można bowiem podporządkować ją pewnym zasadom. Będzie nam potrzebna końcówka –zehn. Początek liczebnika stanowi liczba z zakresu 3-9, np. 13 to dreizehn,a 18 –achtzehn. Przyswajając liczby po niemiecku do 20 musisz jednak pamiętać o kilku wyjątkach. Dotyczą one liczebników 16 i 17. Mimo że 6 po niemiecku to sechs, łącząc go z końcówka –zehn eliminujemy głoskę s. Liczebnik 16 brzmi wiec sechzehn. W przypadku 17, powinniśmy połączyć sieben z końcówką –zehn, jednak wcześniej musimy pozbyć się końcówki –en. Otrzymamy wówczas siebzehn. Jak widzisz, liczby po niemiecku do 20 nie stanowią skomplikowanego zagadnienia. Aby tworzyć dziesiątki, zmieniamy końcówkę –zehn na –zig, np. 20 to zwanzig. Jest to jeden z nielicznych wyjątków. Pozostałe dziesiątki stanowią połączenie liczb z zakresu 3-9 oraz końcówki –zig, np. neunzig, vierzig itp.

Liczby po niemiecku do 100

Jedną z najważniejszych zasad tworzenia liczb w języku niemieckim jest pisanie ich od tyłu. Pozostańmy jednak jeszcze przez chwilę przy dziesiątkach. Mimo że większość z nich stanowi połączenie liczb 3-9 z końcówką –zig, niektóre liczby po niemiecku tworzy się nieco inaczej. Mowa o liczebniku 30, który przyjmuje formę dreißig. W przypadku 60 i 70 obowiązują takie same zasady, jak przy 16 i 17, czyli eliminujemy s oraz en, otrzymując w ten sposób sechzig siebzig. Jeśli mamy do czynienia z liczbą większą od 20 lecz mniejszą od 99, pomiędzy cyfrę jedności, a dziesiątkę wstawiamy und. Liczby po niemiecku do 100 piszemy łącznie, np. 63 to dreiundsechzig, a 92 – zweiundneunzig. Jeśli znasz już podstawowe cyfry po niemiecku, tworzenie większych liczb nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Odrobina ćwiczeń oraz determinacji sprawi, że z pewnością uda Ci się szybko przyswoić sposób pisowni liczb w języku niemieckim.

Liczby po niemiecku powyżej 100

100 to po niemiecku hundert. Tworząc liczby powyżej 100 zaczynamy od liczby setek, a następnie od tyłu piszemy dziesiątki i jedności, np. dreihundert vierundzwanzig (324) lub vierhundert siebenunddreißig (437). Należy przy tym pamiętać, że setki stanowią osobny wyraz. Nie piszemy ich łącznie z pozostałą częścią liczby. Umiesz już tworzyć liczby? Niemiecki już wkrótce nie będzie mieć przed Tobą tajemnic. Jeśli jednak potrzebujesz wsparcia, sięgnij po metodę SITA, a na efekt nauki nie trzeba będzie długo czekać.

NIEMIECKI METODĄ SITA

Ucz się niemieckiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym metodą SITA do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. Kurs z podręcznikiem i audio w aplikacji mobilnej w Twoim telefonie. 

Obraz
kurs niemieckiego metoda sita z urzadzeniem sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Zawody w języku hiszpańskim to bardzo ważna grupa słów, bez których trudno poradzić sobie w codziennej komunikacji. Na szczęście na początek wystarczą tylko podstawy, a więc kilka najpowszechniejszych nazw zawodów, które w rozmowie pojawiają się najczęściej.
Przeczytasz w
3 minut
Metoda Callana zalicza się do najpopularniejszych technik nauki języka obcego. Opierająca się głównie na konwersacji, sprzyja otworzeniu się na swobodną rozmowę i pokonaniu wewnętrznych barier. 
Przeczytasz w
3 minut
Metoda Helen Doron to jedna z najpopularniejszych obecnie technik przyswajania języka obcego. Skierowana do najmłodszych, opiera się na zasadzie nauki poprzez zabawę. W jaki sposób właściwie działa? Jak wygląda w praktyce? I czy istnieją lepsze metody na naukę języków obcych? Sprawdźmy!