Back to top
Obraz
nauka metoda Callana
Przeczytasz w
3 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Metoda Callana – jak za jej pomocą nauczyć się języka?

Metoda Callana zalicza się do najpopularniejszych technik nauki języka obcego. Opierająca się głównie na konwersacji, sprzyja otworzeniu się na swobodną rozmowę i pokonaniu wewnętrznych barier. Nie bez powodu więc stale zyskuje na popularności. Czy metoda Callana jest skuteczna? Na czym polega i czy warto uczyć się w ten sposób? Sprawdźmy!

Metoda Callana – skąd się wzięła?

Metoda Callana została stworzona w latach 60. przez brytyjskiego językoznawcę Robina Callana. Jej początki wiążą się z armią – była bowiem wykorzystywana przez żołnierzy z zamiarem szybszego przyswajania języka mówionego. Callan opracował ją we Włoszech, gdzie uczył wojskowych języka angielskiego. Tam uznał, że stosowana dotychczas metoda gramatyczno-tłumaczeniowa jest niewystarczająco efektywna i konieczne jest stworzenie nowej. Postanowił więc skupić się na konwersacji i jak największej naturalności wypowiedzi. Callan zadawał swoim uczniom pytania, a następnie oczekiwał szybkich i spontanicznych odpowiedzi. To miało doprowadzić do otwarcia się na język obcy i wyraźnego podniesienia umiejętności językowych żołnierzy.

nauka metodą SITA - sposób na szybką naukę

Angielski – metoda Callana. Na czym polega?

Wiemy już, w jaki sposób powstała metoda Callana. Jak się uczyć, aby realizować założenia postawione przez byłego żołnierza i językoznawcę? Obecnie w technice Callana nadal widać echa wojskowego stylu. Lekcje są dynamiczne, a do tego prowadzone niemal w całości w języku angielskim (lub innym obcym). Cały kurs podzielony jest na etapy, z których każdy bazuje na poprzednim. W trakcie zajęć uczniowie są wyrywkowo pytani o różne kwestie, związane ze słownictwem wprowadzonym na danej lekcji. Na zadane pytania udzielają jak najbardziej spontanicznych i swobodnych odpowiedzi. Każda wypowiedź kierowana jest do uczestników i prowadzącego – nauczyciel na bieżąco koryguje ewentualne pomyłki. Duży nacisk kładzie się na powtarzanie materiału, jednak uczniowie nie zapisują na bieżąco nowych słówek. Cechą charakterystyczną metody Callana jest też tempo – nauczyciele nie mówią bowiem z naturalną prędkością, ale starają się robić to nieco szybciej. W metodzie Callana nacisk kładziony jest przede wszystkim na wymowę i słownictwo, a mniej na gramatykę.

Metoda Callana – czy warto z niej skorzystać?

Jak każda technika nauki języka obcego, metoda Callana ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Sprawdźmy, jakie są jej wady i zalety. Do plusów bez wątpienia zaliczają się następujące aspekty metody:

  • nauka jest dynamiczna i naturalna – uczniowie przełamują bariery związane z mówieniem w języku obcym,
  • wymaga aktywnego udziału uczniów w lekcji,
  • duży nacisk kładziony jest na naukę słownictwa,
  • zajęcia stwarzają szansę na osłuchanie się z językiem.

Jako minusy niektórzy natomiast wskazują fakt, że metoda:

  • jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o zaangażowanie uczestników, co może stanowić problem dla nieśmiałych osób,
  • nie rozwija kreatywności i samodzielnego myślenia ucznia – jest zatem dość odtwórcza,
  • nie uwzględnia nowych odkryć na temat nauki języków,
  • nie uwzględnia regularnej nauki gramatyki, co czyni zakres przyswajania wiedzy niepełnym.

Metoda Callana a metoda SITA

Metoda Callana bez wątpienia ma swoje zalety. To dobre rozwiązanie dla osób, które czują opór przed mówieniem w języku obcym. Niestety metoda ta przez wielu językoznawców i nauczycieli uważana jest również za nieco przestarzałą. Od czasu jej powstania naukowcy dokonali bowiem wielu odkryć na temat funkcjonowania mózgu i sposobu, w jaki przyswajana jest wiedza. To pozwoliło na opracowanie bardziej efektywnych technik nauki języków obcych – jak metoda SITA. Metoda ta wykorzystuje właściwości stanu głębokiego odprężenia.

Każda lekcja odbywa się według określonego schematu, na który składają się: inicjacja, zapamiętywanie, aktywizacja, powtórzenie. Metoda SITA umożliwia zapamiętanie dużej liczby słów i zwrotów w krótkim czasie. Jest też bardzo elastyczna, ponieważ z podręczników i urządzenia SITA można korzystać z dowolną częstotliwością. Technika ta jest ponadto świetnym sposobem łączenia przyjemnego z pożytecznym, a więc relaksu i nauki języka obcego.

Angielski metodą Callana ma swoje zalety i dla wielu osób stanowi świetny sposób, aby pokonać opór w mówieniu. Osobom, które szukają bardziej nowatorskiego podejścia do nauki języków, polecamy metodę SITA.

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Dziś znakomita większość pracodawców zdaje sobie sprawę z kluczowej roli, jaką odgrywa zadowolenie i dobrostan pracowników. Dlatego też, aby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych specjalistów, firmy sięgają po nowoczesne benefity pracownicze. W tym wpisie przyjrzymy się najnowszym trendom w zakresie benefitów, ze szczególnym uwzględnieniem tych związanych z dobrym samopoczuciem pracowników.
Przeczytasz w
3 minut
Żonglowanie między życiem zawodowym a prywatnym to wyzwanie, które dotyka niemal każdego z nas. W dzisiejszym zabieganym świecie, dbanie o równowagę staje się kluczowym elementem dobrego samopoczucia i efektywności. Dowiedz się jak dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i stać się lepszym pracownikiem.
Przeczytasz w
3 minut
Jesteśmy świadomi, że depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga profesjonalnego leczenia i wsparcia. Co pomaga na depresję to kompleksowe podejście, które obejmuje terapię, wsparcie społeczne i zdrowy styl życia.