Back to top
Obraz
nauka metoda Callana
Przeczytasz w
3 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Metoda Callana – jak za jej pomocą nauczyć się języka?

Metoda Callana zalicza się do najpopularniejszych technik nauki języka obcego. Opierająca się głównie na konwersacji, sprzyja otworzeniu się na swobodną rozmowę i pokonaniu wewnętrznych barier. Nie bez powodu więc stale zyskuje na popularności. Czy metoda Callana jest skuteczna? Na czym polega i czy warto uczyć się w ten sposób? Sprawdźmy!

Metoda Callana – skąd się wzięła?

Metoda Callana została stworzona w latach 60. przez brytyjskiego językoznawcę Robina Callana. Jej początki wiążą się z armią – była bowiem wykorzystywana przez żołnierzy z zamiarem szybszego przyswajania języka mówionego. Callan opracował ją we Włoszech, gdzie uczył wojskowych języka angielskiego. Tam uznał, że stosowana dotychczas metoda gramatyczno-tłumaczeniowa jest niewystarczająco efektywna i konieczne jest stworzenie nowej. Postanowił więc skupić się na konwersacji i jak największej naturalności wypowiedzi. Callan zadawał swoim uczniom pytania, a następnie oczekiwał szybkich i spontanicznych odpowiedzi. To miało doprowadzić do otwarcia się na język obcy i wyraźnego podniesienia umiejętności językowych żołnierzy.

nauka metodą SITA - sposób na szybką naukę

Angielski – metoda Callana. Na czym polega?

Wiemy już, w jaki sposób powstała metoda Callana. Jak się uczyć, aby realizować założenia postawione przez byłego żołnierza i językoznawcę? Obecnie w technice Callana nadal widać echa wojskowego stylu. Lekcje są dynamiczne, a do tego prowadzone niemal w całości w języku angielskim (lub innym obcym). Cały kurs podzielony jest na etapy, z których każdy bazuje na poprzednim. W trakcie zajęć uczniowie są wyrywkowo pytani o różne kwestie, związane ze słownictwem wprowadzonym na danej lekcji. Na zadane pytania udzielają jak najbardziej spontanicznych i swobodnych odpowiedzi. Każda wypowiedź kierowana jest do uczestników i prowadzącego – nauczyciel na bieżąco koryguje ewentualne pomyłki. Duży nacisk kładzie się na powtarzanie materiału, jednak uczniowie nie zapisują na bieżąco nowych słówek. Cechą charakterystyczną metody Callana jest też tempo – nauczyciele nie mówią bowiem z naturalną prędkością, ale starają się robić to nieco szybciej. W metodzie Callana nacisk kładziony jest przede wszystkim na wymowę i słownictwo, a mniej na gramatykę.

Metoda Callana – czy warto z niej skorzystać?

Jak każda technika nauki języka obcego, metoda Callana ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Sprawdźmy, jakie są jej wady i zalety. Do plusów bez wątpienia zaliczają się następujące aspekty metody:

  • nauka jest dynamiczna i naturalna – uczniowie przełamują bariery związane z mówieniem w języku obcym,
  • wymaga aktywnego udziału uczniów w lekcji,
  • duży nacisk kładziony jest na naukę słownictwa,
  • zajęcia stwarzają szansę na osłuchanie się z językiem.

Jako minusy niektórzy natomiast wskazują fakt, że metoda:

  • jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o zaangażowanie uczestników, co może stanowić problem dla nieśmiałych osób,
  • nie rozwija kreatywności i samodzielnego myślenia ucznia – jest zatem dość odtwórcza,
  • nie uwzględnia nowych odkryć na temat nauki języków,
  • nie uwzględnia regularnej nauki gramatyki, co czyni zakres przyswajania wiedzy niepełnym.

Metoda Callana a metoda SITA

Metoda Callana bez wątpienia ma swoje zalety. To dobre rozwiązanie dla osób, które czują opór przed mówieniem w języku obcym. Niestety metoda ta przez wielu językoznawców i nauczycieli uważana jest również za nieco przestarzałą. Od czasu jej powstania naukowcy dokonali bowiem wielu odkryć na temat funkcjonowania mózgu i sposobu, w jaki przyswajana jest wiedza. To pozwoliło na opracowanie bardziej efektywnych technik nauki języków obcych – jak metoda SITA. Metoda ta wykorzystuje właściwości stanu głębokiego odprężenia.

Każda lekcja odbywa się według określonego schematu, na który składają się: inicjacja, zapamiętywanie, aktywizacja, powtórzenie. Metoda SITA umożliwia zapamiętanie dużej liczby słów i zwrotów w krótkim czasie. Jest też bardzo elastyczna, ponieważ z podręczników i urządzenia SITA można korzystać z dowolną częstotliwością. Technika ta jest ponadto świetnym sposobem łączenia przyjemnego z pożytecznym, a więc relaksu i nauki języka obcego.

Angielski metodą Callana ma swoje zalety i dla wielu osób stanowi świetny sposób, aby pokonać opór w mówieniu. Osobom, które szukają bardziej nowatorskiego podejścia do nauki języków, polecamy metodę SITA.

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!