Back to top
Obraz
nauka języka metodą colina rose
Przeczytasz w
3 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Metoda Colina Rose – na czym polega i jak działa?

Istnieje wiele metod nauki języka angielskiego. Obecnie powszechnie uczy się go w szkołach, wiele osób prywatnych oraz placówek prowadzi kursy w różnych formach, a w internecie nie brakuje materiałów szkoleniowych, platform oraz aplikacji przeznaczonych do nauki właśnie tego języka. Jak jednak uczyć się w sposób efektywny? Niektórzy poświęcają wiele lat na edukację, a ostatecznie nie potrafią płynnie komunikować się w języku angielskim. Pewien brytyjski psycholog i doradca rządu Colin Rose opracował jednak niezwykle skuteczną metodę w tym zakresie.

Język angielski metodą Colina Rose

Obecnie język angielski umożliwia komunikację z ludźmi niemalże z całego świata. Warto więc wiedzieć, jak uczyć się go szybko i jednocześnie skutecznie. Metoda Colina Rose stanowiła swego rodzaju przełom, jeśli chodzi o edukację w tym zakresie. Ten brytyjski psycholog poświęcił wiele lat na badania odnośnie tego, w jaki sposób ludzie uczą się i zapamiętują informacje.  Na podstawie wspomnianych analiz opracował on wiele przyspieszonych kursów oraz programów językowych, które brytyjskie Ministerstwo Oświaty powszechnie wprowadziło do szkół. A zatem czym dokładnie jest metoda Colina Rose, na czym polega i jak przebiega proces nauczania? Jej fundamentem jest polisensoryczność. Co to oznacza? Angielski metodą Colina Rose nauczany jest w taki sposób, aby zaangażować wszystkie zmysły. 

nauka metodą SITA - sposób na szybką naukę

Metoda Colina Rose - na czym polega?

W metodzie tej brane są pod uwagę indywidualne uwarunkowania - niektórzy przykładowo są wzrokowcami, więc wykorzystanie zmysłu wzroku będzie w ich przypadku najbardziej efektywne i na nim należy skupić się najbardziej. Badania nad półkulowością mózgu oraz koncepcja inteligencji wielorakich to główne filary, na jakich opierał się Colin Rose. Metoda stworzona przez niego pozwala poznać nowy język w taki sposób, jak każdy poznawał język ojczysty. Pierwszego języka uczymy się wielozmysłowo - poprzez wzrok, słuch, dotyk oraz zapach. W tym czasie dociera do nas wiele różnego rodzaju bodźców i towarzyszą nam różne emocje. Angielski metodą Colina Rose nauczany jest w taki sam sposób - wykorzystując polisensorykę. Ludzki mózg zapamiętuje bowiem informacje w ten sposób najbardziej efektywnie. Mimo, iż u niektórych dominuje dany sposób przyswajania informacji, należy w dużej mierze się na nim skupić, jednakże wciąż wykorzystywać pozostałe ścieżki nabywania wiedzy ucząc się zaproponowaną przez brytyjskiego psychologa techniką.

Jak dokładnie wygląda nauka języka angielskiego metodą Colina Rose?

Ogółem wyróżnia się osiem typów inteligencji: przestrzenno-wizualną, muzyczną, interpersonalną, intrapersonalną, ruchową, matematyczno-logiczną, językową i przyrodniczą. Osobą, która zauważyła, że w szkole skupia się głównie na jedynie dwóch z nich, nie dając tym samym osobom z dominującymi innymi typami inteligencji szans na efektywną naukę, był właśnie Colin Rose. Metoda przez niego opracowana zakłada, że przed przystąpieniem do kursu każdy wykonuje test na inteligencję wieloraką. Umożliwia to dostosowanie najlepszego sposobu na naukę do preferencji danej osoby. 

E-learning do samodzielnej nauki w domu oraz zajęcia na żywo z trenerem - tak właśnie przebiega nauka metodą Colina Rose. Na czym polega dokładnie uczenie się na specjalnej platformie? W internecie dostępnych jest przecież wiele materiałów do nauki online. Żadne z nich nie uwzględniają jednak polisensoryki. Natomiast podczas nauki języka angielskiego metodą Colina Rose wykorzystywane są metody łączone, np. podczas uczenia się słówek w tle puszczana jest muzyka. 

Ile czasu należy przeznaczyć na naukę metodą Colina Rose?

Z platformy można korzystać w dowolnym momencie, kiedy po prostu ma się wolny czas. Cztery godziny w tygodniu są w zupełności wystarczające. Z kolei spotkania z trenerem odbywają się raz w tygodniu i trwają godzinę. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych. Choć mogłoby się wydawać, że dla seniora sporym wyzwaniem jest angielski, metoda Colina Rose sprawia, że szybko i efektywnie języka jest w stanie nauczyć się człowiek w każdym wieku - od kilkulatka do osoby starszej.  Nauką w ten sposób można doskonale wyćwiczyć nie tylko angielski. Metoda Colina Rose sprawdzi się doskonale w każdej innej dziedzinie. Niesamowite efekty odnośnie tego, jak wiele można się nauczyć w krótkim czasie są zauważalne niemalże od razu. Co istotne, metoda Colina Rose nie tylko umożliwia szybkie uczenie się nowych słówek i struktur gramatycznych, ale co najważniejsze, pomaga w przełamaniu się do komunikowania się w nowym języku.

Metoda Colina Rose jako przełom w nauce

Uczenie się języka angielskiego metodą Colina Rose to czysta przyjemność. Program dostosowany do indywidualnych preferencji, umożliwiając samodzielnie decydować o czasie nauki, a efekty są zauważalne niemal natychmiast - to tylko niektóre z wielu zalet wynikających ze stosowania tej techniki. Monotonne uczenie się na pamięć słówek i struktur gramatycznych na pamięć to już przeszłość. 

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Dziś znakomita większość pracodawców zdaje sobie sprawę z kluczowej roli, jaką odgrywa zadowolenie i dobrostan pracowników. Dlatego też, aby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych specjalistów, firmy sięgają po nowoczesne benefity pracownicze. W tym wpisie przyjrzymy się najnowszym trendom w zakresie benefitów, ze szczególnym uwzględnieniem tych związanych z dobrym samopoczuciem pracowników.
Przeczytasz w
3 minut
Żonglowanie między życiem zawodowym a prywatnym to wyzwanie, które dotyka niemal każdego z nas. W dzisiejszym zabieganym świecie, dbanie o równowagę staje się kluczowym elementem dobrego samopoczucia i efektywności. Dowiedz się jak dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i stać się lepszym pracownikiem.
Przeczytasz w
3 minut
Jesteśmy świadomi, że depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga profesjonalnego leczenia i wsparcia. Co pomaga na depresję to kompleksowe podejście, które obejmuje terapię, wsparcie społeczne i zdrowy styl życia.