Back to top
Obraz
miesiące po angielsku
Przeczytasz w
6 minut
Nauka angielskiego
Autor
SITA

Miesiące po angielsku

Zdarza Ci się mylić nazwy miesięcy w języku angielskim? Zapominasz, jak powiedzieć „November”, bo wydaje się to trudne i zupełnie inne niż polski odpowiednik? Przejdź raz jeszcze przez prostą lekcję wymowy, zapisu oraz etymologii, dzięki której w szybki, skuteczny oraz ciekawy sposób utrwalisz swoją wiedzę i już nigdy więcej nie będziesz mieć wątpliwości co do nazewnictwa.

Jak zapisywać miesiące po angielsku?

Podstawową rzeczą, o której musimy pamiętać, gdy uczymy się języka angielskiego jest to, że istnieje wiele różnic między zasadami pisowni po angielsku a po polsku. W związku z tym zapamiętaj, że nazwy miesięcy w języku angielskim zawsze musimy zapisać wielką literą. Nie ma od tego wyjątków. Zatem, jeśli chcesz wspomnieć gdzieś „kwiecień”, to poprawna pisownia będzie wyglądała „April”. Reguła ta dotyczy jednak tylko nazw miesięcy. Pory roku, które mają z nimi nierozerwalny związek, powinniśmy zapisywać małą literą, np. „wiosna” – „spring”.

Szybka i efektywna nauka angielskiego metodą SITA

Miesiące po angielsku z wymową

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w nauce języka angielskiego jest wymowa poszczególnych dźwięków. Są one niekiedy bardzo trudne, ponieważ nasz aparat mowy nie jest do nich przyzwyczajony. Aby opanować sztukę wymowy nazw miesięcy do perfekcji, pamiętaj, że musisz to regularnie ćwiczyć na głos. A oto jak wygląda zapis fonetyczny angielskich nazw miesięcy:

 1. Styczeń – January: /ˈdʒænjuˌɛɹi/
 2. Luty – February: /ˈfɛb.ɹuˌɛɹi/
 3. Marzec – March: /mɑɹtʃ/
 4. Kwiecień – April: /ˈeɪprəl/
 5. Maj – May: /meɪ/
 6. Czerwiec – June: /dʒuːn/
 7. Lipiec – July: /dʒʊˈlaɪ/
 8. Sierpień – August: /ˈɔːɡəst/
 9. Wrzesień – September: /sɛpˈtɛmbəɹ/
 10. Październik – October: /ɑkˈtoʊbəɹ/
 11. Listopad – November: /noʊˈvɛmbɚ/
 12. Grudzień – December: /dɪˈsɛmbəɹ/

Nie jest to takie trudne, jakby się wydawało, prawda?
 

Miesiące po angielsku skróty

Większość nazw miesięcy po angielsku ma swoje odpowiedniki w postaci skrótów. Dzięki nim komunikacja przebiega jeszcze szybciej i sprawniej. Spotkasz je w szczególności w kalendarzach i są bardzo proste do zapamiętania. Oto one:

 1. January – Jan
 2. February – Feb
 3. March – Mar
 4. April – Apr
 5. May – May (nie posiada innej wersji!)
 6. June – June (nie posiada innej wersji!)
 7. July – July (nie posiada innej wersji!)
 8. August – Aug
 9. September – Sept
 10. October – Oct
 11. November – Nov
 12. December – Dec

Przydatne zwroty i słownictwo związane z nazwami miesięcy

Mówiąc o nazwach miesięcy, nie sposób pominąć równie ważne słownictwo, które ma związek z porami roku czy pogodą.

 • Wiosna – spring
 • Lato – summer
 • Jesień – autumn
 • Zima – winter

Dodatkowo możesz zapamiętać również przymiotniki, które pochodzą od nazw pór roku.

 • Wiosenny – vernal
 • Letni – summery
 • Jesienny – autumnal
 • Zimowy – wintry

Chcesz zagłębić się w chronologię? Opanuj podstawowe słownictwo takie jak:

 • W tym miesiącu – this month
 • W zeszłym miesiącu – last month
 • W następnym miesiącu – next month

Przysłowia z angielskimi miesiącami

Zapamiętaj, kilka znanych i przyjaznych przysłów, które możesz swobodnie wykorzystać w konwersacji. Sprawią one, że Twój rozmówca na pewno doceni Twój poziom komunikatywności oraz znajomość języka. Jeśli myślisz, że tylko w języku polskim mamy różne powiedzenia dotyczące miesięcy, to się bardzo mylisz!

 • „Ciepły styczeń, zimny Maj” – A warm January, a cold May.
 • „Kiedy w lutym pada, dobry rok się zapowiada” – When February is rainy, it’s very profitable.
 • „Kwiaty w maju, owoce w czerwcu” – Flowers in May and fruiting in June.
 • „Co zabrał grudzień, czerwiec odpłaca” – December takes but June repays you.

ANGIELSKI METODĄ SITA W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj nowy kurs języka angielskiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym dostępny w formie subskrypcji w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
aplikacja

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
6 minut
Czy wiesz, że metodą SITA możesz uczyć się dowolnych, własnych materiałów? Nagranie odpowiednio przygotowanego tekstu znacznie ułatwi pracę nad nim i zapamiętywaniem go. Obojętne, czy przygotowujesz się do egzaminu czy do publicznego wystąpienia, uczysz się roli czy utrwalasz w pamięci skomplikowane sformułowania – stosując metodę SITA, nauczysz się szybo i skutecznie.
Przeczytasz w
2 minut
Trening Jacobsona nazywany jest inaczej Progresywną Relaksacją Mięśni. Technika ta została opracowana przez amerykańskiego psychiatrę, Edmunda Jacobsona w latach 30. XX wieku. Edmund Jacobson był nie tylko psychiatrą, ale także specjalistą od chorób wewnętrznych na Uniwersytecie w Chicago. Twierdził on, że „zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele”. Metoda, którą stosował w terapii, mówiąc w skrócie, polega na stopniowym rozluźnianiu całego ciała. A rozluźnione i odprężone ciało pozytywnie wpływa na umysł.
Przeczytasz w
3 minut
Pytania pośrednie w języku angielskim stosowane są bardzo często w codziennej rozmowie. Właściwie niegrzeczne jest zadawanie pytań wprost. Jeżeli zależy nam na tym, żeby dobrze wypaść i nawiązać pozytywny kontakt, a przede wszystkim, żeby uzyskać odpowiedź, powinniśmy włączyć pytania pośrednie do użytku jak najszybciej i stosować je jak najczęściej.