Back to top
Obraz
miesiące po angielsku
Przeczytasz w
6 minut
Nauka angielskiego
Autor
SITA

Miesiące po angielsku

Zdarza Ci się mylić nazwy miesięcy w języku angielskim? Zapominasz, jak powiedzieć „November”, bo wydaje się to trudne i zupełnie inne niż polski odpowiednik? Przejdź raz jeszcze przez prostą lekcję wymowy, zapisu oraz etymologii, dzięki której w szybki, skuteczny oraz ciekawy sposób utrwalisz swoją wiedzę i już nigdy więcej nie będziesz mieć wątpliwości co do nazewnictwa.

Jak zapisywać miesiące po angielsku?

Podstawową rzeczą, o której musimy pamiętać, gdy uczymy się języka angielskiego jest to, że istnieje wiele różnic między zasadami pisowni po angielsku a po polsku. W związku z tym zapamiętaj, że nazwy miesięcy w języku angielskim zawsze musimy zapisać wielką literą. Nie ma od tego wyjątków. Zatem, jeśli chcesz wspomnieć gdzieś „kwiecień”, to poprawna pisownia będzie wyglądała „April”. Reguła ta dotyczy jednak tylko nazw miesięcy. Pory roku, które mają z nimi nierozerwalny związek, powinniśmy zapisywać małą literą, np. „wiosna” – „spring”.

Szybka i efektywna nauka angielskiego metodą SITA

Miesiące po angielsku z wymową

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w nauce języka angielskiego jest wymowa poszczególnych dźwięków. Są one niekiedy bardzo trudne, ponieważ nasz aparat mowy nie jest do nich przyzwyczajony. Aby opanować sztukę wymowy nazw miesięcy do perfekcji, pamiętaj, że musisz to regularnie ćwiczyć na głos. A oto jak wygląda zapis fonetyczny angielskich nazw miesięcy:

 1. Styczeń – January: /ˈdʒænjuˌɛɹi/
 2. Luty – February: /ˈfɛb.ɹuˌɛɹi/
 3. Marzec – March: /mɑɹtʃ/
 4. Kwiecień – April: /ˈeɪprəl/
 5. Maj – May: /meɪ/
 6. Czerwiec – June: /dʒuːn/
 7. Lipiec – July: /dʒʊˈlaɪ/
 8. Sierpień – August: /ˈɔːɡəst/
 9. Wrzesień – September: /sɛpˈtɛmbəɹ/
 10. Październik – October: /ɑkˈtoʊbəɹ/
 11. Listopad – November: /noʊˈvɛmbɚ/
 12. Grudzień – December: /dɪˈsɛmbəɹ/

Nie jest to takie trudne, jakby się wydawało, prawda?
 

Miesiące po angielsku skróty

Większość nazw miesięcy po angielsku ma swoje odpowiedniki w postaci skrótów. Dzięki nim komunikacja przebiega jeszcze szybciej i sprawniej. Spotkasz je w szczególności w kalendarzach i są bardzo proste do zapamiętania. Oto one:

 1. January – Jan
 2. February – Feb
 3. March – Mar
 4. April – Apr
 5. May – May (nie posiada innej wersji!)
 6. June – June (nie posiada innej wersji!)
 7. July – July (nie posiada innej wersji!)
 8. August – Aug
 9. September – Sept
 10. October – Oct
 11. November – Nov
 12. December – Dec

Przydatne zwroty i słownictwo związane z nazwami miesięcy

Mówiąc o nazwach miesięcy, nie sposób pominąć równie ważne słownictwo, które ma związek z porami roku czy pogodą.

 • Wiosna – spring
 • Lato – summer
 • Jesień – autumn
 • Zima – winter

Dodatkowo możesz zapamiętać również przymiotniki, które pochodzą od nazw pór roku.

 • Wiosenny – vernal
 • Letni – summery
 • Jesienny – autumnal
 • Zimowy – wintry

Chcesz zagłębić się w chronologię? Opanuj podstawowe słownictwo takie jak:

 • W tym miesiącu – this month
 • W zeszłym miesiącu – last month
 • W następnym miesiącu – next month

Przysłowia z angielskimi miesiącami

Zapamiętaj, kilka znanych i przyjaznych przysłów, które możesz swobodnie wykorzystać w konwersacji. Sprawią one, że Twój rozmówca na pewno doceni Twój poziom komunikatywności oraz znajomość języka. Jeśli myślisz, że tylko w języku polskim mamy różne powiedzenia dotyczące miesięcy, to się bardzo mylisz!

 • „Ciepły styczeń, zimny Maj” – A warm January, a cold May.
 • „Kiedy w lutym pada, dobry rok się zapowiada” – When February is rainy, it’s very profitable.
 • „Kwiaty w maju, owoce w czerwcu” – Flowers in May and fruiting in June.
 • „Co zabrał grudzień, czerwiec odpłaca” – December takes but June repays you.

ANGIELSKI METODĄ SITA W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj nowy kurs języka angielskiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym dostępny w formie subskrypcji w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
aplikacja

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!