OPINIE NAUKOWCÓW

Prof. dr hab. Jan Tylka w 1994 roku przeprowadził badania mające na celu sprawdzenie skuteczności systemu, a w szczególności urządzeń SITA w medycynie. Z dużym powodzeniem stosował urządzenia w rehabilitacji chorych kardiologicznych w Instytucie Kardiologii w Aninie.

Przeprowadzone przez profesora Tylkę badania pozwoliły mu na wydanie jednoznacznej opinii o możliwości zastosowania urządzeń SITA:
„Obszary życia, w których stosować można ww. urządzenie to przede wszystkim uczenie się oraz działanie pro zdrowotne.(…) Uczenie się odprężania z zastosowaniem urządzenia SITA przebiega u pacjentów kardiologicznych bardziej skutecznie i szybciej niż wtedy, kiedy do nauki relaksu nie używa się tego urządzenia.”

Zdaniem profesora urządzenie może być wykorzystywane w działaniach pro zdrowotnych do:
 • Nauki relaksu u chorych z chorobami somatycznymi (chorób układu krążenia, choroby przewodu pokarmowego, zaburzeniami czynnościowymi (nerwicowymi). Wspomagania działań rehabilitacyjnych (w rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej).
 • W radzeniu sobie ze stresem – przestrajanie nadmiernej aktywności sympatycznego układu nerwowego na aktywne działanie gałęzi parasympatycznej.
 • Uczenia samokontroli i autoregulacji procesów wegetatywnych i reakcji emocjonalnych (ważna działalność profilaktyczna).

 • Prof. dr hab. Jacek Fisiak, dyrektor Instytutu Filologii Angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu:
  Metoda SITA opiera się na podświadomym wykorzystaniu oddechu do uruchomienia pracy prawej półkuli mózgu. Podwyższa to kilkakrotnie możliwości percepcyjne mózgu i znacznie zwiększa stopień zapamiętania tekstu.

  OPINIE LEKTORÓW

  Katarzyna Marcinkowska


  Nauka języka metodą SITA to niesamowita przygoda, która uświadamia nam, że uczenie się innego języka może być pasjonujące, przyjemne i przede wszystkim efektywne oraz o wiele szybsze. Ta nowatorska metoda pozwala doświadczyć każdemu, kto się na nią zdecyduje, jak nieograniczonymi możliwościami pamięciowymi dysponuje ludzki mózg. Przekonałam się, że uczenie się metodą SITA jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Relaks nie tylko umożliwia zapamiętywanie, lecz jest także dodatkowym, bardzo ważnym elementem wpływającym na komfort pracy. Ciekawe dialogi, bogate słownictwo, jak również zindywidualizowana praca z lektorem: wszystko to decyduje o atrakcyjności i efektywności metody.

  Hanna Targońska


  Kurs językowy systemem SITA okazał się być niezwykle przyjemnym doświadczeniem. Jako lektorce pozwolił na przeżycie tego, co przeżywają moi uczniowie. Co ważniejsze jednak, okazało się, iż SITA jest doskonałym sposobem nauki języka. Mimo iż każda lekcja jest dość czasochłonna, mijały one błyskawicznie, szczególnie w fazie relaksu. Sceptycyzm dotyczący metody minął już po pierwszym spotkaniu z lektorką niemieckiego, kiedy okazało się, że potrafię odpowiadać na proste pytania i reagować w sytuacjach życia codziennego po niemiecku. „PRIMA!” Jeśli chodzi o negatywne strony metody, mam tylko jedno zastrzeżenie: myślę, że lekcje powinny zostać przygotowane na płytach CD, które są mniej zawodne, nie trzeba ich przewijać, można odsłuchiwać przy użyciu komputera, itd.

  Tomasz Bartkowiak


  Po odbytym kursie j. niemieckiego dla początkujących metodą SITA oceniam tą metodę jako ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod nauczania. Uważam, że dzięki temu, iż nauczyłem się dobrze relaksować przed przystąpieniem do zajęć, mogłem przyswoić sobie w naturalny sposób ok. 80-90% materiału. Uważam, że nauka metodą SITA przynosi spełnienie oczekiwań ludziom, którzy chcą nauczyć się języka typowo sytuacyjnego i poszerzyć swoje słownictwo. Od lektora metoda wymaga dobrego przemyślenia sposobu wprowadzenia nowego materiału oraz dużej kreatywności podczas fazy aktywacji. Ogólnie uważam metodę za skuteczną i przyjemną, szczególnie dla ludzi, którzy nie lubią uczyć się w grupie. Jeżeli chodzi o stronę lektora, to prowadzenie zajęć tą metodą również mi się podoba.

  Zuzanna Kieroń


  Po odbyciu kliku lekcji w systemie SITA mogę śmiało powiedzieć iż jest to dla mnie coś co można określić jako niesamowite wrażenie i przełom w jakości nauki oraz szybkiego komunikowania się w języku obcym. W czasie nauki relaksu doszłam do wniosku, że świadome odczucia zachowania organizmu w tym stanie nie dają wrażenia odprężenia lecz nim są. Co do samej nauki języka obcego mogę śmiało powiedzieć, ze efekty jakie się osiąga potwierdzają iż metoda SITA działa i nie dość, że skraca czas nauki to znajomość słownictwa jest w pełni wystarczający, dający możliwości komunikacji w tym języku. Jako lektor mogę powiedzieć, ze przynajmniej się pracuje ze słuchaczami, którzy w tak krótkim czasie osiągają możliwości komunikacji, osiąganie stanu relaksu powoduje, iż podczas lekcji są skoncentrowani i odprężeni, a z takimi słuchaczami chce się pracować. Jedyna moja uwaga, może sugestia. Płyty do odsłuchu lekcji winny mieć dłuższą „rozbiegówkę” z muzyką relaksacyjną, by dać słuchaczom czas na pełne osiągnięcie stanu relaksu.

  Ewa Kulczakowicz-Salińska


  Metoda SITA pozwala wykorzystać możliwości naszego umysłu, które są niedostrzegalne w naszym codziennym życiu. Wytworzenie atmosfery spokoju przy umiejętnym wprowadzaniu w stan głębokiego odprężenia daje nieoczekiwaną a pożądaną efektywność i trwałość przyswojonej wiedzy. Jako długoletni nauczyciel języka angielskiego o dużym doświadczeniu dydaktycznym i metodycznym, mając już za sobą doświadczenia w stosowaniu metody SITA w Centrum Edukacji Językowej Etos z satysfakcją stwierdzam, że spotkania z systemem sprawiają przyjemność dzięki łatwości przyswajania. Ponadto położenie nacisku na przyjemniejszą stronę nauczania jaką jest mówienie bez obawy popełniania błędów przy zachowaniu niezbędnego przy nauczaniu wielokrotnego powtarzania w postaci odsłuchów prowadzi do uatrakcyjnienia nauczania w ogóle. Zaletą tej metody z punktu widzenia słuchacza jest relaks, swoboda, pogodna atmosfera a także pojawiające się już po kilku odsłuchach wrażenie kojarzenia (przypominania) sytuacji z wyrażeniami czy całymi zwrotami, które zapadły w pamięć niemal automatycznie. Z punktu widzenia lektora system ten daje duże możliwości swobodnego stosowania różnych metod i technik dydaktycznych wprowadzając do zajęć element dający przyjemność poznawania przy jednoczesnej satysfakcji wynikającej z wrastającej umiejętności posługiwania się językiem.

  OPINIE KLIENTÓW

  Romana Piechota, Nowa Sól


  Urządzenie jest rewelacyjne. Cała moja rodzina jest niezmiernie zmotywowana do nauki języka obcego. Szczególnie przydatne będzie w nauce przyszłej maturzystce. Obecnie najwięcej czasu na zapoznaniu się z urządzeniem poświęca córka – studentka. Ja osobiście obawiałam się, ze mogę mieć problemy z obsługą. Jednak moje obawy rozwiał pierwszy kontakt z instrukcją i urządzeniem. Instrukcja jest bardzo czytelna i jasna, ale największe wrażenie robi prezentacja systemu na płycie CD.

  Piotr Markiewicz, Skierniewice


  Uważam, że urządzenie SITA jest doskonałe do zrelaksowania się po dniu pełnym stresów i napięć. Bardzo szybko można nauczyć się z urządzeniem wprowadzania w stan relaksu, a 20 – 30 minutowy seans świetnie poprawia samopoczucie. Również system nauki z systemem SITA jest ciekawym doświadczeniem, ponieważ w krótkim czasie znacznie poszerzyłem swoje słownictwo w języku angielskim. Największy problem sprawia mi owe koncentrowanie się na tym co mówi lektor w czasie lekcji. Uważam, że muzyka płynąca podczas lekcji w tle mogłaby być troszkę głośniejsza natomiast głos lektora można odrobinę przyciszyć.

  Bogumiła Górecka, Rumia


  Jestem użytkownikiem systemu SITA od kliku dni. Moje oczekiwania dotyczyły przede wszystkim systematyczności materiału oraz poprawy skuteczności zapamiętywania. Mogę potwierdzić, iż zostały one w pełni przez Państwa skutecznie zaprojektowane. Ponieważ nie przewiduję nauki w grupach, cenię układ lekcji wraz z dołączonym schematem postępowania, który automatycznie aktywizuje moje działania i niejako wymusza systematyczność. Niewątpliwie nauka jest przyjemna, pozbawiona stresu, dająca dużo satysfakcji. Trudno na tym etapie ocenić trwałość wiedzy, myślę, że najbliższe miesiące pozwolą na jej obiektywną ocenę.

  Janusz Lewandowski, Dąbrowica


  Język angielski znam na poziomie średnio zaawansowanym. Zamówiłem u Państwa cały pakiet, by przypomnieć sobie podstawy. W ciągu dnia korzystam około dwóch godzin z urządzenia SITA. Jestem bardzo zadowolony z tej formy nauki. W przyszłości z chęcią skorzystam z uczenia się języka hiszpańskiego metodą SITA. Cieszę się bardzo, że mój znajomy namówił mnie na ten zakup.

  Wanda Krasoń, Polanica Zdrój


  Jestem bardzo zadowolona z tego urządzenia ponieważ nauczyłam się relaksu, jesto to ciekawy i efektywny sposób nauki. Nauka języków pozwoli mi i mojej córce na lepsze życie, wyjazd za granicę oraz lepszy kontakt z ludźmi i poznani ich krajów oraz kultury. Bardzo dziękuję, że jesteście na rynku i można z Wami zwiedzić świat. Mogę się po prostu wyciszyć, odprężyć. Dzięki temu człowiek ma potem więcej energii, z zapałem podchodzi do nauki i do codziennych, zwykłych spraw. Jestem pod wrażeniem.

  Stanisław Tański, Szczytno


  Oceniając metodę uczenia się systemem SITA biorę pod uwagę fakt, że mieszkam w małej turystycznej miejscowości, gdzie przybywa wielu obcokrajowców na wczasy. Korzystając ze specjalnie dobranych lekcji z tygodnia na tydzień moje możliwości swobodnego porozumiewania się w języku niemieckim ulegały dużej poprawie. Lekcje są łatwe i mają charakter typowej rozmowy na codzienne tematy. Jestem bardzo zadowolony z efektów nauki.

  Elżbieta Jasna, Zduńska Wola


  Od bardzo dawna myślałam, aby zakupić urządzenie SITA i jakoś nie mogłam się zdecydować, przeczytałam wiele opini za i przeciw. Jestem osobą, która musi wszystko sprawdzić sama, dlatego zakupiłam urządzenie z kursem języka angielskiego. Języka angielskiego uczę się od 20 lat i mam problem aby rozmawiać w tym języku, czuję blokadę i już po pierwszych próbach lekcji zauważyłam, że coś się odblokowało i łatwiej przychodzi mi układanie zdań po angielsku i ich wypowiadanie. Zobaczymy jak dalej będzie przebiegała nauka, ale na tę chwilę jestem bardzo zadowolona.

  Janusz Giecewicz, Poznań


  System nauczania języków obcych SITA jest udanym sposobem pozyskiwania umiejętności posługiwania się językami obcymi przez osoby korzystające z tego właśnie systemu nauczania. Rzeczywiście można, dzięki trafnej procedurze, stosunkowo szybko, przeciętnie zdolny, osiągnie sukces. Sprawdza się w praktyce. Jest ze wszech miar zadowalający. Słuszne i efektywne jest wprowadzenie do procedury nauczania stanu relaksu, bowiem pomaga i przyśpiesza osiągnięcie pożądanego rezultatu. System SITA oceniam pozytywnie. Jest on co najmniej jednym z najlepszych systemów nauczania języków. Dlatego zakupiłem go.

  Elżbieta Niemeczek, Ciechanów


  Jestem zachwycona kursem SITA bo chcę się uczyć angielskiego i potrzebuję relaksu. Połączenie tych dwóch elementów jest dla mnie idealne. Z wielką przyjemnością wieczorami wchodzę w stan relaksu i nie mam poczucia straconego czasu, bo jednocześnie uczę się języka. Sam kurs też jest tym czego szukałam: ciekawe dialogi, przyjemna muzyka, przydatne słownictwo. Brakuje mi tylko możliwości przerobienia fazy aktywizacji z lektorem.

  OPINIE DZIENNIKARZY

  Agnieszka Łubiarz, Fan Magazyn


  (…) Dzięki systemowi SITA udało mi się bez wysiłku opanować podstawy języka niemieckiego w bardzo krótkim czasie. Po wprowadzeniu się w stan relaksu przyswajam zwroty i wyrażenia łatwo i przyjemnie. Po ukończeniu kursu języka niemieckiego wiem, że nauka w systemie SITA jest dużo łatwiejsza niż podczas kursu tradycyjnego i trwa o wiele krócej. (…) mogę polecić go wszystkim, którzy chcą szybko i dobrze nauczyć się języka obcego. Z pewnością będę kontynuować naukę w szkole SITA i żałuję tylko, że metoda ta nie była znana mi wcześniej kiedy przez kilka lat uczyłam się języka angielskiego na kursie tradycyjnym.

  Karolina Dobrowolska, Super Express


  (…) Z całą stanowczością zgadzam się z tym, iż nauka w stanie relaksu jest bardzo skuteczna. (…) Przyznam, że wybierałam się na kurs z mieszanymi uczuciami. (…) Opłacało się. Jestem bardzo zadowolona z pobytu we Wrocławiu. Wcześniej miałabym problemy z porozumieniem się z kimś w języku francuskim. Teraz, po tak intensywnej nauce czuję się już na siłach prowadzić oczywiście niezbyt skomplikowaną konwersację. Atutem systemu SITA, jest właśnie relaks (…) Dużym zaskoczeniem były dla mnie zajęcia prowadzone przez pracowników tamtejszego ośrodka, które odbywały się w przerwach. Dowiedziałam się z nich wiele ciekawych kwestii, np. o funkcjonowaniu naszego mózgu, o tym jak ćwiczyć pamięć, o muzykoterapii itp. Gdybym miała więcej czasu z pewnością zostałabym, aby zrealizować drugą część kursu. (…) Jedno jest pewne. Nauka systemem SITA, moim zdaniem przynosi oczekiwany rezultat.

  Agnieszka Leo-Sielicka, Polskie Radio


  (…) dzięki słuchaniu lekcji wyłącznie przez słuchawki (najpierw bez okularów, a potem w stanie relaksu), ograniczona jest do minimum możliwość rozproszenia uwagi. Należy zwrócić uwagę na bardzo dobre – moim zdaniem – kasety z lekcjami (kasety zostały wycofane z oferty i zastąpione kursami na innych nośnikach – przyp. SITA). Każda lekcja jest kilkakrotnie powtarzana, ale – co ciekawe – nie jest to nużące dla ucznia. Ponadto lekcje z początku kursu są podawane wolniej niż lekcje końcowe. Ta metoda po prostu wymusza skupienie i uwagę, przez co zwiększa efektywność. (…) Nie sądzę, by można tego dokonać wyłącznie słuchając kaset (kasety zostały wycofane z oferty i zastąpione kursami na innych nośnikach – przyp. SITA) i czytając podręcznik, zaś przebywanie w stanie relaksu daje także możliwości wewnętrznego wyciszenia się.

  Dariusz Prosiecki, Radio ZET


  Program SITA bardzo mi się podoba, szczególnie uważam, że jest przeznaczony dla osób, które miały wcześniej kontakt z językiem. Mowa tu oczywiście o kursie dla biznesmenów. (…) możliwości, jakie daje SITA, są nieograniczone. Zauważyłem to dopiero po odbyciu kursu. Wcześniej nie miałem kontaktu z językiem ekonomicznym zarówno w polskim jak i angielskim wydaniu. Efekty zauważyłem tuż po przyjeździe. Biorąc do ręki gazetę NEWSWEEK i czytając dział ekonomiczny stwierdziłem, że po słownik polsko-angielski sięgnąłem tylko kilka razy.

  Barbara Bilińska - Kępa, Program II TVP S.A.


  Gdy jechałam, nie wierzyłam, że taki tygodniowy kurs jest w stanie poprawić znajomość języka angielskiego. Zdecydowałam się na kurs idiomów, gdyż o znajomości każdego języka świadczy znajomość idiomów. Jest to przecież uwarunkowane historycznie. Kurs doskonale przygotowany, atmosfera cudowna, dziennie około 10 godzin zajęć systemem SITA. Gorąco polecam wszystkim wątpiącym. Sama widziałam osoby zaczynające naukę francuskiego, niemieckiego, angielskiego, stąd wniosek, że jest to metoda doskonała na każdym poziomie. Opinie tych osób po tygodniowym lub dwutygodniowym kursie były podobne. Było warto. P.S. Kurs jest dla tych, którzy wiedzą, że chcą się nauczyć i bardzo nad tym pracują.
  //]]>