Back to top
Obraz
alfabet po angielsku
Przeczytasz w
5 minut
Nauka angielskiego
Autor
SITA

Poznajemy alfabet po angielsku, czyli podstawy języka

Wystarczy rzut oka na angielski alfabet, by przekonać się, że jest on niezwykle podobny do polskiego. Różnica tkwi w tym, że alfabet po angielsku nie zawiera polskich znaków. W zastępstwie znajdziemy literę Q, której na darmo można szukać w rodzimym zbiorze liter. Mimo że zapis alfabetu w języku angielskim nie różni się zbytnio od polskiego, wymowa poszczególnych liter wygląda już zupełnie inaczej. Podpowiadamy, jak szybko i bez trudu ją przyswoić.

Szybka i efektywna nauka angielskiego metodą SITA

Jak czytać litery po angielsku ? alfabet bez tajemnic

Mogłoby się wydawać, że umiejętność wymowy poszczególnych liter nie jest niezbędna podczas nauki języka obcego. Jeśli jednak nie potrafisz czytać liter, nie zrozumiesz, gdy ktoś będzie literował wyrazy (spelling), a co gorsza, nie przeliterujesz ich samodzielnie, a to znacznie utrudnia prawidłowy zapis nazw oraz dalszą naukę języka. Wymowa alfabetu po angielsku nie jest trudna. Wystarczy kilka powtórek, by przyswoić sobie brzmienie poszczególnych dźwięków. Naukę języka obcego warto zacząć właśnie od głośnego czytania liter. Znasz już alfabet po angielsku? Literowanie z pewnością nie jest Ci obce. Utrwal posiadaną wiedzę, czytając nasze wskazówki. Alfabet angielski zawiera 26 znaków. Literę A wymawiamy jako [ej], B to [bi], a C [si]. Kolejne znaki to D [di], E [i], F [ef] oraz G [dżi].

Alfabet po angielsku – wymowa i pisownia

Jak przeczytać następne litery? H wymawiaj jako [ejcz], I jako [aj], a J jako [dżej]. Pozostałe znaki czytamy następująco:

  • K [kej],
  • L [el],
  • M [em],
  • N [en],
  • O [oł],
  • P [pi].

Jeśli chcesz dobrze poznać alfabet po angielsku z wymową, słuchaj często brzmienia poszczególnych znaków, by je sobie utrwalić i zapamiętać. Przejdźmy jednak do nieobecnej w polskim alfabecie litery Q, którą należy czytać [kju]. Kolejne znaki to R [ar], S [es], T [ti] i U [ju]. Jeśli chcesz poznać cały alfabet po angielsku, brakuje Ci jeszcze tylko kilku liter. Są to V [wi], W [dablju], X [eks], Y [łaj] i Z [zed]. To już wszystko. Teraz pozostało Ci tylko powtarzać poszczególne litery i ćwiczyć literowanie, wykorzystując początkowo krótkie, a stopniowo coraz dłuższe wyrazy. Prawidłowa wymowa alfabetu po angielsku nie jest dużym wyzwaniem nawet dla małych uczniów. To podstawa nauki języka, którą warto dobrze opanować, zanim przejdziemy do bardziej skomplikowanych zagadnień.

Alfabet po angielsku – wymowa dla dzieci

Jak nauczyć wymowy liter smyka? Wykorzystaj liczne pomoce naukowe, takie jak kolorowe tablice, puzzle czy książeczki. Dostarczą one maluchowi rozrywki i ułatwią mu przyswajanie nowych dźwięków. Alfabet po angielsku dla dzieci to także liczne piosenki, które można znaleźć m.in. w sieci. Odtwarzane w domu, z powodzeniem przyciągną uwagę malucha, a zapadająca w pamięć melodia pozwoli szybko zapamiętać brzmienie poszczególnych liter. Piosenka alfabet po angielsku może być tylko odsłuchiwana, lecz najlepszy efekt daje połączenie obrazu i dźwięku. Dzięki temu maluch bez trudu połączy zapis znaku z jego wymową. Kiedy zacząć powtarzać alfabet dla dzieci po angielsku? Nie warto z tym czekać. Przyjemne dla ucha melodie możemy odtwarzać nawet niemowlakom. W ten sposób ułatwimy im naukę języka w przyszłości.

Jeśli mówisz już płynnie po angielsku, alfabet z pewnością nie sprawia Ci problemów. Możesz więc bez trudu odpowiedzieć na pytanie: how do you spell your name (jak przeliterować Twoje imię)? Albo: could you spell it, please (czy możesz to przeliterować)?

Jeśli dopiero przyswajasz alfabet po angielsku, literowanie może początkowo stanowić dla Ciebie trudność. W sytuacji gdy nie zrozumiesz, gdy ktoś przeliteruje dane słowo, poproś, by powtórzył:

can you repeat that (czy możesz to powtórzyć)? Albo: could you say that again, please (czy możesz powiedzieć to raz jeszcze)?

Nie zwlekaj z nauką wymowy poszczególnych znaków i niezwłocznie przystąp do dzieła. Opanowanie umiejętności literowania w języku angielskim z pewnością nie zajmie Ci wiele czasu.

ANGIELSKI METODĄ SITA W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj nowy kurs języka angielskiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym dostępny w formie subskrypcji w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
aplikacja

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!