
Strona bierna w języku angielskim
Aby móc doskonale władać językiem obcym ważne jest również zapoznanie się z zasadami gramatyki, ich zrozumienie i umiejętność zastosowania na co dzień zarówno w mowie, jak i piśmie. Jednym z takich zagadnień, które zdecydowanie warto opanować podczas nauki języka angielskiego, jest strona bierna (passive voice).
Strona bierna w angielskim – zastosowanie
Konstrukcja ta używana jest dość często w języku angielskim. Zazwyczaj korzystamy z niej, gdy chcemy podkreślić samą czynność, a nie to, kto ją wykonał. Passive voice jest również niezastąpiony w sytuacji, gdy nie mamy informacji na temat tego, kto jest wykonawcą opisywanego działania. Jeśli chcemy dodać, kto daną czynność wykonał, wystarczy dodać przed osobą “by”.
Andrew repaired the computer. → The computer was repaired. / The computer was repaired by Andrew.
Z mową bierną spotykamy się również w oficjalnych komunikatach, np.:
Alcohol can’t be sold to minors.
Strona bierna w języku angielskim stosowana jest zazwyczaj w języku pisanym. Najczęściej używana jest w formalnych pismach, by zachować język oficjalny oraz obiektywny. Częściej niż w języku polskim stosowana jest również w mowie. Dlatego warto poświęcić więcej uwagi tej konstrukcji, by opanować ją do perfekcji.
Strona bierna w angielskim – konstrukcja
Passive voice tworzymy poprzez odpowiednią odmianę czasownika “to be” połączoną z imiesłowem Past Participle (III forma czasownika). Imiesłów ten dla czasowników regularnych przyjmuje końcówkę “-ed”, w przypadku czasowników nieregularnych należy skorzystać z III formy, np.:
The wallet was stolen.
The task was misunderstood.

Mowa bierna – wyjątki
Naukę języków obcych utrudnia to, że praktycznie od każdej reguły istnieją wyjątki. W przypadku passive voice w angielskim należy zawrócić uwagę na fakt, że nie każde zdanie można przekształcić ze strony czynnej na bierną. Dotyczy to zdań z czasownikami nieprzechodnimi (intransitive verb), w których nie występuje dopełnienie. Z taką sytuacją mamy również do czynienia w języku polskim, np.:
Anna obeszła jezioro. → Jezioro zostało przez Annę…?
Strona bierna w angielskim – czasy
Przy tworzeniu tego rodzaju konstrukcji należy pamiętać o zachowaniu czasu pierwotnego zdania. W zależności od czasu użytego w formie czynnej, passive voice tworzyć będziemy poprzez następujące konstrukcje:
- Present Simple – “is/are” + Past Participle
Przykład: Deborah writes a poem. → A poem is written by Deborah.
- Present Continous – “is/are being” + Past Participle
Przykład: Deborah is writing a poem. → A poem is being written by Deborah.
- Present Perfect – “has/have been” + Past Participle
Przykład: Deborah has written a poem. → A poem has been written by Deborah.
- Past Simple – “was/were” + Past Participle
Przykład: Deborah wrote a poem. → A poem was written by Deborah.
- Past Continous – “was/were being” + Past Participle
Przykład: Deborah was writing a poem. → A poem was being written by Deborah.
- Past Perfect – “had been” + Past Participle
Przykład: Deborah had written a poem. → A poem had been written by Deobrah.
- Future Simple – “will be” + Past Participle
Przykład: Deborah will write a poem. → A poem will be written by Deborah.
- Future Perfect – “will have been” + Past Participle
Przykład: Deborah will have written a poem. → A poem will have been written by Deborah.
W powyższym zestawieniu celowo nie uwzględniliśmy Future Continous. Nie ma on bowiem strony biernej. Można wprawdzie spotkać się z taką mową w niektórych dialektach, jednak nie brzmi ona dobrze i nie jest zalecane jej stosowanie.
ANGIELSKI METODĄ SITA W APLIKACJI MOBILNEJ
Odkryj nowy kurs języka angielskiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym dostępny w formie subskrypcji w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi.