Back to top
Obraz
strona bierna w języku hiszpańskim
Przeczytasz w
3 minut
Nauka hiszpańskiego
Autor
SITA

Strona bierna w języku hiszpańskim

​Czym jest strona bierna i kiedy jej używać?

Strona bierna (hiszp. voz pasiva) to nic innego, jak konstrukcja gramatyczna, w której przedmiot jest najważniejszy. Najczęściej używamy jej w sytuacji, gdy chcemy podkreślić, co zostało zrobione, a nie przez kogo. Oznacza to, że podmiotem w zdaniu jest obiekt, a nie wykonawca czynności. Jest to przeciwieństwo strony czynnej, więc nie zawsze wiemy dokładnie, kto jest wykonawcą. Struktura językowa strony biernej w hiszpańskim polega dokładnie na tym samym. Można ją stosować także w przypadku, gdy nie mamy pojęcia, kto jest wykonawcą czynności lub gdy dla odbiorcy jest oczywiste, kto ją wykonał.

​Trening czyni mistrza

W przypadku nauki gramatyki, powszechną metodą na przyswojenie i utrwalenie wiedzy jest wykonywanie ćwiczeń i uczenie się na własnych błędach. Pomaga to bowiem zapamiętać pewne reguły i zasady, które obowiązują w danym języku. Ćwicząc używanie strony biernej po hiszpańsku, musisz zadbać zarówno o trening mówienia, jak i pisania. Obie czynności możesz także połączyć i wykonywać w tym samym czasie. Jak to zrobić? To bardzo proste! Podczas wykonywania pisemnych zadań gramatycznych, czytaj pełne zdania na głos, aby przy okazji ćwiczyć również wymowę. W szybkiej i efektywnej nauce z pewnością pomoże Ci również metoda SITA, która w innowacyjny sposób sprawi, że będąc w stanie relaksu zapamiętasz znacznie więcej i na dłużej.

Jak zatem wygląda strona bierna w języku hiszpańskim?

szybka nauka hiszpańskiego z SITA

​Voz pasiva, czyli strona bierna w hiszpańskim

Do budowy strony biernej w języku hiszpańskim używamy czasownika być – ser lub estar oraz participio pasado, czyli formy czasownika, która występuje w czasie Pretérito Perfecto. Tworzymy ją poprzez zmianę końcówki według należności do grupy koniugacyjnej, jeśli mamy do czynienia z czasownikiem regularnym. Wyróżniamy trzy rodzaje odmian:

 • I grupa: -ar, -ado – estar, estado,

 • II grupa: -er, -ido – comer, comido,

 • III grupa: -ir, -ido – vivir, vivido.

Jeżeli jednak czasownik jest nieregularny, wówczas należy nauczyć się jego odmiany na pamięć. Przykład:

 • escribir – powiedzieć (bezokolicznik),

 • escrito – powiedziany (participio pasado).

W stronie biernej participio pasados pełnią funkcję przymiotnika, dlatego zmienia się ich końcówka według rodzaju męskiego lub żeńskiego.

 • pintar – malować,

 • pintado – malowany,

 • pintada – malowana.

​Tajniki hiszpańskiej gramatyki

Wiedząc już, jak wygląda struktura strony biernej po hiszpańsku, w jaki sposób możesz użyć jej w zdaniu? Poniżej znajdziesz przykłady wraz z tłumaczeniem na język polski.

 • La carta fue escrita por José. – List został napisany przez Józefa.

 • Las plantas eran vendidas. – Rośliny zostały sprzedane.

 • Mi amigo se convirtió en maestro. – Mój przyjaciel został nauczycielem.

 • Esta casa se venderá. – Ten dom zostanie sprzedany.

Zagadnienie voz pasiva, czyli strony biernej w języku hiszpańskim, może na początku nauki wydawać się nieco skomplikowane, lecz wcale takie nie jest. Wystarczy poznać obowiązujące zasady, aby pamiętać o nich podczas formułowania zdań w rozmowie lub na piśmie. Życzymy powodzenia w nauce!

HISZPAŃSKI METODĄ SITA PODRĘCZNIK + AUDIO W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj kurs języka hiszpańskiego na poziomach podstawowym dostępny w nowym podręczniku wraz z audio kursu w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
nauka hiszpańskiego metodą SITA

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Dziś znakomita większość pracodawców zdaje sobie sprawę z kluczowej roli, jaką odgrywa zadowolenie i dobrostan pracowników. Dlatego też, aby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych specjalistów, firmy sięgają po nowoczesne benefity pracownicze. W tym wpisie przyjrzymy się najnowszym trendom w zakresie benefitów, ze szczególnym uwzględnieniem tych związanych z dobrym samopoczuciem pracowników.
Przeczytasz w
3 minut
Żonglowanie między życiem zawodowym a prywatnym to wyzwanie, które dotyka niemal każdego z nas. W dzisiejszym zabieganym świecie, dbanie o równowagę staje się kluczowym elementem dobrego samopoczucia i efektywności. Dowiedz się jak dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i stać się lepszym pracownikiem.
Przeczytasz w
3 minut
Jesteśmy świadomi, że depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga profesjonalnego leczenia i wsparcia. Co pomaga na depresję to kompleksowe podejście, które obejmuje terapię, wsparcie społeczne i zdrowy styl życia.