Back to top
Obraz
Stymulacja mózgu falami dźwiękowymi – na czym to polega?
Przeczytasz w
3 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Stymulacja mózgu falami dźwiękowymi – na czym to polega?

Analizując zapis EEG można zauważyć, że fale mózgowe są zróżnicowane pod względem częstotliwości. Przeprowadzone na początku XX wieku badania udowodniły, że na częstotliwość fal mózgowych można wpływać poprzez wybrane bodźce wzrokowe i dźwiękowe. Temu celowi służą m.in. dudnienia różnicowe. Czym są? Jak dźwięki wpływają na mózg? Jakie rezultaty przynosi stymulacja mózgu falami dźwiękowymi? Odpowiadamy.

Jak działa stymulacja mózgu falami dźwiękowymi?

Fale dźwiękowe powstają w wyniku drgania ciał, które stanowią źródło dźwięku. To od częstotliwości tych drgań zależy wysokość słyszanego przez nas tonu. Jak słyszymy? Przepływająca fala dźwiękowa wywołuje zmiany ciśnienia powietrza, które z kolei sprawiają, że bębenki w uszach zostają wprawione w drgania. Nie każdy jednak wie, że percepcja u człowieka jest multisensoryczna, co oznacza, że słyszymy nie tylko dzięki bębenkom w uszach, ale też całej powierzchni naszego ciała.

Wpływ dźwięku na mózg na przestrzeni lat poddawany był licznym badaniom. Wiemy już jednak, że muzyka może prowadzić do przeżycia synestezji, czyli stanu, w którym można zobaczyć dźwięki i usłyszeć barwy. Mimo że brzmi to nieprawdopodobnie, ma swoje uzasadnienie w nauce, bowiem ośrodki mózgowe, których rolą jest odbiór dźwięków oraz te, które odbierają kolory są oddzielone. Gdy jednak człowiek skoncentruje się wyłącznie na danym wrażeniu dźwiękowym, między ośrodkami zachodzi wymiana informacji, która skutkuje synestezją.

Wpływ częstotliwości dźwięku na człowieka

Nie da się ukryć, że dźwięki mogą wpłynąć na nasz nastrój, emocje lub na zdolność koncentracji. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak duże znaczenie ma ich częstotliwość. Muzyka może przynosić ukojenie lub pobudzać. Stosując odpowiednie dźwięki z łatwością osiągniemy stan relaksu lub zwiększymy wydajność uczenia się, poprawiając swoją zdolność percepcji. Wpływ dźwięku na mózg wykorzystywany jest m.in. podczas nauki języków metodą SITA. Dzięki płynącym z urządzenia dźwiękom uczeń odpręża się, a jego możliwość koncentracji oraz zapamiętywania rośnie. W rezultacie wyniki nauki widoczne są znacznie szybciej niż w przypadku stosowania tradycyjnych metod.

Częstotliwości wpływające na mózg to także hałas, który może przyspieszać proces starzenia się organizmu oraz stanowić przyczynę wielu chorób. Hałas powoduje zmęczenie, obniżenie reakcji psychicznych oraz problemy ze skupieniem uwagi. Warto także wspomnieć o falach dźwiękowych, których częstotliwość wynosi 16-20 Hz. Są to niesłyszalne dla człowieka infradźwięki, mogące wywoływać zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu człowieka.

Ucz się szybciej z SITA Calm!

Dzięki nowemu urządzeniu SITA Calm nowy język przyswoisz do 5 razy szybciej niż metodą tradycyjną. Sprawdź jak przyjemna może być nauka języka obcego.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
6 minut
Czy wiesz, że metodą SITA możesz uczyć się dowolnych, własnych materiałów? Nagranie odpowiednio przygotowanego tekstu znacznie ułatwi pracę nad nim i zapamiętywaniem go. Obojętne, czy przygotowujesz się do egzaminu czy do publicznego wystąpienia, uczysz się roli czy utrwalasz w pamięci skomplikowane sformułowania – stosując metodę SITA, nauczysz się szybo i skutecznie.
Przeczytasz w
2 minut
Trening Jacobsona nazywany jest inaczej Progresywną Relaksacją Mięśni. Technika ta została opracowana przez amerykańskiego psychiatrę, Edmunda Jacobsona w latach 30. XX wieku. Edmund Jacobson był nie tylko psychiatrą, ale także specjalistą od chorób wewnętrznych na Uniwersytecie w Chicago. Twierdził on, że „zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele”. Metoda, którą stosował w terapii, mówiąc w skrócie, polega na stopniowym rozluźnianiu całego ciała. A rozluźnione i odprężone ciało pozytywnie wpływa na umysł.
Przeczytasz w
3 minut
Pytania pośrednie w języku angielskim stosowane są bardzo często w codziennej rozmowie. Właściwie niegrzeczne jest zadawanie pytań wprost. Jeżeli zależy nam na tym, żeby dobrze wypaść i nawiązać pozytywny kontakt, a przede wszystkim, żeby uzyskać odpowiedź, powinniśmy włączyć pytania pośrednie do użytku jak najszybciej i stosować je jak najczęściej.