Back to top
Obraz
Szybka nauka języków – jak uczyć się efektywniej?
Przeczytasz w
5 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Szybka nauka języków – jak uczyć się efektywniej?

Opanowywanie słownictwa oraz zasad gramatycznych języków obcych dla wielu osób okazuje się żmudne i czasochłonne. Dodatkowo, nowe słówka często uciekają z pamięci, wywołując frustrację. Na szczęście istnieją metody szybkiej nauki języka, które stanowią alternatywę dla tradycyjnego przyswajania wiedzy. Na czym polegają? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Szybka nauka języków obcych – jak to zrobić?

Aby uczyć się języka szybciej, warto przyjrzeć się bliżej mechanizmom przetwarzania języka w mózgu. Znajdujące się w jego lewej półkuli ośrodki Broki oraz Wernickiego umożliwiają nam posługiwanie się mową i rozumienie jej. Szybka nauka języka opiera się m.in. na założeniu B.F. Skinnera, zgodnie z którym słuchanie języka ułatwia jego przyswajanie i działa pobudzająco na procesy uczenia się. Najszybciej uczą się dzieci. Udowodniono, że rozpoczęcie nauki w wieku 3-7 lat przynosi najlepsze efekty.

Sposób na szybką naukę języka obcego stanowi także wykorzystanie wiedzy o aktywności elektrycznej mózgu oraz częstotliwości fal mózgowych. Zgodnie z nią fale o określonej częstotliwości sprzyjają lepszemu zapamiętywaniu i zwiększają możliwości poznawcze osób, które chcą opanować język obcy. Można stymulować ich aktywność poprzez biofeedback oraz generowanie odpowiednich bodźców wzrokowych i dźwiękowych.

Szybka nauka języka angielskiego w domu – jak osiągnąć najlepszą skuteczność?

Wśród języków obcych, których uczą się Polacy, najbardziej popularny jest język angielski. Aby go opanować korzystamy z pomocy szkół językowych oraz korepetytorów. Wiele osób uczy się jednak na własną rękę, korzystając z dostępnych w sieci materiałów lub książek. W tym przypadku szybka nauka języka w dużym stopniu zależy od motywacji i wytrwałości.

By wspomóc pamięć i zwiększyć efektywność językowych lekcji, warto wykorzystać kilka trików. Po pierwsze, postaw na ćwiczenia synchronizacyjne, takie jak żonglowanie lub pisanie obiema rękami jednocześnie. W ten sposób zwiększysz przepływ informacji między półkulami. Szybka nauka języka angielskiego w domu stanie się bardziej efektywna, jeśli będziesz wypowiadać przyswajane słowa na głos. To pomoże Ci w ich utrwalaniu. Warto też słuchać nagrań dźwiękowych w języku obcym, które nie tylko ułatwią opanowywanie nowych słów, ale też przybliżą melodię języka.

Metody szybkiej nauki języka w szczegółach

Mimo że tradycyjne metody nauki języków w dalszym ciągu są popularne, coraz więcej osób stawia na nowoczesne sposoby. Często angażują one wszystkie zmysły, co znacząco wpływa na osiągane rezultaty. Niezawodny sposób na szybką naukę języka obcego stanowi wykorzystanie wyobraźni. Aby ją wypróbować, nie ograniczaj się do kilkakrotnego powtarzania przyswajanych słówek, lecz wizualizuj ich znaczenie. Zaangażuj emocje, które mogłyby towarzyszyć związanym z nowym słownictwem doświadczeniom. Nauka stanie się wówczas nie tylko skuteczniejsza, ale też przyjemniejsza.

Inna metoda szybkiej nauki języka angielskiego opiera się na gestykulacji. Udowodniono, że gestykulowanie ma pozytywny wpływ na pamięć i ułatwia utrwalanie przyswajanego materiału, poprawiając jednocześnie zdolność nauki języków obcych. Nie wystarczy jednak wykonywać dowolnych gestów, lecz pobudzać wyobraźnię, oddając charakter tego, czego aktualnie się uczysz.

Sita – sposób na szybką naukę języka obcego

To wciąż nie wszystko. Aby zwiększyć efektywność nauki języka obcego i przyspieszyć jego opanowanie, warto sięgnąć po metodę, która wykorzystuje stan relaksu do zwiększenia możliwości poznawczych i lepszego zapamiętywania przyswajanych informacji. Szybka nauka języków obcych metodą SITA opiera się na przeprowadzonych przez naukowców badaniach, zgodnie z którymi rejestracja oraz przechowywanie informacji przez mózg wówczas, gdy przebywamy w stanie relaksu, są znacznie lepsze niż w przypadku stosowania tradycyjnych sposobów nauki.

Gdy jesteśmy odprężeni, poprawie ulega synchronizacja półkul mózgowych oraz nasze zdolności percepcyjne. Metoda szybkiej nauki języka angielskiego SITA przebiega w kilku fazach. Są to:

  • inicjacja,
  • zapamiętywanie,
  • aktywizacja,
  • powtarzanie.

W stanie relaksu zwiększa się aktywność tych fal mózgowych, które sprzyjają szybkiemu zapamiętywaniu, kreatywności i koncentracji. Wysiłek, jaki trzeba włożyć w naukę jest znacznie mniejszy, a na jej rezultat nie trzeba długo czekać. SITA to sprawdzony i przyjemny sposób na szybką naukę języka obcego. Umożliwia poprawę kompetencji językowych, a jednocześnie eliminuje stres i pozwala pozbyć się napięcia. Jednak jak w każdej metodzie, także i w tym przypadku potrzebne są zaangażowanie i wytrwałość.

Ucz się szybciej z SITA Calm!

Dzięki nowemu urządzeniu SITA Calm nowy język przyswoisz do 5 razy szybciej niż metodą tradycyjną. Sprawdź jak przyjemna może być nauka języka obcego.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych to wspaniała przygoda, która może trwać przez całe życie. Wielu osobom możliwość obcowania z mową inną niż ojczysta sprawia mnóstwo radości. Niekoniecznie zależy im na jak najszybszym zakończeniu nauki, gdy tylko poczują, że ich poziom można uznać za komunikatywny.
Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych może być fascynującą przygodą. Pozwala przybliżyć się do kultury kraju, w którym jest on na co dzień używany, lepiej ją zrozumieć, a także spojrzeć na otaczający świat z nieco innej perspektywy. Zazwyczaj bardzo satysfakcjonujący jest etap, w którym potrafimy już swobodnie, niejako bezwiednie, odmieniać czasowniki przez osoby, nie zastanawiając się nad wymaganą końcówką fleksyjną. W takich momentach źródłem dyskomfortu bywają czasowniki nieregularne, wobec których nie można zastosować używanych już w nieuświadomiony sposób zasad, a jedynym wyjściem jest nauczenie się ich na pamięć.
Przeczytasz w
3 minut
Szybkie tempo życia, konieczność nadążania za kolejnymi zmianami, napięte grafiki i ograniczony czas na odpoczynek – to tylko kilka elementów sprawiających, że wielu z nas żyje w ciągłej niepewności, napięciu i stresie. Czynniki te mogą negatywnie oddziaływać na różne sfery życia oraz dobrostan organizmu. Odpowiedzią na narzucane przez współczesny świat nowe normy stają się różne formy poszukiwania równowagi i spowolnienia.