Back to top
Obraz
trening jacobsena
Przeczytasz w
2 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Trening jacobsona – na czym polega ta technika relaksacyjna?

Trening Jacobsona nazywany jest inaczej Progresywną Relaksacją Mięśni. Technika ta została opracowana przez amerykańskiego psychiatrę, Edmunda Jacobsona w latach 30. XX wieku. Edmund Jacobson był nie tylko psychiatrą, ale także specjalistą od chorób wewnętrznych na Uniwersytecie w Chicago. Twierdził on, że „zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele”. Metoda, którą stosował w terapii, mówiąc w skrócie, polega na stopniowym rozluźnianiu całego ciała. A rozluźnione i odprężone ciało pozytywnie wpływa na umysł.

Technika relaksacyjna jacobsona

Trening relaksacyjny Jacobsona to połączenie pracy z napięciem mięśniowym oraz pracy z oddechem. Aby poprawnie wykonać ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona, należy położyć się w wygodnej pozycji, która odciąży kręgosłup, np. płasko na plecach, na macie lub na podłodze. Sam trening jest banalnie prosty i można go przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych. Polega on na napinaniu wraz z wdechem po kolei poszczególnych grup mięśniowych. Następnie wstrzymujemy oddech na ok. 5 sekund, trzymając w napięciu wybraną partię mięśni, po czym, wykonując powolny wydech, rozluźniamy mięśnie i przechodzimy do kolejnej partii ciała.

nauka metodą SITA - sposób na szybką naukę

Terapia relaksacyjna jacobsona

Terapia jako całość składa się z ciągu ćwiczeń, które mają na celu usunięcie napięć mięśniowych. W toku wieloletnich badań, Jacobson zauważył, że zmniejszenie napięcia mięśniowego pozytywnie wpływa na układ nerwowy, redukując poziom lęku, czyli stresu, dzięki czemu możemy myśleć przejrzyściej, spokojniej, łatwiej przyswajać i przetwarzać informacje. Aby ćwiczenia odnosiły jak najlepszy efekt, należy wybrać odpowiednią porę dnia, w której będziemy mogli przeznaczyć kilkanaście minut tylko dla siebie. Ćwiczeń nie należy wykonywać w pośpiechu. Najlepiej wyłączyć telefon, telewizor, komputer. Możemy włączyć muzykę relaksacyjną lub przeprowadzić trening w ciszy, wsłuchując się we własny oddech. Skupienie się na oddechu działa wyciszająco, pozwala odpłynąć naszym codziennym troskom i problemom, dzięki czemu będziemy mogli podejść do starych spraw z nową siłą i świeżą energią.

Ćwiczenia relaksacyjne jacobsona – krok po kroku

Kiedy już leżymy wygodnie, możemy przystąpić do ćwiczeń. Trening rozpoczynamy od najbardziej oddalonych punktów – czyli od kończyn dolnych. Napinamy najpierw mięśnie prawej lub lewej stopy, ściągając palce w kierunku kolana, utrzymujemy napięcie przez 5 sekund. Robimy wydech. Przenosimy napięcie na drugą stopę i wykonujemy to samo ćwiczenie. Następnie przechodzimy do mięśni łydki, uda, stopniowo pniemy się w górę ciała, napinając mięśnie całej nogi oraz pośladków. Potem przechodzimy do mięśni brzucha – brzuch dociskamy do kręgosłupa – oraz klatki piersiowej. Bierzemy głęboki oddech, wstrzymujemy 5 sekund, wydech. Teraz kolej na ręce – zaczynamy od palców dłoni jednej, a następnie drugiej ręki. Przechodzimy do mięśni przedramienia, ramion, barków, karku, szyi. Następnie napinamy mięśnie twarzy – mocno zaciskamy powieki, marszczymy czoło, zaciskamy usta, język przyciskamy do podniebienia, wstrzymujemy oddech, przytrzymujemy 5 sekund, powoli wypuszczamy powietrze. Na koniec treningu wykonujemy kilka swobodnych oddechów, rozluźniając całe ciało. Możemy lekko poruszać nogami i rękami. Powoli wstajemy.

Efekty ćwiczeń

Terapia relaksacyjna Jacobsona pozwala zniwelować napięcie mięśniowe i działa uspokajająco. Jest szczególnie zalecana dla osób żyjących w stałym pośpiechu i w ciągłym stresie. Pozwala lepiej radzić sobie z emocjami, wpływa pozytywnie na relacje z ludźmi, zwiększa efektywność w pracy. Najbardziej widoczne rezultaty osiągane są przy regularnych, codziennych treningach. Efekty widać od razu, jednak po około 2 tygodniach ciało zaczyna samoczynnie przechodzić w stan odprężenia. Korzyści z treningu Jacobsona widoczne są nie tylko na poziomie psychiki, ale także na poziomie fizycznym. Ćwiczenia powodują obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, regulują pracę serca oraz układu oddechowego, poprawiając jakość snu.

Nowy poziom relaksu z SITA Calm!

Odkryj wszystkie korzyści płynące z dobroczynnego stanu głębokiego odprężenia.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych to wspaniała przygoda, która może trwać przez całe życie. Wielu osobom możliwość obcowania z mową inną niż ojczysta sprawia mnóstwo radości. Niekoniecznie zależy im na jak najszybszym zakończeniu nauki, gdy tylko poczują, że ich poziom można uznać za komunikatywny.
Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych może być fascynującą przygodą. Pozwala przybliżyć się do kultury kraju, w którym jest on na co dzień używany, lepiej ją zrozumieć, a także spojrzeć na otaczający świat z nieco innej perspektywy. Zazwyczaj bardzo satysfakcjonujący jest etap, w którym potrafimy już swobodnie, niejako bezwiednie, odmieniać czasowniki przez osoby, nie zastanawiając się nad wymaganą końcówką fleksyjną. W takich momentach źródłem dyskomfortu bywają czasowniki nieregularne, wobec których nie można zastosować używanych już w nieuświadomiony sposób zasad, a jedynym wyjściem jest nauczenie się ich na pamięć.
Przeczytasz w
3 minut
Szybkie tempo życia, konieczność nadążania za kolejnymi zmianami, napięte grafiki i ograniczony czas na odpoczynek – to tylko kilka elementów sprawiających, że wielu z nas żyje w ciągłej niepewności, napięciu i stresie. Czynniki te mogą negatywnie oddziaływać na różne sfery życia oraz dobrostan organizmu. Odpowiedzią na narzucane przez współczesny świat nowe normy stają się różne formy poszukiwania równowagi i spowolnienia.