Back to top
Obraz
Czas teraźniejszy niemiecki (präsens) – jak go tworzyć? Kiedy stosować?
Przeczytasz w
5 minut
Nauka niemieckiego
Autor
SITA

Czas teraźniejszy niemiecki (präsens) – jak go tworzyć? Kiedy stosować?

Zaczynasz naukę języka niemieckiego? Przyswajanie gramatyki rozpocznij od czasu teraźniejszego Präsens, który pozwoli Ci tworzyć proste konstrukcje zdaniowe, dotyczące aktualnych wydarzeń i czynności. Dowiedz się, kiedy go używać i jak budować. Dla ułatwienia poniżej znajdziesz nie tylko podstawowe informacje, ale też wiele przykładów, dzięki którym bez trudu przyswoisz czas teraźniejszy w języku niemieckim. Zaczynamy!

Czas teraźniejszy niemiecki – kiedy go stosować?

Bez wątpienia Präsens stanowi najbardziej popularną konstrukcję czasową w języku niemieckim. Stosowany jest w swobodnych kontaktach językowych każdego dnia, dlatego to właśnie od niego warto zacząć naukę niemieckiej gramatyki. Czas teraźniejszy prosty służy nie tylko do wyrażania aktualnych zjawisk lub czynności. Można go używać także po to, by mówić o przyszłości. Po Präsens warto sięgnąć, gdy chcemy powiedzieć o czymś, co ma miejsce w chwili obecnej, np. Sie gehen jetzt zum Schule lub Wir essen gerade zu Abend.

Czas teraźniejszy niemiecki przyda się także wtedy, gdy chcemy wyrazić czynność lub stan, których początek miał miejsce w przeszłości, lecz trwają do chwili obecnej, np. Ich bin krank seit eine Woche.

W tym przypadku zdania często zawierają określenia czasowe, np. od tygodnia, od miesiąca, od wczoraj. Kiedy jeszcze sięgniemy po czas teraźniejszy prosty? Gdy będziemy mówić o powtarzających się czynnościach lub zjawiskach, np. Sie lesen oft Bücher.

Präsens będzie też dobrym wyborem w przypadku sentencji, naukowych pewników czy zjawisk przyrody, np. Die Erde dreht sich um die Sonne.

Czas teraźniejszy w języku niemieckim posłuży nam także do wyrażania rozkazów, mających postać zdań oznajmujących, np. Du machst endlich die Wäsche.

Tej konstrukcji czasowej użyjemy również wtedy, gdy będziemy mówić o niedalekiej przyszłości, np. Wir gehen bald ins Kino.

Superszybka nauka niemieckiego metodą SITA

Czas teraźniejszy niemiecki – budowa zdania z czasownikiem regularnym

Aby stworzyć zdanie w Präsens potrzebny jest podmiot oraz orzeczenie w odpowiedniej formie. W przypadku czasowników regularnych, do ich rdzenia należy dodać jedną z sześciu końcówek osobowych. Oto one:

  • ich -e
  • du -st
  • er/sie/es -t
  • wir -en
  • ihr -t
  • sie -en

Aby zrozumieć budowę zdań w czasie teraźniejszym niemieckim, przyjrzyj się poniższym przykładom.

  • Ich mache Pfannkuchen.
  • Du machst Pfannkuchen.
  • Er/sie/es macht Pfannkuchen.
  • Wir machen Pfannkuchen.
  • Ihr macht Pfannkuchen.
  • Sie machen Pfannkuchen.

Jak widać, temat czasowników regularnych pozostaje bez zmian. Zdarza się jednak, że w Präsens zmiany zachodzą pomiędzy tematem, a końcówką czasowników, by ułatwić ich wymowę. Przykładem mogą być czasowniki, których temat kończy się literami -d lub -t. Stosując wówczas czas teraźniejszy w języku niemieckim w 2. i 3. osobie liczby pojedynczej oraz 2. osobie liczby mnogiej należy dodać -e, np. Er arbeitet in einem Krankenhaus.

W przypadku tematów zakończonych literami –s, -z, -x lub –ß należy pominąć –s w 2. osobie liczby pojedynczej, np. Du tanzt einen Walzer.

 

Czas teraźniejszy w języku niemieckim – czasowniki nieregularne

Jeśli chcesz stworzyć zdanie z udziałem czasownika nieregularnego w konstrukcji czasowej Präsens, wykorzystaj wyżej opisane końcówki. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku często dochodzi także do zmiany tematu czasownika, lecz dotyczy to wyłącznie 2. i 3. osoby liczby pojedynczej. Na początek postaraj się opanować odmianę najbardziej popularnych czasowników nieregularnych, takich jak: haben sein. Tworząc czas teraźniejszy prosty z czasownikami: treffen, gelten, essen czy sprechen, w temacie dochodzi do zmiany litery –e na –i, np. Du hilfst Bruder.

Aby zbudować konstrukcję Präsens z czasownikami: lesen, stehlen i geshchehen należy zmienić –e w ich temacie na –ie, np. Er liest eine Zeitung.

W przypadku czasowników waschen, tragen, fahren lub schlagen, zawarta w ich temacie litera –a ulega zmianie w –ä, np. Du wäscht deine Hände.

Czas teraźniejszy prosty – jak uczyć się szybciej?

Jak widzisz, Präsens nie należy do skomplikowanych konstrukcji czasowych. Aby jednak dobrze go przyswoić, nie wystarczy teoria. Potrzebna będzie także praktyka. Jeśli chcesz nauczyć się stosować czas teraźniejszy niemiecki w swobodnej rozmowie i przyspieszyć proces nauki, skorzystaj z metody SITA, której skuteczność i bezpieczeństwo zostały wielokrotnie potwierdzone. Jak to działa? Za sprawą urządzenia, które pomaga uczniowi osiągnąć stan relaksu, jednocześnie wpływając pozytywnie na jego percepcję i efektywność zapamiętywania. W rezultacie opanujesz Präsens znacznie szybciej niż w przypadku nauki tradycyjnymi metodami. Powodzenia!

NIEMIECKI METODĄ SITA

Ucz się niemieckiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym metodą SITA do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. Kurs z podręcznikiem i audio w aplikacji mobilnej w Twoim telefonie. 

Obraz
kurs niemieckiego metoda sita z urzadzeniem sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!