Back to top
Obraz
czasowniki zwrotne w języku hiszpańskim
Przeczytasz w
3 minut
Nauka hiszpańskiego
Autor
SITA

Czasowniki zwrotne w języku hiszpańskim

Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności. Jeśli chcesz pojąć tę kwestię, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie omawiamy ich listę, odmianę i ćwiczenia pomocne w ich opanowaniu!

Znaczenie i rola czasowników zwrotnych w hiszpańskim

Funkcjonujące w języku hiszpańskim czasowniki zwrotne wyróżniają się dodaniem do ich formy wspomnianych zwrotów typu „me”, „te”, „se”, „nos”, „os”, „se”, które odnoszą się do podmiotu wykonującego czynność. Oznaczają one, że wykonane przez niego działanie jest nakierowane na samego siebie. Przykładowo, „lavarse” oznacza „myć się”, gdzie „se” wskazuje, że podmiot wykonuje czynność mycia na sobie.

Czasowniki zwrotne są nieodzownym elementem hiszpańskiej gramatyki i znajdują szerokie zastosowanie w codziennej komunikacji. Odzwierciedlają bowiem wiele aspektów ludzkich działań i stanów, takich jak np. „vestirse” („ubierać się”) czy „sentirse” („czuć się”). Lista tego rodzaju wyrazów jest oczywiście znacznie dłuższa i warto ją wraz z odmianą uwzględnić w swoich ćwiczeniach lingwistycznych.

Przyjmuje się, że czasowniki zwrotne muszą być zgodne z osobą i liczbą podmiotu, co wpływa na sposób formułowania wypowiedzi. Należy zwrócić uwagę na konstrukcje zdań, w których te wyrazy odgrywają kluczową rolę, ponieważ często towarzyszą im dodatkowe zasady. Przykładem może być zastosowanie czasowników pomocniczych w różnych odmianach przez czasy i tryby gramatyczne. Warto o nich pamiętać w swoich ćwiczeniach.

Jak prawidłowo odmieniać czasowniki zwrotne w hiszpańskim?

Aby prawidłowo je odmieniać, powinno się dostosować formy do odpowiedniej osoby. Przyjrzyjmy się przykładowi słowa „lavarse”. Zgodnie z zasadami gramatycznymi, na których bazuje język hiszpański, odmiana tego wyrazu przez osoby wymaga zastosowania konstrukcji z poniższej listy:

 • yo me lavo,

 • tú te lavas,

 • él/ella/usted se lava,

 • nosotros/nosotras nos lavamos,

 • vosotros/vosotras os laváis,

 • ellos/ellas/ustedes se lavan.

Ważne jest, aby formę zwrotną umieścić przed czasownikiem, którego dotyczy odmiana. To standardowa konstrukcja zdania, jednak w czasach złożonych, takich jak przyszły czy przeszły, może się ona znaleźć zarówno przed pomocniczym wyrazem „haber”, jak i po czasowniku głównym w formie nieosobowej, na przykład „me voy a lavar” lub „voy a lavarme”. Pamiętaj o tych kwestiach w trakcie ćwiczeń gramatycznych obejmujących np. odmianę części mowy.

Ponadto w trybie rozkazującym w języku hiszpańskim umiejscowienie formy zwrotnej zmienia się w zależności od rozkazującej. W trybie twierdzącym dołącza się ją do końca czasownika, tworząc jedno słowo, na przykład „lávate”. W formie przeczącej pozostaje ona przed czasownikiem, na przykład „no te laves”. Zrozumienie tych subtelności i regularne ćwiczenia umożliwiają płynną odmianę i stosowanie tych części mowy w różnych kontekstach komunikacyjnych.

Lista najważniejszych czasowników zwrotnych w języku hiszpańskim

Warto stworzyć sobie katalog zawierający najpopularniejsze czasowniki zwrotne. Lista, którą warto uwzględnić w swoich ćwiczeniach, może obejmować m.in.

 • despertarse (budzić się),

 • levantarse (wstawać),

 • vestirse (ubierać się),

 • lavarse (myć się),

 • peinarse (czesać się),

 • sentarse (siadać),

 • acostarse (kłaść się spać),

 • ducharse (brać prysznic),

 • cepillarse (szczotkować, np. zęby),

 • maquillarse (malować się).

Każdy z tych wyrazów wymaga stosowania odpowiedniego zwrotu i właściwej odmiany, zależnej od osoby gramatycznej. Opanowanie powyższej listy to ważny krok do płynnego posługiwania się językiem hiszpańskim w codziennych sytuacjach.

Praktyczne ćwiczenia z czasownikami zwrotnymi

Do rozwijania znajomości hiszpańskiego konieczne są ćwiczenia, które utrwalą odmianę czasowników zwrotnych. Twórz zdania z listy najważniejszych słów w tej kategorii, odmieniając je przez różne osoby i czasy. Przeprowadzaj też dialogi symulujące codzienne sytuacje, np. poranny rytuał, w którym użyjesz „me levanto, me lavo, me visto”, wplatając w to pytania i odpowiedzi. Pamiętaj, że regularne ćwiczenia utrwalające czasowniki zwrotne to podstawa gdy chcesz opanować hiszpański. Posługuj się odpowiednimi metodami, technikami i narzędziami nauki, a zwiększysz jej skuteczność. Powodzenia!

HISZPAŃSKI METODĄ SITA PODRĘCZNIK + AUDIO W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj kurs języka hiszpańskiego na poziomach podstawowym dostępny w nowym podręczniku wraz z audio kursu w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
nauka hiszpańskiego metodą SITA

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!
Przeczytasz w
3 minut
Zrozumienie systemu godzinowego wymaga zapoznania się z kilkoma podstawowymi zasadami, które omówimy w poniższym artykule. W trakcie lektury zapoznasz się z zasadami podawania godziny po hiszpańsku i dowiesz się, jakie ćwiczenia warto stosować dla poprawny swoich umiejętności w tym zakresie. Zapraszamy do lektury!