Back to top
Obraz
Kolory po angielsku
Przeczytasz w
6 minut
Nauka angielskiego
Autor
SITA

Kolory po angielsku – jak pisać i wymawiać?

Jeśli dopiero zaczynasz naukę języka, nazwy kolorów po angielsku z pewnością okażą Ci się przydatne. W poniższym wpisie znajdziesz ich pisownię oraz wymowę. Do jego przeczytania zapraszamy jednak nie tylko tych, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z językiem, ale też zaawansowane osoby, mówiące już płynnie po angielsku. Kolory niestandardowe, takie jak szmaragdowy (emerald) lub bordowy (maroon) mogą jeszcze nie być im znane.

Nauka kolorów po angielsku – od czego zacząć?

Zacznijmy od podstaw, czyli od najbardziej popularnych kolorów. Bez wątpienia należą do nich czarny (black) oraz biały (white). Podstawowe kolory po angielsku to także green, czyli zielony, niebieski (blue) i czerwony (red). Pozostałe barwy, o których nie sposób zapomnieć to:

  • orange – pomarańczowy,
  • brown – brązowy,
  • yellow – żółty,
  • pink – różowy.

Na liście podstawowych kolorów powinien znaleźć się także fioletowy (purple). Z kolei kolor szary po angielsku to grey. Jeśli przyswoisz sobie wyżej wymienione barwy, zyskasz solidną bazę do rozmowy o kolorach. To jednak nie wszystko. Pozostaje nam niezliczona liczba odcieni. Zanim jednak do nich przejdziemy, skupmy się na samym słowie kolor.

Kolor po angielsku – colour czy color?

Jak wiesz, język angielski ma wiele odmian. Do najpopularniejszych należą odmiana brytyjska i amerykańska, choć warto wspomnieć także o australijskiej i irlandzkiej. W zależności od odmiany języka, poszczególne słowa mogą różnić się brzmieniem lub pisownią. Dobrym przykładem jest wyraz kolor po angielsku. W Wielkiej Brytanii napiszemy go colour, natomiast w USA – color. Podobnie będzie z wyrazami pochodnymi, np. kolorowanie (colouring, coloring) i barwny (coloured, colored). Słowo kolorowy po angielsku to colourful lub colorful. W amerykańskiej i brytyjskiej odmianie języka inaczej zapisujemy także kolor szary po angielsku. W pierwszym przypadku będzie to gray, natomiast w drugim – grey.

Szybka i efektywna nauka angielskiego metodą SITA

Niestandardowe kolory po angielsku i po polsku

Poza gamą podstawowych kolorów, warto poznać także liczne odcienie. Jeśli jednak nie znasz określenia na daną barwę niestandardową, wykorzystaj takie słowa, jak light (jasny) oraz dark (ciemny), np. light blue (jasnoniebieski) lub dark green (ciemnozielony). A oto wybrane kolory po angielsku z wymową:

  • turquoise – turkusowy,
  • peach – brzoskwiniowy,
  • ivory – kość słoniowa,
  • hazelnut – orzechowy,
  • teal – morski.

Ilość niestandardowych barw jest ogromna. Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale spróbujemy wspomnieć o tych, które używane są nieco częściej, niż pozostałe. Kolor kremowy po angielsku to cream, beżowy to beige, a złoty –golden. Miętowy określimy nazwą mint, szafirowy brzmi sapphire, natomiast lavender oznacza lawendowy. Jak nazwać kolor granatowy po angielsku? Odpowiedź to navy blue. Słowem crimson z kolei określimy kolor karmazynowy.

Kolory po angielsku dla dzieci

Jak nauczyć kolorów malucha? Z pewnością nieustanne powtarzanie nowych słówek sprawi, że dziecko będzie znudzone, być może straci nawet chęć do nauki. Warto więc urozmaicić lekcję barwnymi ilustracjami lub zabawami. Kolory dla dzieci po angielsku można przyswoić wykorzystując do nauki specjalne książeczki lub wpadające w ucho piosenki. Dobrym rozwiązaniem będą także kolorowanki. Nauka poprzez zabawę to najskuteczniejszy sposób przyswajania nowych wyrazów, a jednocześnie wyjątkowa rozrywka dla malucha. W sieci bez trudu znajdziesz kolory po angielsku dla dzieci do wydruku w postaci barwnych plansz lub szablonów do kolorowania. Dzięki nim niewielkim kosztem możesz rozpocząć naukę języka obcego z Twoją pociechą i przyjemnie spędzić wspólny czas.

jaki jest twój ulubiony kolor po angielsku?

Poza kolorami warto też przyswoić sobie podstawowe wyrażenia, które umożliwią Ci swobodną rozmowę o nich. Aby zapytać o ulubiony kolor, należy użyć zwrotu: What is youy favourite colour? Jeśli chcesz poznać kolor danego przedmiotu, powiedz: what colour is it? O kolory po angielsku możesz także zapytać: which colour do you prefer (jaki kolor wolisz)? Jeśli natomiast chcesz komuś życzyć kolorowych snów po angielsku, użyj wyrażenia colourful dreams. Gdy jesteś na zakupach i zależy Ci na innym kolorze danego artykułu, możesz zapytać: Do you have it in a different colour?

Możesz porównywać kolory do różnych przedmiotów. Jak to zrobić? Oto przykład: green like grass lub grey like a mouse. To wyrażenie może okazać się przydatne zwłaszcza wtedy, gdy nie wiesz, jak nazwać dany kolor po angielsku. Użyj swojej wyobraźni!

kolory po angielsku z wymową

W sieci znajdziesz mnóstwo materiałów do nauki kolorów, ich pisowni i wymowy. Po przeczytaniu tego wpisu z pewnością nie możesz powiedzieć, że znasz już wszystkie kolory po angielsku, ale czy potrafisz nazwać każdy odcień w języku polskim? Pewnie nie. Poszerzaj więc swoją wiedzę stopniowo, Zacznij od podstaw i wraz z czasem przyswajaj sobie kolejne słowa. Ćwicząc, buduj zdania zawierające kolory po angielsku. Pisownia jest równie ważna, jak wymowa. Aby o niej nie zapomnieć, czytaj teksty w języku angielskim, które poruszają tematykę kolorów. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, na efekty nauki z pewnością nie będziesz długo czekać.

ANGIELSKI METODĄ SITA W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj nowy kurs języka angielskiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym dostępny w formie subskrypcji w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
aplikacja

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!