Back to top
Obraz
Liczby po Hispzańsku nauka z SITA
Liczby po Hispzańsku nauka z SITA
Przeczytasz w
3 minut
Nauka hiszpańskiego
Autor
SITA

Liczby po hiszpańsku

Rozpoczynając naukę języka od podstaw, bardzo często, już na samym początku przygody poznajemy liczby po hiszpańsku do 100. Znajomość liczenia jest bardzo przydatna z wielu przyczyn. Przede wszystkim liczby w języku hiszpańskim towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku, np. gdy pytamy kogoś o wiek, godzinę, cenę czy numer telefonu. W poniższym artykule blogowym przedstawiamy liczby do stu po hiszpańsku wraz z ich wymową. Z nami szybko opanujesz niezbędne postawy. Przedstawiamy również kilka sprawdzonych metod nauki języka, takich jak uczenie się z piosenką czy innowacyjna metoda nauki SITA wykorzystująca stan odprężenia do stymulowania procesów percepcyjnych mózgu.

Poznaj liczby po hiszpańsku do 100

Zapoznawanie się z liczbami od 1 do 100 po hiszpańsku najlepiej rozpocząć od podstaw, czyli cyfr, które będą nam potrzebne do tworzenia np. dziesiątek.

0 – cero
1 – uno / una
2 – dos
3 – tres
4 – cuatro
5 – cinco
6 – seis
7 – siete
8 – ocho
9 – nueve
10 – diez

Zapamiętaj, una występuje przed rzeczownikami rodzaju żeńskiego, np. una amiga (jedna przyjaciółka), a uno przed rzeczownikami rodzaju męskiego. Ponadto uno przed rzeczownikami rodzaju męskiego skraca się do un, np. un amigo (jeden przyjaciel).
11 – once
12 – doce
13 – trece
14 – catorce
15 – quince

hiszpański metodą SITA


Zwróć uwagę na liczebniki od 11 do 15 - są one nieregularne. Ponadto wszystkie liczby z “5” mają formy nieregularne.

16 – dieciseis
17 – diecisiete
18 – dieciocho
19 – diecinueve

Nauka liczenia od 16 do 19 będzie z kolei o wiele łatwiejsza, gdyż składają się one ze słowa “dieci” (od liczby “diez”, dziesięć) oraz cyfr od 6 do 9.

20 – veinte
21 – veintiuno
22 – veintidós
23 – veintitrés
24 – veinticuatro
25 – veinticinco
26 – veintiséis
27 – veintisiete
28 – veintiocho
29 – veintinueve

Nauka liczb od 21 do 29 jest bardzo prosta. Wystarczy jedynie połączyć “veinti” (od “veinte”) oraz cyfry od 1 do 9. Pamiętaj jedynie o odpowiednim zaznaczeniu akcentów.
30 – treinta

31 – treinta y uno

32 – treinta y dos
33 – treinta y tres

40 – cuarenta
41 – cuarenta y uno
42 – cuarenta y dos

43 - cuarenta y tres

50 – cincuenta
60 – sesenta
70 – setenta
80 – ochenta
90 – noventa

Schemat tworzenia liczb od 31 do 99 na początku może wydawać się dość skomplikowany, niemniej jednak wystarczy jedynie połączyć dziesiątki z cyframi.
100 – cien

Chociaż liczba 100 to cien, to używamy jej tylko przed rzeczownikami. Natomiast przed liczebnikami (mil, millones) od 101 do 199 używamy formy ciento.

Warto równocześnie do nauki liczb uczyć się ich wymowy.

Wymowa liczb po hiszpańsku - opanuj hiszpańską wymowę

Podczas nauki liczb po hiszpańsku spróbuj zapamiętać jednocześnie ich wymowę, by ćwiczyć akcent i intonację. Wymowa w tym języku nie jest bardzo skomplikowana. Wymowa jest dość intuicyjna, niemniej jednak istnieje kilka zasad, które warto zapamiętać już na początku nauki języka. Przykładowo, B, V wymawia się jak polskie “b” (veinte-beinte).
1. uno / una – uno / una

2. dos – dos

3. tres – tres

4. cuatro – kuatro

5. cinco – sinko

6. seis – seis

7. siete – siete

8. ocho – oczo

9. nueve – nuebe

10. diez – dies

11. once - onse

12. doce - dose

13. trece - drese

14. catorce - katorse

15. quice - kinse

16. dieciséis - diesiséis

17. diecisiete - diesisiete

18. dieciocho - diecioczo

19. diecinueve - diesinuewe

20. veinte - beinte

21. veintiuno – beint i uno

22. veintidós - beint i dos

30. treinta - treinta

31. treinta y uno - treinta i uno

32. treinta y dos - treinta i dos

40. cuarenta - kłarenta

50. cincuenta - cinkłenta

60. sesenta - sesenta

70. setenta - setenta

80. ochenta - oczenta

90. noventa - nowenta

100. cien – sjen

Jak widzisz, liczby po hiszpańsku wymawia się dość intuicyjnie. Poznaj teraz metody nauki liczb po hiszpańsku i rozpocznij naukę w domu.

Metody nauki liczb po hiszpańsku i hiszpańskiej wymowy

Znajomość liczenia po hiszpańsku jest bardzo ważna i warto poznać ją już na pierwszych lekcjach, np. jeśli chcesz uniknąć nieporozumień, będąc na wakacjach w Barcelonie czy w Madrycie lub po prostu chcesz płynnie mówić po hiszpańsku. Istnieją różne metody nauki liczenia do stu. Bardzo poleca się praktyczną naukę, np. poprzez pytanie o czas i datę, ceny towarów na hiszpańskim targu czy poprzez zapamiętywanie i zapisywanie numerów telefonów. Ponadto w nauce wymowy każdej liczby po hiszpańsku przydatna jest piosenka La Canción de los Números. Piosenka ma już ponad 100 milionów wyświetleń i należy do grona najczęściej oglądanych piosenek do nauki języków obcych na YouTube.

Ponadto, świetnym sposobem na opanowanie liczenia i wielu innych podstawowych zagadnień z języka hiszpańskiego jest wykorzystanie kursu HISZPAŃSKI PODSTAWOWY metodą SITA. To doskonała baza do swobodnego porozumiewania się w języku hiszpańskim. Kurs przygotowany został do samodzielnej nauki. Składa się z 10 odrębnych tematycznie lekcji, których ukończenie umożliwia praktyczne zastosowanie języka hiszpańskiego w sytuacjach dnia codziennego: w podróży, na ulicy, w sklepie czy restauracji.

Wypróbuj hiszpański metodą SITA z wykorzystaniem innowacyjnego urządzenia SITA Calm, które przyspieszy naukę nawet 5-krotnie. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.sita.pl/hiszpanski

HISZPAŃSKI METODĄ SITA PODRĘCZNIK + AUDIO W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj kurs języka hiszpańskiego na poziomach podstawowym dostępny w nowym podręczniku wraz z audio kursu w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
nauka hiszpańskiego metodą SITA

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!