Back to top
Obraz
miesiące i pory roku po hiszpańsku
Przeczytasz w
3 minut
Nauka hiszpańskiego
Autor
SITA

Miesiące i pory roku po hiszpańsku

Poznając nowy język, warto zacząć od podstaw. Pory roku oraz miesiące po hiszpańsku zdecydowanie do nich należą. Przydadzą się w podróży, codziennej rozmowie, w szkole czy w pracy. By ułatwić sobie naukę i późniejszą komunikację, warto pamiętać o odpowiedniej pisowni i wymowie. Dowiedz się więcej i podnieś poziom swoich umiejętności językowych – zapraszamy do lektury!
 

​Dlaczego nauka pór roku i miesięcy po hiszpańsku jest ważna?


Poznawanie nowych słów jest częścią procesu nauki nowego języka. W związku z tym uczenie się nazw miesięcy po hiszpańsku pozwala na powiększanie zasobu słownictwa oraz zrozumienie struktur językowych. Zobacz, jakie inne korzyści płyną z zapamiętania miesięcy i pór roku:

 • komunikacja – znając nazwy miesięcy, z łatwością zarezerwujesz hotel lub spotkanie w urzędzie. Bez problemu zorganizujesz przyjęcie i opowiesz o swoich planach na przyszłość;
 • nauka – te podstawowe elementy języka na pewno pomogą Ci zdać egzamin lub przygotować się do wystąpienia przed grupą;
 • podróże – wiedząc, jak powiedzieć styczeń, kwiecień czy lato i zima po hiszpańsku, łatwiej będzie Ci zarezerwować bilety, odczytać informacje na tablicach ogłoszeń, zrozumieć rozkłady jazdy;
 • kultura i obyczaje – miesiące to także hiszpański klucz do zrozumienia różnych świąt, tradycji i wydarzeń, ich znajomość ułatwi Ci posługiwanie się kalendarzem.

Jak widać, znajomość słownictwa z tego zakresu jest bardzo ważna. Zarówno pory roku, jak i miesiące po hiszpańsku, ich wymowa oraz pisownia są istotne dla efektywnej komunikacji, ułatwią podróżowanie i pozwolą na zrozumienie kultury hiszpańskojęzycznej.
szybka nauka hiszpańskiego metodą SITA

Miesiące – hiszpański niezbędnik

Poniżej znajdziesz listę nazw oraz wymowę miesięcy. Postaraj się zapamiętać zarówno ich zapis, jak i brzmienie (nie bój się powtarzać na głos):

 • styczeń – el enero - [e'neɾo],
 • luty – el febrero - [fe'βɾeɾo],
 • marzec – el marzo - ['maɾθo],
 • kwiecień – el abril - [a'βɾil],
 • maj – el mayo - ['maʝo],
 • czerwiec – el junio - ['xunjo],
 • lipiec – el julio - ['xuljo],
 • sierpień – el agosto - [a'ɣosto],
 • wrzesień – el septiembre - [sep'tjembɾe],
 • październik – el octubre - [ok'tubɾe],
 • listopad – el noviembre - [no'βjembɾe],
 • grudzień – el diciembre - [di'θjembɾe].

Pamiętaj, że wymowa może się różnić w zależności od regionu. Powyższa lista zawierająca miesiące to hiszpański niezbędnik. Te formy w większości krajów hiszpańskojęzycznych są ogólnie akceptowane i używane.

Kolejna ważna kwestia to rodzajnik. Miesiące w języku hiszpańskim są rodzaju męskiego, czyli mają rodzajnik określony el, na przykład el marzo, el diciembre.

Warto również pamiętać, że w odróżnieniu od języka angielskiego, miesiące i pory roku po hiszpańsku zapisujemy małą literą, dokładnie tak samo, jak w języku polskim.

​Pory roku po hiszpańsku ­– pisownia i wymowa

Nauka nowego języka jest niemożliwa bez poznawania i zapamiętywania podstawowych słówek. Jeśli chcesz móc swobodnie rozmawiać oraz pisać, przyda Ci się także wiedza, jak nazywać pory roku po hiszpańsku:

 • la primavera – wiosna,
 • el verano – lato,
 • el otoño – jesień,
 • el invierno – zima.

Jak widzisz, w przypadku trzech pór roku stosujemy rodzajnik określony el, jednak primavera jest rodzaju żeńskiego, więc łączy się z rodzajnikiem la. Znajomość słów wiosna, lato, jesień, zima po hiszpańsku pozwoli Ci na swobodniejsze tworzenie zdań. Podczas nauki możesz stosować różne metody zapamiętywania, takie jak haki pamięciowe, fiszki czy tworzenie skojarzeń. Możesz także skorzystać z nowoczesnego rozwiązania, jakim jest SITA Calm. Urządzenie, które pomoże Ci się zrelaksować i szybko zapamiętać wiele informacji.
 

​Przykłady zastosowań nazw miesięcy i pór roku po hiszpańsku w zdaniach

Poznawanie słów to ważny etap nauki, jednak by dobrze je zapamiętać, warto korzystać z nich w praktyce. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych zdań z hiszpańskimi miesiącami i porami roku.

 1. ¿En qué mes estamos? Jaki jest miesiąc? Estamos en agosto. Jest sierpień.
 2. ¿Cuándo es tu cumpleaños? Kiedy są twoje urodziny? Mi cumpleaños es en junio. Moje urodziny są w czerwcu.
 3. Me encanta el clima de octubre. Uwielbiam pogodę w październiku.
 4. Marzo es el tercer mes del año. Marzec jest trzecim miesiącem roku.
 5. En agosto hace mucho calor en esta región. W sierpniu jest bardzo gorąco w tym regionie.

​O tym warto pamiętać, ucząc się nazw miesięcy i pór roku

Nauka języków obcych jest bardzo rozwijająca, jednak nie zawsze przychodzi łatwo. Dlatego mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, jak uczynić proces przyjemniejszym:

 • podczas nauki pór roku i miesięcy po hiszpańsku, ważne jest zwrócenie uwagi na wymowę. Słuchaj nagrań native speakerów, powtarzaj na głos, by utrwalić dźwięki i strukturę;
 • używaj skojarzeń (z przedmiotami, innymi językami, znanymi osobami, cyframi) i korzystaj z różnych mnemotechnik, by zapamiętać pisownię;
 • ucz się słów w kontekście, by lepiej zrozumieć ich użycie w praktyce. Ponadto dzięki temu oswoisz się z naturalnym zastosowaniem nazw miesięcy czy pór roku w hiszpańskich zdaniach;
 • bądź systematyczny – to żaden sekret, że regularne powtarzanie słówek, pomaga utrwalić je w pamięci. Możesz korzystać z gier, quizów, aplikacji, książek, podcastów lub innowacyjnych metod, takich jak urządzenie SITA Calm;
 • używaj języka w praktyce – opisz swoje lato po hiszpańsku, na przykład w zeszycie. Próbuj tworzyć proste zdania lub nawiązać kontakt z osobami zza granicy, by regularnie wymieniać się wiadomościami w języku obcym.

Regularna praktyka jest kluczowa w procesie poznawania nowego języka. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wykorzystać w 100% swój mózg do efektywnej, przyjemnej i szybkiej nauki hiszpańskiego, sprawdź już teraz urządzenie SITA Calm na naszej stronie.

HISZPAŃSKI METODĄ SITA PODRĘCZNIK + AUDIO W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj kurs języka hiszpańskiego na poziomach podstawowym dostępny w nowym podręczniku wraz z audio kursu w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
nauka hiszpańskiego metodą SITA

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych to wspaniała przygoda, która może trwać przez całe życie. Wielu osobom możliwość obcowania z mową inną niż ojczysta sprawia mnóstwo radości. Niekoniecznie zależy im na jak najszybszym zakończeniu nauki, gdy tylko poczują, że ich poziom można uznać za komunikatywny.
Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych może być fascynującą przygodą. Pozwala przybliżyć się do kultury kraju, w którym jest on na co dzień używany, lepiej ją zrozumieć, a także spojrzeć na otaczający świat z nieco innej perspektywy. Zazwyczaj bardzo satysfakcjonujący jest etap, w którym potrafimy już swobodnie, niejako bezwiednie, odmieniać czasowniki przez osoby, nie zastanawiając się nad wymaganą końcówką fleksyjną. W takich momentach źródłem dyskomfortu bywają czasowniki nieregularne, wobec których nie można zastosować używanych już w nieuświadomiony sposób zasad, a jedynym wyjściem jest nauczenie się ich na pamięć.
Przeczytasz w
3 minut
Szybkie tempo życia, konieczność nadążania za kolejnymi zmianami, napięte grafiki i ograniczony czas na odpoczynek – to tylko kilka elementów sprawiających, że wielu z nas żyje w ciągłej niepewności, napięciu i stresie. Czynniki te mogą negatywnie oddziaływać na różne sfery życia oraz dobrostan organizmu. Odpowiedzią na narzucane przez współczesny świat nowe normy stają się różne formy poszukiwania równowagi i spowolnienia.