Back to top
Obraz
mindfulness co oznacza
Przeczytasz w
3 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Mindfulness – jak praktykować uważność?

Szybkie tempo życia, konieczność nadążania za kolejnymi zmianami, napięte grafiki i ograniczony czas na odpoczynek – to tylko kilka elementów sprawiających, że wielu z nas żyje w ciągłej niepewności, napięciu i stresie. Czynniki te mogą negatywnie oddziaływać na różne sfery życia oraz dobrostan organizmu. Odpowiedzią na narzucane przez współczesny świat nowe normy stają się różne formy poszukiwania równowagi i spowolnienia. 

Społeczeństwo zaczyna tęsknić za spokojem, wyciszeniem i balansem, a ich źródła upatruje w różnych technikach relaksacyjnych czy medytacyjnych. Jedną z nich, zyskująca coraz większą popularność, jest mindfulness. Co to znaczy, jak wygląda w praktyce i dlaczego warto wcielać założenia tej idei w życie? 


Zapraszamy do lektury wpisu, w którym przyjrzymy się treningowi uważności. 

Co kryje się pod pojęciem mindfulness?

Wykorzystywany coraz częściej termin pochodzi od angielskiego słowa mindful, czyli uważający, świadomy. Zwrot mindfulness można więc przetłumaczyć jako uważność lub uważna obecność. Pojęciem tym – zgodnie z definicją, którą ukuł Jon Kabat-Zinn – określa się stan świadomości, który osiąga się dzięki celowemu kierowaniu uwagi na to, co doświadczane tu i teraz. Praktyka mindfulness oznacza więc intencjonalne skupianie się na danej chwili, w oderwaniu od przeszłości, przyszłości, bez oceniania czy filtrowania doznań przez poglądy, doświadczenia czy uwarunkowania kulturowe. W ćwiczeniach tego typu należy niejako „wyłączyć” umysł, wyciszyć emocje, skupić się na chwili, nie interpretować odczuć – pozwolić ciału doświadczać.

Trening uważności przypomina techniki medytacyjne. Wskazuje się, że bliski jest stanom kontemplacji charakterystycznym dla religii Wschodu, w tym przede wszystkim buddyzmu.

Praktykowanie uważności w codziennym życiu

Ćwiczenia z mindfulness mogą stać się elementem terapii poznawczej. Techniki tego typu wykorzystywane bywają w leczeniu zaburzeń emocjonalnych, stanów lękowych, łagodzeniu stresu czy wahań nastroju. Również osoby nieodczuwające silnego dyskomfortu psychicznego w codziennym życiu decydują się na wcielanie idei uważności w życie – w celu zachowania balansu i dobrego nastroju. Umawiają się one na spotkania z trenerami lub starają się ćwiczyć samodzielnie.

Jak zacząć trening mindfulness? Wprowadzenie się w ten stan nie jest proste, ponieważ nasze umysły przyzwyczajone są do oceniania doznań oraz filtrowania ich przez doświadczenia z przeszłości czy obawy dotyczące tego, co ma nastąpić. Można jednak wprowadzać do swojej codziennej rutyny określone ćwiczenia – większość z nich wywodzi się z praktyk charakterystycznych dla dalekowschodniej duchowości. Jedną z nich jest skupienie na oddechu, tj. uważne doświadczanie przepływającego przez ciało strumienia powietrza. Trenować można także świadome chodzenie, koncentrując się na każdym kroku.

Praktyka mindfulness to nauka bycia obecnym w danej chwili i danym miejscu. W codziennej rzeczywistości, w której większość czynności wykonujemy automatycznie i nieświadomie, warto poświęcić kilka minut dziennie na próbę intencjonalnego odczuwania – smaku, zapachu, faktur, temperatur czy dźwięków.

Trening uważności z urządzeniem SITA Calm

Osiągnięcie odpowiedniego poziomu skupienia, relaksu i wyciszenia, koniecznego do ćwiczeń ze świadomego doświadczania, może ułatwić urządzenie SITA Calm. To specjalne okulary, wykorzystywane w celu wprowadzenia organizmu w stan głębokiego odprężenia. SITA umożliwia pełną koncentrację na własnym oddechu. Urządzenie działa w oparciu o biofeedback – specjalny czujnik zbiera informacje o oddechu i przetwarza je na bodźce świetlne i dźwiękowe. Użytkownik może więc wczuć się w rytm swojego organizmu. Okulary dają także możliwości odcięcia się od bodźców zewnętrznych, będących jednym z czynników utrudniających ćwiczenia z mindfulness.

Zrelaksowany umysł i odprężone ciało to dobry punkt wyjścia dla efektywnego treningu uważności.

Dlaczego warto stosować praktyki mindfulness?

Dla większości ludzi funkcjonowanie tu i teraz jest trudne. Człowiek jako jednostka zazwyczaj nie potrafi się oderwać od tego, co było, tkwi w przeszłości lub też martwi się tym, co nastąpi i jakie może nieść konsekwencje. Mindfulness pomaga oderwać się od oceniających filtrów, uczy skupienia, koncentracji i swobodnego przechodzenia w stan relaksu. Trening uważności może przyczynić się do osiągnięcia równowagi emocjonalnej, złagodzenia napięcia nerwowego, wypracowania technik pozwalających łatwiej radzić sobie ze stresem oraz rozładowywać złe emocje. Mindfulness można w końcu potraktować jako drogę do życia w duchu carpe diem – świadomego czerpania radości z każdej chwili i drobnych, pozornie banalnych, rzeczy.

Nowy poziom relaksu z SITA Calm!

Odkryj wszystkie korzyści płynące z dobroczynnego stanu głębokiego odprężenia.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!