
Niemiecki czas zaprzeszły plusquamperfekt
Poza dwoma czasami przeszłymi w języku niemieckim występuje także Plusquamperfekt, czyli czas zaprzeszły. Mimo że czas ten używany jest rzadko i nigdy nie występuje samodzielnie, warto go znać. Kiedy może okazać się przydatny? Jak budować zdania w tej konstrukcji czasowej? Przeczytaj, by poszerzyć swoją wiedzę z zakresu niemieckiej gramatyki!
Czas zaprzeszły niemiecki i jego zastosowanie
Jeśli chcemy powiedzieć o dwóch czynnościach, a przy tym podkreślić, że jedna z nich miała miejsce wcześniej niż druga, użyjemy Plusquamperfekt. Czas ten służy do wyrażania tej czynności, która odbyła się wcześniej. Drugą natomiast należy podać w konstrukcji czasowej Präteritum. Czas zaprzeszły w języku niemieckim występuje wyłącznie z innymi czasami i wykorzystywany jest w celu zaznaczenia nierówności pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami, czynnościami czy zjawiskami. Plusqamperfekt stosowany jest często w zdaniach okolicznikowych czasu, które zawierają spójnik nachdem (po tym, jak).

Czas zaprzeszły w języku niemieckim – jak go tworzyć?
Aby zbudować zdanie w czasie Plusquamperfekt należy użyć czasownika posiłkowego oraz Partizip II. Jest to bowiem czas złożony. Czasowniki posiłkowe powinny występować w czasie przeszłym Imperfekt (hatte lub war). Należy je odmienić w zależności od osoby. By stworzyć trzecią formę czasownika Partizip II, do bezokolicznika dodajemy przedrostek ge- oraz końcówkę –t. Jak dobierać czasowniki posiłkowe w zdaniu? Na tych samych zasadach, co w przypadku tworzenia czasu Perfekt. Haben w odpowiedniej formie sprawdzi się przy opisywaniu stanów oraz wtedy, gdy niezbędne jest dopełnienie w bierniku lub zdanie zawiera czasownik modalny lub zwrotny. Czasowniki posiłkowe sein służą do określania aktywności ruchowych. Wykorzystujemy je także wtedy, gdy czasownik nie wymaga dopełnienia w bierniku oraz z czasownikami werden (stawać się) i bleiben (zostać). Passiv Plusquamperfekt, czyli zdanie w stronie biernej w czasie zaprzeszłym należy zbudować wykorzystując czasownik werden oraz Partizip II.
Plusquamperfekt w przykładach
W związku z tym, że sposób konstruowania zdań w niemieckim czasie zaprzeszłym jest podobny, jak w przypadku czasu przeszłego Perfekt, warto go opanować, zanim przystąpisz do nauki Plusquamperfekt. Z pewnością ułatwisz sobie zadanie, zarówno w zakresie wyboru odpowiedniego czasownika posiłkowego, jak i znajomości Partizip II. Zwróć jednak uwagę na fakt, że w czasie zaprzeszłym czasowniki posiłkowe występują w czasie przeszłym. Jak wiesz, czas zaprzeszły nie występuje samodzielnie, lecz w towarzystwie Präteritum, który wyraża czynność późniejszą, np.
- Nachdem ich den Film gesehen hatte, aß ich zu Abend. (Po tym, jak obejrzałem film, zjadłem kolację.)
- Nachdem ich gestern lange gearbeitet hatte, war ich müde. (Po tym, jak wczoraj długo pracowałem, jestem zmęczony.)
- Nachdem sie das Haus verlassen hatte, fing es an zu regnen. (Po tym, jak wyszła z domu, zaczęło padać.)
Zdania czasowe – język niemiecki metodą sita
Złożone zdania czasowe mogą stanowić wyzwanie dla początkującego ucznia. Aby ułatwić sobie zadanie i szybciej przyswoić niemiecką gramatykę, warto skorzystać z alternatywnej metody uczenia się, czyli SITA. Jeśli połączysz naukę z relaksem, opanujesz czas zaprzeszły niemiecki w krótszym czasie i z większą skutecznością. Poparta wieloma badaniami metoda cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą zwiększyć efektywność nauki języka obcego, bez spędzania żmudnych godzin przy podręcznikach. Z SITA szybko zrozumiesz Plusquamperfekt, a także przyswoisz sobie nowe słownictwo i pozostałe zasady gramatyczne. Z pewnością warto spróbować.
NIEMIECKI METODĄ SITA
Ucz się niemieckiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym metodą SITA do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. Kurs z podręcznikiem i audio w aplikacji mobilnej w Twoim telefonie.