Popularne zawody po angielsku
Jedną z podstawowych kwestii w trakcie zawierania nowych znajomości jest pytanie o pracę. Co odpowiedzieć, gdy ktoś pyta o Twoją profesję? Poniżej znajdziesz popularne nazwy zawodów po angielsku, które ułatwią Ci konwersację w tym języku. Kucharz, nauczyciel, policjant, strażak, a może listonosz? Dowiedz się, jak powiedzieć innym, czym się zajmujesz i jak zebrać informacje o ich źródle utrzymania.
Zawód po angielsku: sprzedaż
Zacznijmy od tych, którzy zajmują się handlem. W tym sektorze zatrudnionych jest mnóstwo ludzi, więc nowe słownictwo z pewnością wkrótce Ci się przyda. Osoby wykonujące związane z handlem zawody, po angielsku określane są mianem sellers. Nazwy stanowisk jednak mogą w tym przypadku być bardzo zróżnicowane. Jeśli nasz rozmówca to specjalista ds. sprzedaży, po angielsku przedstawi się jako sales specialist. W tej branży zatrudnieni są także przedstawiciele handlowi (sales representative), sklepowi sprzedawcy (shop assistant) oraz dystrybutorzy (distributor). Zastanawiasz się, jak powiedzieć opiekun klienta po angielsku? Bedzie to account manager, natomiast hurtownika określimy jako wholesaler. Inne związane z handlem, określające profesje słowa to:
- dealer – diler,
- trader – handlarz,
- retailer – detalista,
- merchant – kupiec.
Nazwy zawodów po angielsku – specjaliści
Niektóre nazwy zawodów ogólnie określają branżę, inne konkretnie wskazują na obszar działań danej osoby. Tak jest w przypadku ekspertów w wąskiej dziedzinie. Specjalista po angielsku to specialist. Jeśli mamy do czynienia z kimś, kto specjalizuje się w określonej branży, z pewnością słowo specialist zostanie przez niego uzupełnione innym, charakteryzującym zakres jego działań, np. human resources specialist (specjalista ds. zasobów ludzkich) czy tax specialist (specjalista ds. podatków). Główny specjalista po angielsku to chief specialist. Wiele osób pracuje jako specjalista ds. obsługi klienta. Po angielsku nazwiemy je customer service specialist. Mianem specialist określa się w także lekarza ze specjalizacją w danej dziedzinie. Osoba z kilkuletnim doświadczeniem, która m.in. koordynuje pracę innych to starszy specjalista. Po angielsku nazwiemy go senior specialist. Purchasing specialist z kolei to specjalista ds. zakupów po angielsku.
Jak powiedzieć kucharz po angielsku?
Zostawmy specjalistów oraz handlowców i zajmijmy się innymi zawodami. Słowo cook to nie tylko kucharz, ale też kucharka po angielsku. Baker oznacza piekarza, barber fryzjera, a bus driver kierowcę autobusu. Strażak po angielsku to fireman lub firefighter. Do popularnych zawodów bez wątpienia należy także listonosz. Po angielsku nazwiemy go postman. Jeśli potrzebujesz nowych mebli lub jeden z elementów wyposażenia Twojego domu uległ uszkodzeniu, z pomocą może przyjść Ci stolarz. Po angielsku określimy go jako carpenter. W przypadku problemów ze wzrokiem, niezbędny będzie okulista. Po angielsku to oculist lub ophthalmologist. Bricklayer to z kolei murarz po angielsku. Podczas rozmowy z dzieckiem, możesz zadać pytanie: who do you want to be, when you grow up (kim chcesz być, gdy dorośniesz)? Jeśli odpowiedź to astronauta, po angielsku będzie brzmieć astronaut.
Opiekunka po angielsku i inne popularne zawody
Jeśli pracujesz na stanowisku opiekunka do dziecka, po angielsku przedstawisz się jako babysitter. W przypadku gdy pod Twoją opieką są zwierzęta, jesteś animal sitter. Opiekun osób starszych z kolei określany jest jako carer for the elderly. Pieczę nad porządkiem na ulicach sprawuje straż miejska. Po angielsku to Municipal Police. Poszukujący złoczyńców detektyw to nikt inny, jak detective, a ustanawiający wyroki sędzia przedstawi się jako judge. Nad bezpieczeństwem granic z kolei czuwa straż graniczna. Po angielsku nazwiemy ją border guards. Kto jeszcze dopilnuje, by nie łamano prawa? Być może Twój rozmówca to policjant, po angielsku nazywany policeman. Wiele osób wykonuje też zawód ochroniarza (bodyguard), prawnika (lawyer) oraz radcy prawnego (legal counsel). Strażnik po angielsku to guard, natomiast strażnik więzienny – prison guard.
Oto cieszące się dużą popularnością zawody po angielsku. Zapamiętaj wymienione określenia, by poznać profesję swojego rozmówcy lub opowiedzieć o swojej pracy. Naucz się także, jak pytać o zawód. Użyj zwrotów:
- What do you do?
- What’s your profession?
- What’s your occupation?
Lista zawodów jest długa. Jeśli więc nie znasz określenia danej profesji, poproś by rozmówca opisał Ci zakres swoich zadań, a z pewnością wpadniesz na właściwy trop. Powodzenia!
ANGIELSKI METODĄ SITA W APLIKACJI MOBILNEJ
Odkryj nowy kurs języka angielskiego na poziomach podstawowym i średnio zaawansowanym dostępny w formie subskrypcji w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi.