Back to top
Obraz
hiszpańskie przyimki
Przeczytasz w
3 minut
Nauka hiszpańskiego
Autor
SITA

Przyimki w języku hiszpańskim

Używając rodzimego języka, często nie zwracamy uwagi na niektóre słowa. Szczególnie jeśli stanowią one pewnego rodzaju „dodatek” do innych wyrazów. Nie uświadamiamy sobie przez to, jak są ważne i że to w dużej mierze właśnie od nich zależy znaczenie frazy lub nawet całego zdania. Przyimki hiszpańskie stanowią niemałe wyzwanie dla osób uczących się tego języka, są jednak możliwe do opanowania przy zastosowaniu odpowiedniej metody, która zapewni efektywne przyswajanie wiedzy. To właśnie przyimki w hiszpańskim są tematem niniejszego wpisu. Warto czytać dalej!
 

Dlaczego przyimki hiszpańskie są tak ważne?

Jednym z najbardziej popularnych języków, jakich uczą się ludzie na całym świecie, jest hiszpański. Przyimki zmieniają kontekst wypowiedzi i sprawiają, że staje się ona poprawna gramatycznie. Jednocześnie stanowią pewnego rodzaju uzupełnienie dla konkretnego słowa, które dzięki temu elementowi tłumaczone będzie inaczej niż gdyby połączyć je z innym przyimkiem. Weźmy za przykład czasowniki. Niektóre z nich można łączyć z wieloma przyimkami. W dalszej części omówimy, w jaki sposób używane są przyimki miejsca i dzierżawcze w hiszpańskim.

Przeznaczenie przyimków w języku hiszpańskim

Jakie jest zastosowanie przyimków hiszpańskich? Służą one dookreślaniu pewnych kwestii. Możesz komunikować się, nie znając dokładnych zasad użycia przyimków w hiszpańskim. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, aby mówić poprawnie i dokładnie formułować wypowiedzi lub jest to język, którego musisz używać w pracy, warto przyswoić wiedzę na ich temat. Zastosowanie przyimków miejsca i dzierżawczych w hiszpańskim wydaje się dość oczywiste, jednak warto wiedzieć, że służą one również innym celom, np. określeniu dokładnego czasu, pochodzenia, wieku, kierunku, dystansu, a nawet sposobu wykonania czegoś.

szybka nauka hiszpańskiego metodą SITA

Zastosowania wybranych przyimków hiszpańskich

W tej części wskażemy najważniejsze przyimki w języku hiszpańskim. Dobrze je znać!

  • A – może wyrażać kierunek, dystans, dokładny czas, punkt w przestrzeni, a także sposób powstania czegoś. Nie ma jednego, konkretnego tłumaczenia na język polski. Najczęściej łączy się z rzeczownikiem.

  • CON – używany jest w stosunku do osób, rzeczy oraz pojęć. W tłumaczeniu na język polski oznacza „z”.

  • DE – ten popularny przyimek w hiszpańskim wskazuje lokalizację i może łączyć się z przyimkami wskazującymi miejsce. Jednak określa również wiek, punkt wyjścia w czasie i przestrzeni oraz pochodzenie.

  • EN – tłumaczy się jako „w” lub „na”, Może też określać czas (wtedy używany jest m.in. z miesiącami czy porami roku) i wykorzystywany jest do mówienia o środkach transportu.

  • PARA – oznacza „dla”, np. dla kogo coś zostało zrobione lub w jakim celu.

  • POR – używa się go głównie dla wskazania przyczyny (w tym wypadku tłumaczony jest jako „przez”), ale też miejsca, metody i czasu.

  • DESDE – służy określeniu miejsca w przestrzeni (z) bądź czasu (od). Dla wskazania czasu, jaki minął, stosuje się go z przyimkiem „hace”, a dla wskazania pewnego jego zakresu z „hasta”.

Jak uczyć się hiszpańskich przyimków?

Wydaje się, że najmniej trudności sprawiają przyimki z grupy dzierżawczych. Pozostałych tego typu hiszpańskich słów dobrze się uczyć, umieszczając je w konkretnym kontekście, co pozwala naturalnie przyswajać wiedzę i z czasem coraz szybciej i poprawniej łączyć je z innymi wyrazami. Pamiętaj, że jest to proces. Nauka wymaga systematyczności i odpowiednich warunków. Warto sprawdzić, która metoda uczenia się będzie w Twoim przypadku efektywna i da najlepsze rezultaty. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo nauka przyimków w języku hiszpańskim okaże się dla Ciebie problematyczna. Z czasem pogłębisz swoją wiedzę na tyle, że będziesz swobodnie i nie tracąc czasu na zastanawianie posługiwać się językiem obcym!

HISZPAŃSKI METODĄ SITA PODRĘCZNIK + AUDIO W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj kurs języka hiszpańskiego na poziomach podstawowym dostępny w nowym podręczniku wraz z audio kursu w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
nauka hiszpańskiego metodą SITA

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych to wspaniała przygoda, która może trwać przez całe życie. Wielu osobom możliwość obcowania z mową inną niż ojczysta sprawia mnóstwo radości. Niekoniecznie zależy im na jak najszybszym zakończeniu nauki, gdy tylko poczują, że ich poziom można uznać za komunikatywny.
Przeczytasz w
3 minut
Nauka języków obcych może być fascynującą przygodą. Pozwala przybliżyć się do kultury kraju, w którym jest on na co dzień używany, lepiej ją zrozumieć, a także spojrzeć na otaczający świat z nieco innej perspektywy. Zazwyczaj bardzo satysfakcjonujący jest etap, w którym potrafimy już swobodnie, niejako bezwiednie, odmieniać czasowniki przez osoby, nie zastanawiając się nad wymaganą końcówką fleksyjną. W takich momentach źródłem dyskomfortu bywają czasowniki nieregularne, wobec których nie można zastosować używanych już w nieuświadomiony sposób zasad, a jedynym wyjściem jest nauczenie się ich na pamięć.
Przeczytasz w
3 minut
Szybkie tempo życia, konieczność nadążania za kolejnymi zmianami, napięte grafiki i ograniczony czas na odpoczynek – to tylko kilka elementów sprawiających, że wielu z nas żyje w ciągłej niepewności, napięciu i stresie. Czynniki te mogą negatywnie oddziaływać na różne sfery życia oraz dobrostan organizmu. Odpowiedzią na narzucane przez współczesny świat nowe normy stają się różne formy poszukiwania równowagi i spowolnienia.