Back to top
Obraz
nauka hiszpańskiego metodą SITA blog
nauka hiszpańskiego metodą SITA blog
Przeczytasz w
3 minut
Nauka hiszpańskiego
Autor
SITA

Tryb rozkazujący w języku hiszpańskim

Nauka języków obcych to wspaniała przygoda, która może trwać przez całe życie. Wielu osobom możliwość obcowania z mową inną niż ojczysta sprawia mnóstwo radości. Niekoniecznie zależy im na jak najszybszym zakończeniu nauki, gdy tylko poczują, że ich poziom można uznać za komunikatywny. Nic w tym dziwnego – nie ogranicza się ona bowiem jedynie do poznawania i zapamiętywania słownictwa, gramatyki, stylistyki czy poprawnych konstrukcji składniowych. Towarzyszy jej ciekawość związana z odkrywaniem kultury kraju, w którym na co dzień używany jest dany język. Nierzadko łączy się to z zamiłowaniem do kuchni i podróży. Hiszpania to kraj, którego krajobrazami, językiem, kulturą i kuchnią zafascynowanych jest wiele osób. Tym, które uczą się tego melodyjnego, wyrazistego i pełnego emocji języka, z pewnością przyda się tryb rozkazujący. Hiszpański imperativo to zagadnienie, któremu poświęcamy niniejszy wpis. Warto czytać dalej!

Imperativo – tryb rozkazujący w języku hiszpańskim

Rozkazujący tryb czasowników służy wydawaniu poleceń i nakazów innym osobom, a także informowaniu o zakazach. W tym miejscu warto wspomnieć, że cechą charakterystyczną dla hiszpańskiego trybu rozkazującego jest zupełnie inna forma nakazów niż zakazów. Dużym ułatwieniem może okazać się to, że dla czasowników regularnych można go utworzyć od czasu teraźniejszego i wówczas 2 os. l. poj. w trybie rozkazującym będzie tożsama z 3 os. l. poj. w czasie teraźniejszym. Dzięki tej zależności zwłaszcza osoby początkujące mogą uniknąć trudności w odmianie. Wiele problemów w tym zakresie wynika bowiem z faktu, że znane reguły odmian czasowników wykorzystywane na ogół w gramatyce hiszpańskiej, nie znajdują uzasadnienia w przypadku trybu rozkazującego. Oprócz wspomnianego wcześniej wyjątku, pozostałe końcówki ulegają zmianom. Dodatkowo trzeba pamiętać o zaimkach towarzyszących czasownikom zwrotnym.
 

hiszpański metodą SITA

Najważniejsze zasady trybu rozkazującego w hiszpańskim

Jak zostało wspomniane, tryb rozkazujący w języku hiszpańskim można podzielić na twierdzący (imperativo afirmativo) oraz przeczący (imperativo negativo). Ich końcówki fleksyjne nie będą takie same. Ze względu na to, że w języku hiszpańskim występują 3 koniugacje (-ar, -er, -ir), wystarczy zapamiętać, jak zamieniają się miejscami poszczególne litery w końcówkach wyrazów należących do kolejnych koniugacji. Jeśli w danym miejscu pierwszej koniugacji występuje litera „a”, należy w drugiej koniugacji zamienić ją na „e” – i odwrotnie. Jeśli chodzi zaś o drugą i trzecią koniugację, w 2 os. l. mn. „ed” należy zamienić na „id”. Czasowniki nieregularne w hiszpańskim trybie rozkazującym stanowią odrębną kategorię.

Jak ćwiczyć hiszpański tryb rozkazujący?

Nie jest tajemnicą, że najlepszym sposobem utrwalania zasad językowych jest wykorzystywanie ich w praktyce. W tym celu najlepiej sprawdzają się praktyczne ćwiczenia. Hiszpański tryb rozkazujący zawarty w przepisie? Sprawdźmy, jak wiele czasowników w różnych formach można dzięki temu przyswoić! Churros – znany i uwielbiany na całym świecie, tradycyjny hiszpański wypiek posłuży nam za przykład. Można utrwalać tryb rozkazujący w języku hiszpańskim podczas przygotowywania wyśmienitego deseru. Do dzieła!

 

  1. Hervir agua con mantequilla, azúcar de vainilla, azúcar y sal. / Zagotuj wodę z masłem, cukrem waniliowym, cukrem i solą.


 

  1. Agrega la harina y mezcla hasta obtener una masa uniforme. / Dodaj mąkę i mieszaj aż do uzyskania jednolitego ciasta.


 

  1. Retirar del fuego y dejar enfriar. / Zdejmij z ognia i ostudź.


 

  1. Agrega los huevos y mezcla hasta que todo esté combinado. / Dodaj jajka i mieszaj, aż całość się połączy.


 

  1. Transfiera la masa a una manga pastelera. Calentar la grasa en una olla (180 grados C). Presione los trozos de masa en la grasa y fríalos hasta que estén dorados. / Ciasto przełóż do rękawa cukierniczego. W garnku rozgrzej tłuszcz (180 stopni C). Kawałki ciasta wyciskaj do tłuszczu i smaż na złoty kolor.


 

  1. Espolvorea los churros fritos y enfriados con azúcar glass y canela. / Usmażone i ostudzone churros posyp cukrem pudrem i cynamonem.

 

Jeśli masz ochotę, dowolną recepturę ze swojej książki kucharskiej możesz przekształcić w przepis po hiszpańsku w trybie rozkazującym. To doskonały sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym. Życzymy powodzenia!

HISZPAŃSKI METODĄ SITA PODRĘCZNIK + AUDIO W APLIKACJI MOBILNEJ

Odkryj kurs języka hiszpańskiego na poziomach podstawowym dostępny w nowym podręczniku wraz z audio kursu w aplikacji mobilnej SITA App. Ucz się szybko i efektywnie metodą SITA, do 5 razy szybciej niż metodami tradycyjnymi. 

Obraz
nauka hiszpańskiego metodą SITA

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Dziś znakomita większość pracodawców zdaje sobie sprawę z kluczowej roli, jaką odgrywa zadowolenie i dobrostan pracowników. Dlatego też, aby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych specjalistów, firmy sięgają po nowoczesne benefity pracownicze. W tym wpisie przyjrzymy się najnowszym trendom w zakresie benefitów, ze szczególnym uwzględnieniem tych związanych z dobrym samopoczuciem pracowników.
Przeczytasz w
3 minut
Żonglowanie między życiem zawodowym a prywatnym to wyzwanie, które dotyka niemal każdego z nas. W dzisiejszym zabieganym świecie, dbanie o równowagę staje się kluczowym elementem dobrego samopoczucia i efektywności. Dowiedz się jak dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i stać się lepszym pracownikiem.
Przeczytasz w
3 minut
Jesteśmy świadomi, że depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga profesjonalnego leczenia i wsparcia. Co pomaga na depresję to kompleksowe podejście, które obejmuje terapię, wsparcie społeczne i zdrowy styl życia.