Back to top
Obraz
jak nauczyć się medytować
Przeczytasz w
3 minut
Relaks i Nauka
Autor
SITA

Jak zacząć medytować?

Rosnące tempo życia czy nadmiar obowiązków, a jednocześnie ciągłe dążenie do rozwoju sprawiają, że często brakuje nam czasu, by zatrzymać się i skupić się na byciu tu i teraz. Z coraz większym trudem przychodzi nam uspokojenie umysłu i utrzymanie uwagi na teraźniejszości. Rozwiązaniem, które może pomóc Ci zapanować nad stresem i natłokiem myśli, jest medytacja. Jest to swego rodzaju trening świadomości, który może być rozpoczęty przez każdego i w każdym momencie życia.

Już od jakiegoś czasu panuje swego rodzaju moda na medytowanie, praktykę, która ma wspierać dbanie o własne zdrowie psychiczne - pomóc zrelaksować się i odstresować oraz pomóc w obraniu odpowiedniej perspektywy wobec codziennych problemów. Medytacja przynosi również wiele innych długotrwałych korzyści, takich jak ogólne wyciszenie organizmu czy zredukowanie odczuwanego stresu. Zastanawiasz się, jak zacząć i nauczyć się medytacji oraz jak właściwie rozpocząć taką sesję w domowych warunkach?

Medytacja – co to?


Nazwa tej techniki relaksacyjnej pochodzi od łacińskiego słowa “meditatum”, które oznacza “rozmyślać” lub “meditate”, czyli “być w centrum”. Nazywana często treningiem świadomości polega na ćwiczeniu umysłu. Można powiedzieć, że dla umysłu jest ona tym samym, czym ćwiczenia fizyczne dla ciała. Jest wiele definicji i poglądów na jej temat. Jedni uważają, że jest to praktyka duchowa, a z kolei inni określają medytację jako bardzo praktyczne narzędzie pomagające osiągnąć konkretne cele. Niezależnie od przybranej postawy jest to chętnie stosowana technika relaksacyjna, która umożliwia oczyszczenie umysłu i pozbycie się codziennego napięcia.

Jak zacząć medytację?

Nauka to proces. Medytacja to swego rodzaju umiejętność, którą należy trenować, bardzo podobnie zresztą jak w przypadku nauki języków obcych. Jeżeli chcesz widzieć pozytywne efekty nauki, to musisz ćwiczyć. Nie wystarczy również wyłącznie jedna sesja - niezbędne jest regularne i stopniowe rozwijanie umiejętności poprzez ćwiczenia po kilka razy w tygodniu, a w najlepszym wypadku codziennie. Jak zacząć medytację? Z powodzeniem możesz to robić samemu w zaciszu własnego domu.

Każdego dnia jesteśmy wręcz bombardowani informacjami, przez co umysł przyzwyczajony jest do impulsów docierających z praktycznie wszystkich stron. Dlatego właśnie na samym początku może nie być łatwo, ale podobnie jak z nauką języków, liczy się konsekwentne dążenie do celu. Praktyka medytowania zazwyczaj wykonywana jest indywidualnie, w pozycji siedzącej i z zamkniętymi oczami (nawet jeśli odbywa się w grupie, to jest indywidualną praktyką).

Jak nauczyć się medytacji?

Najlepiej uczyć się przez praktykę. Jest bardzo dużo zróżnicowanych technik medytacyjnych. Tak naprawdę, może minąć sporo czasu, zanim znajdziesz odpowiednią technikę dla siebie. Jedną z najpopularniejszych i sprawdzonych technik medytacyjnych jest skupienie na oddechu. Od czego zacząć medytację? Po prostu usiądź w ciszy i skoncentruj się na swoim ciele i oddechu. Zaczynając nawet od jednej minuty.

Medytacja – od czego zacząć?

Jak rozpocząć medytację? Zadbaj o przestrzeń wokół. Cicha i czysta przestrzeń nie będzie Cię rozpraszać. Zwróć uwagę na postawę ciała. Kręgosłup musi być całkowicie wyprostowany, począwszy od dolnej części pleców aż po samą szyję. Możesz obrać pozycję siedzącą na podłodze, na krześle lub na poduszce. Ile czasu dziennie poświęcić na medytację? Na sam początek wystarczy nawet kilka minut dziennie. Później możesz wydłużać sesję, dodając kolejne minuty. Ponadto kluczem do osiągnięcia możliwie najlepszego efektu jest systematyczność. Jesteśmy przekonani, że z czasem przyzwyczaisz się do codziennych sesji.

Jak rozpocząć medytację?

Zacznij od małych kroków i nawet kilkuminutowych sesji, które będziesz potem wydłużać, możliwie o tej samej porze, np. podczas krótkich przerw w pracy czy zaraz po przebudzeniu. Znajdź wygodne miejsce. Może to być zarówno podłoga, jak i krzesło czy poduszka. Zrelaksuj swój wzrok i skup się na oddechu. Możesz używać aplikacji lub stopera, które pozwolą Ci zamknąć oczy bez zerkania na godzinę.

W osiągnięciu odpowiedniego poziomu skupienia i relaksu oraz wyciszenia pomoże Ci urządzenie SITA Calm. Z urządzeniem SITA wraz z dedykowaną aplikacją mobilną bez problemu osiągniesz stan głębokiego odprężenia, niezbędnego do praktykowania medytacji. Specjalnie zaprojektowane okulary wspierają osiągnięcie stanu pożądanego odprężenia i medytowania nawet bez wcześniejszego doświadczenia.

Medytacja z SITA

Urządzenie SITA Calm ułatwia i przyspiesza osiągnięcie stanu relaksu. Głębokie odprężenie pozwala na koncentrację na własnym oddechu i jednocześnie izolację od bodźców zewnętrznych. W rezultacie urządzenie ułatwia spokojniejszą reakcję w stresujących sytuacjach i pomaga nabrać pewności siebie. Jednocześnie sesje relaksu z SITA Calm dodają energii i sił do działania.

SITA Calm posiada dedykowaną aplikację mobilną SITA App, dzięki której możesz dopasować urządzenie do indywidualnych preferencji. Dzięki aplikacji zyskujesz również dostęp do tzw. Mentora – Twojego przewodnika z darmowymi materiałami relaksacyjnymi audio, które można wykorzystać podczas medytacji.

 

Nowy poziom relaksu z SITA Calm!

Odkryj wszystkie korzyści płynące z dobroczynnego stanu głębokiego odprężenia.

Obraz
sita calm

Zobacz Podobne

Przeczytasz w
3 minut
Jesteś świeżym posiadaczem SITA Calm? Masz w planach rozpoczęcie nauki nowego języka metodą SITA lub wykorzystanie urządzenia wyłącznie do relaksu i profilaktyki zdrowia? Przeczytaj wpis, który powstał z myślą o wszystkich nowych użytkownikach. Odkryj przydatne wskazówki jak nauczyć się relaksować, a tym samym przygotować do rozpoczęcia nauki metodą SITA.
Przeczytasz w
3 minut
Reguły gramatyczne mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących adeptów danego języka. Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego, w którym dla wielu osób problematyczne są m.in. czasowniki zwrotne. Ich charakterystyczną właściwością jest dodanie do wyrazu specjalnych zwrotów, takich jak „me”, „te”, „se”, które wskazują, że podmiot jest jednocześnie obiektem danej czynności.
Przeczytasz w
3 minut
Komponowanie i słuchanie dźwięków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wpływ muzyki na nastrój i psychikę człowieka został jednak odkryty stosunkowo niedawno, stając się przedmiotem badań naukowych. W kontekście depresji utwory artystyczne mogą pełnić funkcją terapeutyczną, pozytywnie oddziałując na emocje i stan wewnętrzny. Wykorzystuje się je nawet jako formę wsparcia antydepresyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!